https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/svahy-lovose-v-ceskem-stredohori-pokryly-opuncie-kaktusy-puvodem-z-ameriky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svahy Lovoše v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky

26.4.2024 19:01 | LOVOSICE (ČTK)
Opuncii svědčí změna klimatu, zimy bez mrazů a sněhu. Ilustrační foto
Opuncii svědčí změna klimatu, zimy bez mrazů a sněhu. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svahy kopce Lovoš v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky. Botanici z přítomnosti rostliny v unikátní stepi velkou radost nemají, chová se invazně, bere prostor chráněným druhům, proto proti ní zasahují. ČTK to řekla botanička z Chráněné krajinné oblasti České středohoří Kateřina Tremlová.
 

Vrchol a svahy hory jsou chráněny jako národní přírodní rezervace. Traduje se, že v 50. letech minulého století tady opuncie vysadil amatérský botanik. "Daří se jim natolik dobře, že jsme je před pěti lety museli začít likvidovat. Několik jsem jich ale s ohledem na to, že je to taková rarita, nechali. Teď už se zase rozrůstá," uvedla Tremlová.

Opuncii svědčí změna klimatu, zimy bez mrazů a sněhu. "Chladné počasí zvládne a dál se vegetativně rozmnožuje," řekla botanička. Přímo k rostlině se běžný turista nedostane, po přírodní rezervaci se musí totiž pohybovat po vyznačených stezkách a u nich kaktusy nejsou. Botanici je už zaznamenali i jinde, například pod zříceninou hradu Kalich na Litoměřicku.

V Českém středohoří roste řada vzácných druhů rostlin. Ochranu odborníků si vysloužil například koniklec, kterého zavírají do drátěných klecí. "Koniklec otevřený doplácí na to, že se během posledního půlstoletí úplně změnilo obhospodařování krajiny. Vyhovovalo mu totiž, že pastva udržovala nízké trávníky podobné stepím. Bez ní krajina postupně zarůstá a koniklecům a další stepním druhům se v ní nedaří. Záchranný program počítá s péčí o jednotlivé lokality, aby se v nich zachovaly či obnovily vhodné životní podmínky pro tuto krásnou rostlinu," uvedl Petr Vít z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Zjara jsou podle Tremlové koniklece jedny z prvních chutných rostlin. "Bývají často jejich květy i listy doslova spásány srnami a daňky či uštipovány bažanty. Právě proto je na některých místech opatřujeme klíckami, které tomu mají zabránit. Takové klícky jsou nyní vidění i v Českém středohoří," uvedla.

Chráněná krajinná oblast České středohoří leží hlavně v Ústeckém a zčásti v Libereckém kraji. Rozlohou je druhou největší CHKO v Česku. Mezi nejvyhledávanější místa patří vrchy Milešovka a Lovoš. Návštěvníky oblíbené je také centrum leteckých sportů Raná nebo kamenné varhany na Panské skále.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.4.2024 08:53
Copak opuncie. Ale obtížný je boryt. Přitom by stačilo vhodně pást.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist