https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedci-v-usa-testuji-novou-metodu-boje-s-oteplovanim-tvorbu-lesklejsich-mraku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci v USA testují novou metodu boje s oteplováním: tvorbu lesklejších mraků

8.4.2024 18:58 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tým vědců z Washingtonské univerzity poprvé v USA ve venkovních podmínkách otestoval technologii, která by mohla s postupem klimatických změn pomáhat s ochlazováním planety. Koncept je označovaný jako cloud brightening (zvyšování lesku mraků) a vychází ze snahy odrážet sluneční světlo v atmosféře. O pokroku ve výzkumu napsal deník The New York Times (NYT).
 

Premiérový venkovní pokus uspořádali výzkumníci v úterý na vyřazené letadlové lodi kotvící v zálivu u města San Francisco. Na palubu umístili zařízení připomínající sněžné dělo, které po spuštění posílalo do vzdálenosti desítek metrů jemnou mlhu napodobující slané mořské aerosoly.

Tým vedený fyzikem Robertem Woodem, který se specializuje na meteorologické procesy, se snaží zjistit, zda jejich zařízení dokáže mimo laboratoř dostatečně stabilně rozprašovat částečky soli o potřebné velikosti. Bude-li tato fáze úspěšná, dalším krokem bude nasazení systému v oblacích nad oceánem.

Od rozprašování aerosolů do mraků si experti slibují, že posílí odrážení slunečního světla a dočasně tak sníží teplotu v dané oblasti. Výzkum reaguje na sílící obavy z člověkem způsobovaného oteplování klimatu, které pravděpodobně přesáhne hranici 1,5 stupně Celsia ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí. Očekává se, že klimatické změny budou provázet mimo jiné stále intenzivnější vlny veder.

"Každý rok, kdy zažíváme nové rekordy klimatických změn a rekordní teploty, vlny veder, tlačí to náš obor do zkoumání dalších alternativ," řekl o snaze "rozjasnit" mraky Wood. "I do takových, které kdysi mohly být relativně extrémní," dodal.

Vědci po celém světě pracují na různých metodách navržených s cílem tlumit dopady klimatických změn. Tou zřejmě nejznámější je takzvané zachytávání oxidu uhličitého, jejíž rozvoj by mohl v budoucnu snižovat koncentraci skleníkového plynu v atmosféře.

"Ve srovnání s jinými možnostmi... by rozjasňování mořských oblaků bylo lokalizované a využívalo by poměrně neškodné slané mořské aerosoly," napsal NYT. Přesto se v řadách odborné veřejnosti setkává i s kritikou. Expert organizace Greenpeace David Santillo namítá, že kdyby se metoda odrážení slunečního záření významně rozšířila, následky by bylo obtížné nejen předpovídat, ale také měřit.

Karen Orensteinová, která vede program "klimatické spravedlnosti" při neziskové organizaci Friends of the Earth, označila experimentování s aerosoly za nebezpečné rozptýlení. Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s klimatickou změnou, je podle ní rychlý odklon od spalování fosilních paliv.

V tomto bodě se s ní shodují i výzkumníci z projektu úpravy mraků. "Doufám, a myslím si, že všichni moji kolegové doufají, že tyhle věci nikdy nepoužijeme, že nikdy nebudeme muset," řekla členka týmu z Washingtonské univerzity Sarah Dohertyová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Josef Pecka

9.4.2024 13:28
Vědci pracují na metodách tlumit dopady klimatických změn. - Na klimatické změny má vliv i postavení planet sluneční soustavy, sluneční aktivita a neposlední řadě i naše vlastní planeta v tom smyslu, že se její povrch ohřívá od zemského jádra ke kterému čas od času při zemětřesení přiskočí byť jsou tyto posuny v řádech centimetrů, a nejdříve je to patrné na mořském mořském dně a tyto stavy člověk neovlivní byť by se snažil sebevíc
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist