https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/osn-ilegalni-obchod-s-divokymi-zviraty-stale-buji-a-nenavratne-nici-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu

13.5.2024 18:59 (ČTK)
Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů.
Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů.
Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
 
Ačkoli v letech 2020 a 2021 klesl počet záchytů proti předchozím letům přibližně na polovinu, lze to přičíst spíše pandemii covidu-19 než poklesu skutečného obchodu, uvádí se ve zprávě UNODC. Zprávu úřad zveřejňuje každé čtyři roky a léta 2020-2021 byla poslední, za která byly údaje k dispozici.

"Obchodování s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami se celkově za dvě desetiletí výrazně nesnížilo,“ uvádí UNODC. Vyzval proto k přijetí dalších opatření, včetně lepšího prosazování a dodržování právních předpisů, včetně těch protikorupčních. Rozhodující roli při podkopávání úsilí o zastavení obchodu s volně žijícími živočichy totiž podle dokumentu hraje korupce, od úplatků inspektorům až po vládní úředníky vystavující falešná povolení.

"Obchodování s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami se týká tisíců ohrožených druhů, z nichž jen malá část, jako jsou sloni, tygři a nosorožci, přitahuje většinu pozornosti politiků,“ uvádí zpráva. Nelegální sběr rostlin a obchod s mnoha druhy plazů, ryb, ptáků a savců podle ní sehrály klíčovou roli v lokálním i globálním vymírání.

Nelegální obchod se týká přibližně 4000 druhů rostlin a živočichů ve 162 státech a územích. Nejčastěji jde o korály (16 procent), krokodýly (devět procent) a slony (šest procent).

Zpráva uvádí, že vzácným světlým bodem bylo úsilí v boji proti obchodování se slonovinou a nosorožčími rohy, na což poukazuje pokles pytláctví, záchytů i tržních cen v posledním desetiletí.

Nelegální obchod pohání poptávka po lécích používaných v tradiční medicíně, domácích mazlíčcích, mase, okrasných rostlinách a trofejích. Zpráva uvádí, že 40 procent ze všech zabavených savců, ptáků, plazů a obojživelníků bylo zařazeno na červený seznam ohrožených nebo téměř ohrožených druhů. Podle některých odhadů může mít nelegální obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hodnotu až 23 miliard dolarů (527 miliard Kč) ročně.

UNODC usiluje o ukončení obchodování s chráněnými druhy v rámci cílů udržitelného rozvoje OSN. Zkoumané údaje však podle úřadu nedávají "žádný důvod k naději“, že tento cíl bude splněn, uvádí zpráva.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist