https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/tune-u-hajske-jsou-ostruvek-pestrosti-v-kulturni-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tůně u Hajské jsou ostrůvek pestrosti v kulturní krajině

1.9.2019 01:04 | STRAKONICE (Ekolist.cz)
Lokalita má v důsledku středověkého rýžování zlata a pozdější lokální těžbě štěrkopísku velmi členitý reliéf. V jamách vzniklých touto činností se vytvořily desítky tůní.
Lokalita má v důsledku středověkého rýžování zlata a pozdější lokální těžbě štěrkopísku velmi členitý reliéf. V jamách vzniklých touto činností se vytvořily desítky tůní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | ČSOP Onyx / ČSOP Onyx
Zhruba kilometr východně od Strakonic, v intenzivně zemědělsky využívané nivě řeky Otavy, se nachází přírodní památka Tůně u Hajské. Na rozloze necelých 7 hektarů jsou desítky tůní, obývaných mnoha vzácnými druhy rostlin a živočichů.
 
Lokalita má v důsledku středověkého rýžování zlata a pozdější lokální těžbě štěrkopísku velmi členitý reliéf. V jamách vzniklých touto činností se vytvořily desítky tůní. Díky tomu nebylo území využitelné pro intenzivní zemědělství a zůstalo uchováno dodnes. V posledních dvaceti letech zde byly ochránci přírody vybudovány i tůně nové.

Lokalita je velmi druhově pestrá. Zajímavá je vodní vegetace s bohatým výskytem dvou druhů masožravých bublinatek, zvláště chráněné žebratky bahenní či voďanky žabí. Vzácně je možné na březích tůní nalézt i zevar nejmenší či vrbinu kytkokvětou.

Ze živočichů tu je k vidění především deset druhů obojživelníků, ale i užovka obojková, dobře poznatelná podle žlutých půlměsíčků za hlavou. Zajímavě zastoupená je i ptačí říše.

„Uvidět či uslyšet cvrčilku říční, krutihlava obecného, žluvu hajní nebo motáka pochopa potěší nejen zapáleného ornitologa,“ dodává Roman Barták, jeden z tvůrců stezky. Roman Barták je členem Českého svazu ochránců přírody Onyx, který se rozhodla na přírodní rozmanitost místa poukázat.

Naučná stezka Tůně u Hajské je dlouhá zhruba půl kilometru. Ochránci přírody ji vybudovali ve spolupráci s Jihočeským krajem, městem Strakonice, a za finančního přispění společnosti NET4GAS. Zdejší zajímavosti popisuje na pěti infotabulích.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

1.9.2019 13:31
Už to vidím. Školní zájezdy. Nedělní výlety znuděných, šílených rodin, kde je syn oblečený a ostříhaný podle otce. Pejskaři. Pražáci. A ti všichni na půl kilometru dlouhé stezce.
Stezce, kterou dotovala firma pro přepravu zemního plynu.
Jako kdyby nestačilo, že vzácný kus přírody zahltí lidmi.

Já asi založím spolek ochránců přírody, který se bude soustředit na ničení spolků jako je Onyx. :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.9.2019 09:21 Reaguje na Anyr
Pokud se budou chovat tak, jak mají, tak rezervaci neohrozí.
A laskavě si uvědomte, že pokud budete lidi distancovat od rezervací, chráněných krajinných oblastí a národních parků, jak to chtějí někteří ekologičtí extrémisté, tak dosáhnete leda toho, že vyroste masa lidí s naprosto nulovým vztahem k přírodě: "Příroda je něco, bez čeho jsme se dosud obešli, protože nás do ní nepustili."
A pak teprve nastane průšvih, když se bude (ať už přímo nebo nepřímo, cestou preference příslušných politických stran) hlasovat o tom, zda nějaké území vybetonovat nebo ne. Protože takto cíleně (byť třeba nechtěně) vychováte masu lidí, kteří budou pro ten beton.

Příklad z trochu jiné oblasti:
Současnou kontraverzi o povinné maturitě z matematiky do jisté míry (spolu)zavinilo naprosto nesmyslné zavádění množin do první třídy (jakýsi "matematický extrémismus", prosazený prakticky proti celé společnosti), protože "množiny" vychovaly v podstatě celou generaci, nenávidějící matematiku a neschopnou (nebo jen s obtížemi) triviálních počtů. A tihle lidé, jako rodiče dnešních středoškoláků, se k tomuto tématu (mj. o potřebnosti matematiky v životě), vcelku oprávněně, vyjadřují. Na druhé straně to, že tento lapsus skončil naprosto beztrestně (ono za to klidně mohlo pár členů autorského kolektivu jít na léta do pruhovaných tepláků s čísly) posílilo extrémismus v řadách matematiků.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist