https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/travniky-v-ceskych-budejovicich-opet-hyri-barvami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trávníky v Českých Budějovicích opět hýří barvami

6.6.2021 02:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Modrásek jehlicový patří k nejčastějším městským motýlům
Modrásek jehlicový patří k nejčastějším městským motýlům
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Městské trávníky v Českých Budějovicích i letos rozkvétají. A to zásluhou neformální skupiny občanů a odborníků, která ve spolupráci s magistrátem a firmami navrhuje trávníky vhodné k méně častému sečení.
 
„Jedním z velkých témat se v poslední době stává úbytek hmyzu, např. samotářských včel motýlů i jiných opylovačů. Právě pro jejich podporu mohou být městské trávníky ideální příležitostí. Stačí je méně často sekat a hmyz si je i ve městě rychle najde,“ říká entomolog Jiří Řehounek z Cally, který má biologické průzkumy kvetoucích trávníků na starosti.

Vědci a ochránci přírody provádějí na trávnících pravidelné biologické průzkumy. Ty jsou kromě rostlin zaměřené i na hmyz. Ke každé ploše byla vybrána kontrolní plocha v blízkém okolí, která je sečena běžným způsobem.

Kvetoucí trávníky přitom hostily zhruba dvojnásobek až trojnásobek druhů oproti běžně udržovaným travnatým plochám. Průzkum odhalil výskyt 46 druhů blanokřídlého hmyzu (včely, čmeláci, kutilky aj.), 15 druhů denních motýlů a 25 druhů býložravých brouků.

„Vyšší a kvetoucí trávníky plní ve městě mnoho důležitých funkcí. Brání nadměrnému vysoušení půdy v obdobích letního sucha, v létě zmírňují městské klima, zachycují prach nebo poskytují prostředí pro mnoho živočišných druhů,“ vypočítává Lenka Štěrbová, která se v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR věnuje lučním ekosystémům a tématu ekosystémových služeb.

První kvetoucí trávníky se v Českých Budějovicích objevily v roce 2019 díky neformální skupině občanů, která si vytkla za cíl vyhledávat pro ně vhodné plochy a jednat s magistrátem o úpravách jejich sečení. Druhým rokem seče prostory před hlavní branou mozaikově například Výstaviště České Budějovice.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

7.6.2021 08:48
Dobrá práce!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist