https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ve-stene-lzinske-piskovny-ziji-brehule-ricni-i-vzacne-vcely-samotarky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve stěně lžínské pískovny žijí břehule říční i vzácné včely samotářky

27.7.2017 01:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Břehule ve Lžíně při hrabání nor
Břehule ve Lžíně při hrabání nor
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Calla
Desítky vzácných a ohrožených druhů našly útočiště v malé pískovně nedaleko obce Lžín na Soběslavsku, o kterou dlouhodobě pečuje nezisková organizace Calla. V tomto týdnu byla k vjezdu do pískovny instalována nová informační tabule, která obsahuje informace o pískovně a zajímavých druzích rostlin a živočichů, které ji obývají.
 

„O pískovnu jsme se začali zajímat v roce 2009 kvůli velké hnízdní kolonii ohrožených břehulí říčních, kterým zde každoročně obnovujeme hnízdní stěnu. Díky pozdějším biologickým průzkumům jsme však zjistili, že význam této lokality pro ochranu přírody je daleko větší. Proto jsme zpracovali návrh na přechodně chráněnou plochou, kterou vyhlásil Městský úřad Soběslav v roce 2011,“ říká Jiří Řehounek, který má v Calle na starosti projekty na ochranu přírodovědně zajímavých pískoven.


Nory břehulí říčních a včel samotářek
Nory břehulí říčních a včel samotářek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Calla

V upravené stěně totiž hnízdí nejen břehule, ale také samotářské včely, včetně několika vzácných a ohrožených druhů. Tato skupina přitom patří ve střední Evropě k vůbec nejohroženějším. Zatím bylo v této malé pískovně (rozloha cca 0,5 ha) identifikováno asi sto druhů hmyzu. Kromě už zmíněných samotářských včel jde také o pískomilné střevlíky a svižníky, mravkolvy, 18 druhů denních motýlů nebo zajímavé zástupce dvoukřídlého hmyzu. "Z chráněných druhů obratlovců můžeme jmenovat například čolka obecného, ještěrku obecnou nebo ťuhýka obecného. Rostou zde také pískomilné a mokřadní rostliny, z vzácnějších druhů například bělolist nejmenší, rozrazil štítkovitý nebo masožravá bublinatka jižním" říká Řehounek.

Larva mravkolva.
Larva mravkolva.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Calla

„Vyhlášení přechodně chráněné plochy určitě neznamená, že by byl do pískovny zakázán vstup. Mnoho místních druhů je vázáno na narušovaná stanoviště, například písčiny nebo suché trávníky, a pohyb lidí po pískovně pomáhá tato místa udržovat ve vhodném stavu. I proto se snažíme milovníky přírody do pískovny spíše přilákat, naposledy třeba s pomocí tzv. cache,“ říká Jiří Řehounek a dodává: „Pouze v hnízdním období břehulí od konce dubna do srpna žádáme návštěvníky, aby se dlouho nezdržovali v bezprostředním okolí hnízdní stěny. Pozorování zpovzdálí však břehulím nevadí.“

Informace o lžínské pískovně, ale i dalších přírodovědně zajímavých lokalitách, naleznou zájemci na specializovaném webu „Objevte svou pískovnu“.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JH

Jana Hrdličková

27.7.2017 09:55
Myslím si,že není vůbec šťastné uvádět přesně lokalitu,kde se nácházejí a hnízdí chráněná zvířata,ptáci.Je to diletanství !!!Pak se divíme,že jejich hnízda ucpe nějaký idiot a napáchá pak hrozný věci.
Odpovědět

Jiří Řehounek

27.7.2017 14:02
Dobrý den,
děkuji Vám za názor. Obecně vzato máte pravdu v tom, že u některých druhů by zveřejnění hnízdiště nebo místa výskytu mohlo znamenat jejich ohrožení. Břehule nejsou extrémně citlivé k rušení, takže mezi ně nepatří. Samozřejmě se vždy může najít nějaký kazisvět, který hnízdiště zničí (asi narážíte na letošní případ s vlhami na jižní Moravě). Přestože tohle nebezpečí nelze podceňovat, domníváme se, že utajování zajímavých míst může být někdy i na škodu. Konkrétně v případě lžínské pískovny pomáhá sešlap lidí, kteří sem chodí pozorovat břehule, ulovit "ochranářskou kešku" nebo se jen zastaví na cyklovýletě, při ochraně ohrožených druhů vázaných na narušovaná stanoviště. Za posledních deset let, kdy se ochraně opuštěných pískoven v jižních Čechách věnujeme, nepamatuji případ, kdy by lidé úmyslně hnízdiště poškodili.
Více informací najdete např. na http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/
S pozdravem a přáním pěkného léta
Jiří Řehounek, Calla
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist