https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ornitologove-vykupuji-mokrady-u-dobrikova-jsou-vyznamnou-ptaci-lokalitou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové vykupují mokřady u Dobříkova, jsou významnou ptačí lokalitou

4.4.2024 01:31 | PRAHA (ČTK)
Vznikající Ptačí park Rzy ve východních Čechách.
Vznikající Ptačí park Rzy ve východních Čechách.
Zdroj | ČSO
Česká společnost ornitologická (ČSO) vykupuje mokřiny u Dobříkova na Orlickoústecku. Vzniká tak nový ptačí park Rzy. První pozemky už mají vykoupené. Ornitologové v této lokalitě pozorovali 204 druhů ptáků, což Rzy řadí k nejvýznamnějším ornitologickým místům východních Čech.
 

"Jde o cennou mokřadní lokalitu, v jejímž středu je dno původního rybníka, který zanikl v 80. letech 20. století. Území se kvůli častému podmáčení nedalo využít ani hospodářsky jako pole. Postupně tu samovolně vzniklo pestré mokřadní prostředí, které hostí obojživelníky, hmyz i ptáky," uvedli ornitologové.

Množství ptačích druhů řadí Rzy k nejvýznamnějším ornitologickým oblastem východních Čech. Společnost chce území zachovat, rozvíjet jeho potenciál a cílenou péčí zabránit tomu, aby mokřady nevysychaly, nadměrně nezarůstaly rákosím a náletovými dřevinami. S výkupem pozemků pomáhají dárci.

Vznikajícíc Ptačí park Rzy ve východních Čechách.
Vznikajícíc Ptačí park Rzy ve východních Čechách.
Zdroj | ČSO

"Na pozemcích chceme vytvořit mělké tůně, abychom zadrželi více vody a zajistili další zdroj potravy pro ptáky. Také chceme prořezat nepůvodní a náletové dřeviny a hlavně celou lokalitu zatraktivnit rozšířením již existujícího mokřadu. Odstraníme část starých rákosin a zaměříme se na podporu populace racků chechtavých, aby měli hnízdní ostrůvek," řekl Martin Bacílek, vedoucí oddělení ochrany ptáků v ČSO.

Centrálním bodem ptačího parku je mokřad s mělkou hladinou vody, která kolísá podle intenzity srážek. "Jde o plochu bývalého rybníka, který vznikl v nivě meandrující říčky Loučná. Původně byl plánovaný jako chovný, ale kvůli tomu, že nešel nikdy plně vypustit, měl v 80. letech 20. století úplně zaniknout. To se naštěstí nestalo," řekl Bacílek.

Moudivláček lužní stavící si hnízdo.
Moudivláček lužní stavící si hnízdo.
Foto | Zdeněk Procházka / ČSO

Zatímco širší krajinu v okolí Dobříkova lidé odvodnili a vznikly na ní lány polí, luční mokřad a přilehlé louky si zachovaly svůj mokřadní charakter. V mokřadu žijí čírka obecná, potápka malá, kopřivka obecná, jeřáb popelavý, polák velký, moták pochop, chřástal vodní, čejka chocholatá, vodouš rudonohý, moudivláček lužní či slavík modráček středoevropský.

"Na začátku 21. století tu hnízdila i velká populace racků chechtavých, šlo o 3000 až 5000 hnízdních párů, dnes jich je tu pouhý zlomek, kolem desítky párů. Podobně je to s populací ohrožených potápek černokrkých. Dnes už tu nehnízdí, ještě kolem roku 2000 jich bylo deset až 15 párů. Budeme se snažit je na lokalitu znovu nalákat," řekl Martin Fejfar z východočeské pobočky ČSO.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DM

Dalibor Motl

4.4.2024 09:15
Pěkná lokalita. Držím palce. Zajímalo by mě proč v ptačí rezervaci potlačovat rákos? Má to nějaké vysvětlení?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.4.2024 20:36 Reaguje na Dalibor Motl
Mokřadní biotopy budou asi různé, od zahuštěných mokřadních lesů a hustých porostů vysokých rostlin, jako je to rákosí po otevřené mokré plochy pouze s přízemními rostlinami a občas s nějakým stromem nebo křovím.
To záleží hodně na místních podmínkách, klimatu, půdě, vodnímu režimu a splachu živin a možná i půdy z okolních polí. Asi tam bude hodně živin, takže rákos bude v tom vlhkém prostředí hodně agresívní. A oni asi potřebují udržovat přiměřený poměr jednoho i druhého, protože jako odlišné bažinné biotopy tam žijí odlišní ptáci a určitě i obojživelníci a další živočichové.
Odpovědět
MB

Martin Bacílek

4.4.2024 21:47 Reaguje na Dalibor Motl
Dobrý den, nechceme rákosí nijak významně potlačovat, ale chceme rozvíjet potenciál území a cílenou péčí zabránit tomu, aby došlo k vysychání mokřadu či zarůstání starým rákosem. Ten není tak atraktivní pro rákosinové druhy ptáků, jako rákos zmlazený a prosvětlený. Chceme tedy na části zajistit zmlazení rákosu a vytvoření průseků, které zpestří nabídku stanovišť a umožní lepší pohyb ptáků v rákosině. Naším cílem bude zachování plně rozvinutého litorálu v různých přechodových fázích s tůněmi a volnými přechody do okolních luk. Současné občasné kosení starého rákosu, jež prozatím provádí místní myslivecké sdružení za účelem prostupnosti po obvodu mokřadu, pomáhá zpomalovat sukcesi, avšak není prováděno v potřebném rozsahu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.4.2024 20:28
To je ta správná cesta, vykoupit pozemky, změnit určení pozemků v katastru nemovitostí a nechat provozovat takovým majitelem, kde je záruka, že nějakými změnami, politickými nebo úmrtím klíčové osoby, se nenastartuje proces, který by šel opačným směrem, vytvořením pole místo mokřadního biotopu.
Jakkoliv je česká společnost ornitologická dnes většinou spolkem zelených aktivistů, tady na tomto místě a takovým způsobem může odvést dobrou prá ci pro krajinu a tím i pro místní lidi.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

8.4.2024 11:46
Držím všechny palce
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist