https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ornitologove-nasli-na-breclavsku-otravene-dva-orly-kralovske-a-dva-lunaky-cervene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové našli na Břeclavsku otrávené dva orly královské a dva luňáky červené

22.12.2023 13:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mladý orel královský pocházel z rakouského Národního parku Donau-Auen.
Mladý orel královský pocházel z rakouského Národního parku Donau-Auen.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická
Dva vzácné orly královské a dva luňáky červené zabil neznámý pachatel na Břeclavsku. Pravděpodobně je otrávil zakázaným nervovým jedem karbofuranem. O otravě informuje Česká společnost ornitologická.
 
První zabitý pták byl nalezený díky lokátoru, který signalizoval, že se pták nehýbe. Psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) na místě dohledala ještě dalšího orla královského a dva luňáky červené. Případ si převzala kriminální policie.

Jižní Morava patří k nejvíce problematickým místům v Česku, co se týká cíleného trávení dravců a dalších volně žijících zvířat. Ornitologové apelují na veřejnost, aby se s případnými informacemi o trávení a pokládání otrávených návnad obracela na policii.

Všichni čtyři nalezení dravci byli v poloze typické pro otravu – široce roztažená křídla a zaťaté pařáty.

„Na vině je zřejmě prudký jed karbofuran, který traviči používají nejčastěji. A to i přesto, že od roku 2008 je v Evropské unii zakázaný pro přílišnou jedovatost. Hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení,“ říká Klára Hlubocká, psovodka ČSO. Ta za pomoci psů vyhledává otrávené návnady a jejich oběti a předává podklady policii.

Hlubocká vyjela na Břeclavsko na základě podnětu od rakouských ornitologů. „Jeden z orlů královských, letošní mládě z Národního parku Donau-Auen, který byl rakouskými kolegy vybavený sledovacím zařízením GPS-GSM loggerem, se delší dobu nepohnul z místa a bylo podezření, že je mrtvý. To se bohužel potvrdilo. Na místě jsme dohledali ještě dalšího otráveného orla královského - dospělého jedince. A také dva otrávené luňáky červené,“ dodává Hlubocká.

Orel královský patří k nejohroženějším dravcům Evropy a v Česku hnízdí pouze v malém počtu, přičemž těžiště výskytu má na jižní Moravě. „Letos jsme v Česku zjistili 24 párů orlů královských. Patnácti z nich se podařilo vyvést celkem 20 mláďat. Je to nejvíc od roku 1998, kdy v Česku tento vzácný dravec začal hnízdit. Díky ochranářskému úsilí počet orlů královských u nás pomalu narůstá. Pokud pak ale někdo otráví jednoho či dva jedince, na už tak malou a křehkou populaci to má velký dopad,“ zdůrazňuje David Horal, který se v ČSO věnuje výzkumu a ochraně orlů královských a je ornitologem na AOPK ČR – regionálním pracovišti Jižní Morava.

„Největší ztráta pro přírodu je dospělý jedinec orla. Našli jsme ho nedaleko hnízda, které bylo po tři roky obsazené a každý rok tu vyváděli mláďata, takže předpokládáme, že to byl pták odtud. Ztráta takového zkušeného ptáka je pro populaci o to zásadnější,“ říká Horal.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická

Na totožné lokalitě bylo trávení zjištěno už v roce 2020. Tenkrát byli obětmi 3 luňáci červení, káně lesní, kuna a další zvířata.

Případ si převzala kriminální policie. Za trávení divoce žijících ptáků byli v Česku pravomocně odsouzeni dva lidé. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři ze Strakonicka podmíněný trest 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku za otrávení orlů mořských a krkavců velkých karbofuranem v roce 2019. V roce 2022 byl odsouzen chovatel drůbeže a holubů a myslivec z Břeclavska na 3 roky podmíněně s odkladem na 3 roky za otrávení dvou luňáků červených a dalších živočichů karbofuranem v roce 2021.

Reálný počet otrav je vyšší než případy zaznamenané ČSO. „Na celou republiku máme pouze jednu psovodku. Aby se podařilo dopadnout další traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví. A pomoct lze také jasným postojem v rodině i mezi přáteli, že trávení je naprosto neakceptovatelné. Nejbližší rodina a přátelé traviče totiž často o jeho počínání vědí. V takovém případě zkrátka není možné trávení jen tiše tolerovat,“ upozorňuje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Psovodka Hlubocká v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívry - psem Vikym a fenou Irbis. Jsou speciálně vycvičení, aby nález psovodce pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby jim nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů. Hlubocká je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí. Úzce spolupracuje s policií.

Podezření na otravu. Jak poznat?

   • víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
   • podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
   • mrtvé zvíře poblíž návnady
   • mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
   • mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
   • mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)

Co dělat v případě nálezu?

   • Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
   • Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
   • Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
   • Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
   • POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed

reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.12.2023 15:14
Obehraná písnička , stát krome velkohubých deklarací , nedělá téměř nic, aby se traviči dostali tam, kam patří.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2023 15:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Stručné a pravdivé.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.12.2023 15:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jakkoliv mám o schopnostech státu své mínění, v tomto případě kritika není zcela na místě. Při rozsahu nelegálních držení carbofuranu, nehledě k tomu, že je ho možné i nadále opatřit ze států východní Evropy, je nemožné podobným incidentům zabránit.
I vypátrání traviče je nemožné. Pokud pak přesto policie někoho takového dopadne, je to vždy na základě udání, nikoliv, že by sama aktivně podobného výtečníka dopadla.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2023 15:20
Obávám se že v souvislosti s hysterickou ochranou vlků se toto svinstvo rozšíří do dalších regionů.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.12.2023 15:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Předpoklad téměř hraničící s jistotou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2023 15:56 Reaguje na pavel peregrin
A to mě právě děsí. Nejsem proti redukci některých predátorů, ale usmrcení má být rychlé a pokud možno bezbolestné a ne aby se postižený tvor trápil desítky minut či dlouhé hodiny v bolestných křečích.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.12.2023 16:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.12.2023 16:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Rychlému a bezbolestnému usmrcení brání hájení
těchto tvorů, kteří bohužel škodí jiným. Vaše
věštba se brzo vyplní, až se někdo rozhodne
to s vlky řešit rázně a navždy. Některým
chovatelům dochází trpělivost a v zimě se vlk
spokojí i s otrávenou mršinou, když jsou ovce
v chlívě. Nebude to veselé, ale bohužel to
může dojít tak daleko, když je to vynucováno
doslova arogancí a nečinností odpovědných
orgánů. Pozorujeme, zkoumáme, vyhodnocujeme
a zásah NENÍ NUTNÝ! Co si poškozený pomyslí?
Pozorujte , zkoumejte, vyhodnocujte, ale já
budu konat, protože v dubnu poženu zase ovce
na pastvu a nemíním s nimi krmit vaše miláčky!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.12.2023 18:30 Reaguje na Břetislav Machaček
někdo si zkrátka nedokáže uvědomit, že na téhle Planetě mají právo žít i vlci, stejně tak jakékoliv jiné zvíře, živočich či pták. Smutný je, že tohle svinstvo podporujete.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2023 18:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vlci v kulturní krajině nemají co pohledávat. A pokud říkáte, že jejich redukce je svinstvo, tak produktem přírody, kromě vlků, je i rakovina. Když jí onemocníte, budete se jí snažit zbavit, nebo fatalisticky řeknete, že i ona má právo na existenci a necháte ji, aby ovládla Vaše tělo?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.12.2023 20:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.12.2023 17:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Fandím tygrům! Tygři v naši přírodě by vám nevadili? Byli tu přece už v pravěku a mají přece právo tady žít i nyní! Víte co všechno tu kdysi žilo, ale je nereálné, aby tu žilo i dnes? I ta divoká prasata lovil
Bivoj v Divoké Šárce a jsou dnes terčem
kritiky ochranářů, jež myslivcům vytýkají, že je neloví. Proč lidem vadí divočáci
v městských parcích, když tu mají podle
vás právo žít? Chápete ten váš selektivní
pohled na některá zvířata? A co zubři ve
Stromovce ti by se vám líbili taky? Je
nás na Zemi a zvláště pak v Evropě mnoho
a pro některá zvířata tu prostě místo
není, aby zde žila a neškodila lidem.
Odpovědět
ak

antonín krahula

26.12.2023 07:19 Reaguje na Břetislav Machaček
Vrátit tygra do naší přírody bude problém, byli vyhubeni počátkem minulého století.
Odpovědět
Ra

Radek

23.12.2023 14:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud zastřelíte vlka na pastvině u ovcí , budou všichni normální lidé s vámi .
Ale to že schvalujete jedy , to se mi opravdu nelíbí ! Doufám že ho chytí a pošlou aspoň na rok do pyžama at ti ostatní předem ví co je čeká .
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.12.2023 17:34 Reaguje na Radek
Já jedy neschvaluji, ale pouze tvrdím, že i
na ně dojde, pokud bude za zastřelení vlka
v ohradě s ovcemi střelec trestán. Z toho
zastřelení se nevyvleče, ale jed je celkem
anonymní a vypátrat viníka je spíše náhoda.
Jó a není jedem pouze karbofuran a divil
by jste se, čím vším se dá trávit. To není
návod, ale pouze konstatování, že už na
to někteří zoufalí chovatelé vážně myslí.
Odpovědět
ak

antonín krahula

26.12.2023 07:23 Reaguje na Radek
Zajímavé,že nejvíce travičů působí v oblasti výrobců nezdaněných patoků. Přitom dravci nezpůsobují ve vinohradech žádné škody.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.12.2023 16:39 Reaguje na antonín krahula
On ten kraj je taky krajem rybníků
s tradičním chovem vodní drůbeže. On
ten královák nerozlišuje mezi kachnou
divokou a domácí a u nás třeba loví i
slepice. Pak se opravdu nedivím, že
někdo nechce vykrmovat slepicemi orly.
Úbytek třeba čápat v dané oblasti je
v místech mimo vesnice v přímé úměře
ke stavu králováků a ikona loví ikony!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.12.2023 17:21 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Souhlasím.
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

22.12.2023 20:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jste přesvědčen, že amatérští střelci zajistí rychlé a pokud možno bezbolestné usmrcení?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2023 22:59 Reaguje na Kolemjdoucí
I amatérský střelec může střílet velice přesně a usmrtit to zvíře během okamžiku.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.12.2023 13:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Možná lépe, než lovci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist