https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zraneny-cap-si-sam-priletel-pro-pomoc-na-huslik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zraněný čáp si sám přiletěl pro pomoc na Huslík

3.6.2022 11:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zraněný čáp bílý na ošetřovně v Huslíku.
Zraněný čáp bílý na ošetřovně v Huslíku.
Foto | Luboš Vaněk / Záchranná stanice Huslík
Zraněný samec čápa bílého si přiletěl pro pomoc do Záchranné stanice Huslík. „Čápa s otevřenou zlomeninou levé nohy jsme objevili na voliéře, kde máme naše čápy. Seděl úplně nahoře, ale po chvíli váhání se od nás nechal odchytit," řekl vedoucí záchranné stanice pro volně žijící živočichy Luboš Vaněk. Není to podle něj poprvé, kdy se zraněné zvíře intuitivně vydalo pro pomoc právě na Huslík.
 
"Čápa jsme ošetřili v narkóze, byla nutná amputace končetiny," upřesňuje Luboš Vaněk.

Otevřená zlomenina levé nohy čápa bílého.
Otevřená zlomenina levé nohy čápa bílého.
Foto | Luboš Vaněk / Záchranná stanice Huslík

Chybějící část nohy byla po zahojení rány nahrazena protézou z novodurové trubky. "Teď už chodí po voliéře a stane se trvalou součástí naší expozice handicapovaných zvířat, která se už nemohou vrátit do volné přírody," říká Luboš Vaněk. Čáp bude pomáhat s výukou malých i velkých návštěvníků, kterých ročně dorazí na Huslík okolo deseti tisíc. Přibližně polovina z toho jsou školní výpravy, pro které je v ekocentru Huslík připravena řada vzdělávacích programů o ochraně přírody.

Čáp utrpěl zranění zřejmě při souboji s jiným čapím samcem o volné hnízdo na choťáneckém komíně. "Podobné souboje jsou celkem běžné, protože jen čáp s vlastním hnízdem dokáže přilákat některou ze samic, které přilétají do Čech z Afriky přibližně o měsíc později, než samci," vysvětluje bioložka z Huslíku doktorka Marta Kroča Bryndová

Protéza připevněná na levou nohu čápa bílého.
Protéza připevněná na levou nohu čápa bílého.
Foto | Luboš Vaněk / Záchranná stanice Huslík

"V některých jiných záchranných stanicích vyrábějí zraněným čápům protézy na 3D tiskárně, nám se ale osvědčily právě novodurové trubky, které jsou lehké, stabilní a levné," dodává Kroča Bryndová. „Před několika lety byl stálým obyvatelem záchranné stanice čáp, kterému jsme vyrobili stejnou protézu. A žil pak více než 12 let,“ vzpomíná Luboš Vaněk.

Čáp patří mezi chráněné živočichy a také nejoblíbenější zvířata vůbec. Mají ho rádi i zemědělci, pomáhá jim redukovat přemnoženou populaci hrabošů. Ve volné přírodě se dožívá v průměru 10 let, ale nejstaršímu zjištěnému jedinci v ČR bylo 27 let.

Uzdravený čáp bílý s protézou.
Uzdravený čáp bílý s protézou.
Foto | Luboš Vaněk / Záchranná stanice Huslík

Záchranná stanice na Poděbradsku působí už více než 30 let. Letos už ošetřila téměř 600 zvířat, většina se vrátila do volné přírody.

Přibližně jednu třetinu financí na provoz stanice poskytuje stát, zbytek tvoří dary od okolních měst, Středočeského kraje a soukromých dárců, kteří mohou některá zvířata i finančně adoptovat.

Podpořit činnost záchranné stanice Huslík lze na sbírkovém účtu: 2100852373/2010.


reklama

 
Záchranná stanice Huslík

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

4.6.2022 10:35
A nepřiletěl na voliéru hledat družku a nezlomil si nohu až v pletivu
voliéry? Pokud jste někdy viděli čápa vzlétat, tak nevím, jak na jedné
noze udržel rovnováhu a vzlétl? To jen tak na okraj, když už mám věřit
na pohádku o intuici poraněného čápa hledat pomoc v záchranné stanici.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist