https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/sicilska-sopka-etna-vypoustela-vzacne-kourove-krouzky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sicilská sopka Etna vypouštěla vzácné kouřové kroužky

6.4.2024 12:42 | KATÁNIE (ČTK)
Etna je nejaktivnější evropskou sopkou, doutná prakticky neustále.
Etna je nejaktivnější evropskou sopkou, doutná prakticky neustále.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sicilská sopka Etna v pátek vypouštěla vzácné kouřové kroužky. Vystupovaly z nové prohlubně na severní straně jihovýchodního kráteru vulkánu, napsala agentura AP.
 

Jev se objevuje jen zřídka, kruhy z plynu totiž potřebují speciální podmínky, aby se mohly vytvořit. Plyn se musí uvolňovat v určitých intervalech, které navazují na vzduch rotující vulkanickými průduchy.

Etna je nejaktivnější evropskou sopkou, doutná prakticky neustále. Má několik hlavních a na 300 menších kráterů, z nichž také vyvěrá horká pára a plyny. Sopka vysoká přes 3000 metrů je i oblíbeným cílem turistů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist