https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jaky-kotel-na-biomasu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaký kotel na biomasu?

dotaz: 155

17. března 2003 | Petr Macháček
Přeji pěkný den!
Rád bych Vás požádal o radu. Bydlím na vesnici v severních Čechách a rád bych žil v souladu s přírodou. A to se týká mimo jiné i problému s vytápěním. Máme nyní kotel na hnědé uhlí + dřevo. Máme les a tedy přístup ke dřevu. Rád bych tedy kotel na biomasu (možnost spalovat jak kusové dřevo, tak štěpku), ale nevím, jaký kotel od tuzemských výrobců je nejvhodnější.



odpověď:


17. března 2003

Vážený pane,
myslím, že není ani tak důležité, jaký kotel si koupíte, jako spíše to, zda k němu použijete akumulační nádrž. Pokud jde o štěpku, tak ta vyžaduje speciální kotel s mechanickým podavačem a to už je podstatně dražší. Raději bych volil kotel na kusové dřevo; menší množství suché štěpky se dá spalovat s kusovým dřevem.

Základní problém všech kotlů na kusová tuhá paliva je to, že výkon kotle se dá snižovat jen do určité míry (u kotlů na dřevo s pyrolýzním spalováním se udává asi na 40 % nominálního výkonu). Pod tuto hodnotu je spalovací proces nestabilní, klesá účinnost, zvyšují se emise, kotel může dehtovat a korodovat. V přechodném období (jaro, podzim) je potřeba tak málo tepla, že musíte topit s přestávkami, což je nepohodlné. Lidé většinou kotel nechají přiškrcený a potom se diví, že se jim brzy zanese a zkoroduje.

Navíc také ve správně zatepleném domě je třeba tak malý výkon, že se běžné kotle (s výkonem kolem 20 kW) prostě použít nedají.

V nedávné době konečně začali výrobci dodávat akumulační nádrže jako standardní vybavení. V zapojení s akumulační nádrží tedy topíte po kratší dobu na plný výkon kotle a přebytečné teplo se ukládá do nádrže. Po nahřátí nádrže se kotel odstaví a po zbytek dne se topí z nádrže. V tomto uspořádání je účinnost kotle maximální, snese i trochu vlhčí dřevo (ne že bych to doporučoval!) a podstatně klesnou nároky na obsluhu. V okamžiku, kdy máte akumulační nádrž, se před vámi otevírá možnost osadit do ní elektrickou topnou vložku a v případě potřeby topit elektřinou v nejlevnějším tarifu (zhruba stejně drahé jako plyn).

Já jsem takovýmto způsobem topil skoro 15 let, než jsem přešel na plyn (spaloval jsem v kotli Dakon dřevo a uhlí) a bylo to velmi pohodlné. Když máte levné dřevo, tak je optimální použít el. topení o relativně malém příkonu, t.j. tak, aby elektřina dokázala v zimě dům temperovat tak, aby nezamrznul, a topit po větší část roku dřevem a elektřinu užívat spíše, když je tepleji a nestojí za to zatápět v kotli.

Dimenzování nádrže je třeba provést podle tepelných ztrát domu a podle toho, na jaký teplotní spád je navržen topný systém. V tomto ohledu je výhodné, když stačí nižší teplota topné vody - nádrž vychází menší.

Nejstarší firmou na trhu u nás je asi ATMOS, Velenského 487, 294 21 Bělá pod Bezdězem. V jejich nabídce je i akumulační nádrž. Nabízí také univerzální kotel s otočným roštem schopný spalovat pyrolýzním způsobem dřevo i uhlí. V jižních Čechách kotle ATMOS prodává firma SOME (areál Jitka Otín, 377 01 J. Hradec).

Další významnou firmou je VERNER, Sokolovská 321, 549 41 Červený Kostelec. Tato firma jako jedna z prvních nabízela též nádrž ke kotli a má ve výrobním programu také kotel s automatickým přidáváním paliva (dřevěných pelet) v ceně kolem 50 000 Kč.

Jediným výrobcem, který nabízel (a snad i nabízí ) teplovzdušný kotel na dřevo, pracující na principu pyrolýzního spalování, je EKEN, Polní 1, 792 01 Bruntál. Kromě toho dodávají pochopitelně také kotle pro normální, vodní systémy vytápění.

Další výrobci jsou:
STS Jindřichův Hradec, Jarošovská 58, 377 82 Jindřichův Hradec

Dakon Nova, Osoblažská 5, 793 95 Město Albrechtice

Agromechanika Lhenice, Netolická ulice, Lhenice.

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradce městského střediska EKIS České Budějovice.



Odpověď
17. března 2003

Prodejci či výrobci kotlů na biomasu:

Čechy:

Verner a.s.
verner@verner.cz

Atmos
atmos@atmos.cz

Tractant fabri
tactan@kolin.cz

Agromechanika
petr.leber@cmail.cz

Cimpl
p.cimpl@wordonline.cz

Pavel Hostomský
hostomsky_p@hostomsky.cz

Pila Ekopal
pila.ekopal@tiscali@cz

Jan Šamata
Tel: 388 328 710

Morava:

ZDB
info@viadrus.cz

Ponast
ponast@ponast.cz

Opop
sales@opo.cz

Dakon dakon@dakon.cz

Biopal
biopal@biopal.cz

Hamont
hamont@applet.cz

Benekovterm
info@benekov.cz

Martin Mach
Redaktor EkoListu


Zeptejte se v energetických poradců:

9. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 155".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist