https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zachrana-mokradni-louky-v-posumavi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchrana mokřadní louky v Pošumaví

3.7.2019 10:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Blatouchy na mokřadní louce Chválovna na Vimpersku. Staré botanické průzkumy uvádějí, že tu roste řadu vzácných druhů – arniky, oměje, tolije, orchideje prstnatce i masožravé rosnatky.
Blatouchy na mokřadní louce Chválovna na Vimpersku. Staré botanické průzkumy uvádějí, že tu roste řadu vzácných druhů – arniky, oměje, tolije, orchideje prstnatce i masožravé rosnatky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tomáš Novák, Veolia / Český svaz ochránců přírody
Český svaz ochránců přírody vykoupil mokřadní louku Chválovna na Vimpersku. Je to více než hektarová mokřadní loučka s prameništěm, vklíněná mezi les a silnici dva kilometry východně od Vimperka. Staré botanické průzkumy odtud uvádějí řadu vzácných druhů – arniky, oměje, tolije, orchideje prstnatce i masožravé rosnatky.
 
„Padla nám do oka už před léty, když Šumavský pozemkový spolek vznikal“, vzpomíná Jakub Hromas, předseda Českého svazu ochránců přírody Šumava.

„Tehdy se nám ale nepodařilo s majitelem domluvit na spolupráci, tak jsme své síly nasměrovali jinam. A louka bez údržby zarůstala. Občas kontroluji nabídky realitních kanceláří, zda se něco nechystá v okolí lokalit, které máme na starosti, a tak najednou koukám: tahle louka je mi povědomá. Chválovna se prodává! Zajel jsem se tam podívat, zjistil, že záchrana je ještě možná a požádal o zařazení do kampaně Místo pro přírodu.“

Místo pro přírodu je kampaň Českého svazu ochránců přírody, jejímž cílem je vykupovat přírodně zajímavé pozemky. Peníze jsou získávány většinou od drobných dárců, od letošního roku se však k podporovatelům Místa pro přírodu připojil i Nadační fond Veolia. První lokalitou vykoupenou v rámci této spolupráce je právě Chválovna u Vimperka.

I když zhruba polovina plochy je dnes hustě zarostlá maliníkem, právě probíhající botanický průzkum přináší průběžně velmi potěšující zprávy. Prstnatce dosud nevyhynuly, stále zde v počtu několika exemplářů přežívají.

Byla zde nalezena i další orchidej, bradáček vejčitý. A zejména vzácná horská rostlina dřípatka. Je zde několik krásných keřů lýkovce jedovatého. Krom toho řada běžnějších druhů, jako jsou sasanky, prvosenky či dymnivky, které naznačují, že louka přežila roky bez údržby v poměrně dobré kondici a po obnovení pravidelné seče je velká šance, že se zde znovu objeví i některé další botanické perly.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist