Aby teplo neutíkalo oknem
Kudy uniká teplo:
Existují tři druhy prostupu tepla: Vedení (kondukce) - k tomu může docházet např. skrz okenní sklo, přenos prouděním vzduchu (konvekce) a sálání (radiace).
Tepelná ztráta při průniku se hodnotí tzv. součinitelem prostupu tepla - k. Je to množství tepla měřené v Wm - 2K - 1, které za jednotku času proniká sklem o povrchu 1 m( při rozdílu teplot 1 K. Čím nižší je hodnota k, tím menší jsou tepelné ztráty.
Jaké jsou vlastnosti okenních skel:
To, co izoluje není sklo okna, ale nehybná vrstva vzduchu podél okenní tabulky. U jednoduchého okna jsou vzduchové vrstvy pouze dvě - jedna zevnitř a jedna zvenčí. Vně okna však dochází k poměrně velké cirkulaci vzduchu, a tudíž i ke ztrátám tepla vzniklým konvekcí. Prostup tepla u takového okna je vysoký, k = 5 Wm - 2K - 1. Proto se jednoduchá okna v našich zeměpisných šířkách běžně nepoužívají. Zvýšením počtu skel se zvyšuje počet izolujících vrstev vzduchu. Standardem jsou okna dvojitá - ta mají tepelnou prostupnost k = 3 Wm - 2K - 1.
Více než trojitá okna nejsou příliš výhodná, protože přidáváním dalších okenních tabulek se hodnota k nesnižuje již tak výrazně (u trojitého okna - k = 2 Wm - 2K - 1), okno je těžší a také se snižuje světelná prostupnost. S každou okenní tabulí se ztrácí 10 % světelného záření.
Jak se od ostatních skel liší skla izolační:
Značnou úsporu tepla přinášejí izolační dvojskla. Jedná se o skla, jejichž vzájemná vzdálenost je menší než u dvojitých oken. Rozestup je přibližně 12 - 16 mm. Na okraji mezi skly je hliníkový špalíček. Meziskelní prostor je naplněn argonem nebo kryptonem a je hermeticky uzavřen. Díky těžšímu plynu, který se nepohybuje a má nízkou tepelnou vodivost se totiž snižuje konvekce a kondukce. Zevnitř mohou být skla opatřena tzv. nízkoemisní vrstvou - ta sníží ztráty způsobené sáláním na 20 %, jelikož odráží tepelné vyzařování zpět do místnosti. Tepelná prostupnost izolačních dvojskel: k = 1,1 Wm - 2K - 1.
Pokud se do meziskelního prostoru umístí nízkoemisní fólie, získáme kombinaci, která je stejně lehká jako dvojsklo a má stejnou světelnou prostupnost, ale šetří energii, jako trojsklo (k = 0,8 Wm - 2K - 1).
Nevýhody izolačních skel:
Nevýhodami izolačních skel jsou tzv. tepelné můstky. Když je tepelné energii ztížen prostup přímo skrz sklo, vede teplo kraj skleněné desky s hliníkem. Proto se vyplatí velké jednolité sklo, které se pouze opticky člení příčkami. Okenní rám je také nejdražší součást takového okna. Jednoduché okno stojí podle velikosti 3 - 5 tisíc a dvoudílné okno stojí 6 - 9 tisíc.
Další nevýhodou je již zmíněná snížená světelná prostupnost (z přibližně 82 % u obyčejného skla na 76 %). V neposlední ředě je důležité si uvědomit, že rozbití takového okna znamená jeho znehodnocení. Tomu lze předcházet např. použitím tvrzeného skla.
Jiná řešení: Místo výměny celých oken za izolační je možné opatřit si pouze přídavné sklo. Může být jak izolační, tak normální. Bývá opatřeno plastovým rámečkem a pouze se k oknu z vnitřní strany přišroubuje. Takovým způsobem je možné např. k celým stěnám postaveným z luxfer (skleněných cihel) přidat skla z plastu Lexan , jelikož se vyrábějí ve velkých rozměrech.
V současné době je na trhu velké množství firem, které nabízejí různé druhy termálních fólií, které se pouze nalepí na okenní sklo. Jejich účinnost není větší než u přídavných skel.
Levné alternativy:
Pokud izolační skla nejsou pro vás vhodným řešením, je možné využít i jiných alternativ. Úniku tepla může zabránit např. roleta, nejlépe s vodicími lištami, které zajistí lepší izolaci. U dvoudílných oken lze rolety upevnit zvenčí. Uvnitř špaletových oken se vytvoří další mezera, která má podobnou funkci jako třetí sklo, navíc lze na roletu připevnit i lesklou fólii která bude odrážet tepelné záření (hodnota k se pak rovná přibližně 1 Wm - 2K - 1). Rolety bývají samozřejmě stažené pouze přes noc, ale zimní noci jsou dlouhé, a tak se toto opatření vyplatí.
Další poměrně jednoduché řešení jsou okenice, které se mohou na noc zavírat. Dřevo izoluje daleko lépe než jakékoliv sklo a navíc lze na vnitřní stranu okenic připevnit pěnový polystyren, který má na jednu stranu dobré izolační vlastnost a na druhou stranu při otevřených okenicích odráží do oken více světla.
Izolační dvojsklo
reklama