https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/az-se-zima-zepta-co-jste-delali-v-lete-reknete-ze-jste-si-koupili-cisticku-vzduchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Až se zima zeptá, co jste dělali v létě, řekněte, že jste si koupili čističku vzduchu

2.10.2018 01:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bydlíte v místě, kde jsou překračovány limity pro jemné prachové částice? Kupte si čističku s HEPA filtrem, doporučuje Denitza Blagevová.
Bydlíte v místě, kde jsou překračovány limity pro jemné prachové částice? Kupte si čističku s HEPA filtrem, doporučuje Denitza Blagevová.
Přemýšleli jste někdy nad tím, zda má smysl si domů pořídit čističku vzduchu? Pokud bydlíte v oblasti, kde jsou často překračovány limity znečištění vzduchu jemnými prachovými částicemi, pak zpozorněte. Američtí lékaři ve dvouletém výzkumu ověřili, že čističky vzduchu s HEPA filtrem mohou významně přispět k vyčištění vzduchu od jemných částic. Na rozdíl od čističek vzduchu, které HEPA filtr nemají.
 

Vědci z nemocnice Intermountain Healthcare v Salt Lake City po 12 týdnů monitorovali kvalitu vzduchu v domácnostech lidí, kteří trpí dýchacími potížemi. A zjistili, že HEPA (HEPA = high-efficiency particulate air) filtry dokáží z vnitřního vzduchu vyčistit podstatnou část jemných částic, které se dovnitř dostaly z venkovního zdroje.

Jemné prachové částice PM 2.5 jsou malé částečky, které se vyskytují v oblastech se silně znečištěným vzduchem. Pokud jsou dýchány, mohou vést k infarktům, dýchacím potížím či mohou podporovat vznik nemocí jako je chronicky obstrukční plicní nemoc nebo astma.

Problémy bývají často v zimě, kdy teplotní inverze „zamkne“ znečištěný vzduch nad nějakou obydlenou oblastí. Právě během takových inverzí vědci testovali efektivitu čističek vzduchu.

„Na domácí čističky vzduchu jsme se zaměřili čistě proto, že se nás lidé neustále ptají, co mohou doma udělat pro to, aby tam měli čistý vzduch,“ říká Denitza Blagevová z Intmountain Medical Center. „Zjistili jsme, že pokud je venku zrovna znečištěné ovzduší, je lepší zavřít okna a nechat puštěnou čističku vzduchu s HEPA filtrem.“

Během zimních inverzí v zimě 2016 a 2017 vědci instalovali do domácností třiceti účastníků pokusu jak čističky s HEPA filtry, tak i obyčejné čističky. Lidé přitom nevěděli, kdo má doma jaký přístroj. Vědci pak měřili kvalitu vzduchu v té které domácnosti, tak i v jejím bezprostředním okolí.

U lidí, kteří měli čističky zapnuté, naměřili vědci jen pět procent jemných částic z venkovního prostředí. U lidí, kteří čističku neměli, naměřili vědci 28 procent jemných částic z venkovního prostředí.

„Do budoucna se chceme zaměřit na to, jestli HEPA filtry dokáží čistit vzduch dostatečně, aby dokázaly zmírnit příznaky lidí s chronicky obstrukční plicní nemocí či astmatem,“ říká Denitza Blagevová.

Blagevová lidem doporučuje pořízení čističky vzduchu s HEPA filtrem, ale také vyzývá každého, aby se ve vlastním zájmu staral o čisté ovzduší ve své obci.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

8.11.2018 15:02
Problém vidím v tom, že HEPA filtry jsou docela drsně drahé.
Odpovědět
la

10.11.2018 14:19
ano, čistička vzduchu se hodí, jelikož když se podíváte na oblohu, tak za letadly zůstávají čáry mnoho hodin až se rozpliznou v takovou mlhu, která odráží sluneční světlo a která je místo mraků - i když je den bez mráčků tak když se podíváte proti horizontu, tak je obloha šedá/stříbně šedá ..no a co jsou tyhle šedé částečky ve vzduchu, které tam dříve nebyly (dříve takto obloha nevypadala a to ať už za letadly zůstávaly čáry a nebo ne = dnes je složení odpadních látek z letadel jiné) = ty šedé částečky ve vzduchu nejsou nic zdravého a proto je čistička rozhodně dobrá (a dobré je taky nechodit ven). Dříve to bylo tak, že ten, kdo je často venku a "dýchá čerstvý vzduch", byl zdravější než ten, kdo se válel doma, dnes je tomu naopak.
Odpovědět
JR

Jana Russkova

31.7.2019 22:23
Čistička vzduchu je skvělá věc. Máme doma alergiky takže je prakticky nezbytnost aby pořád jely, abychom se všichni dobře vyspali. My máme tady tuto čističku vzduchu http://www.havog.cz/cisticka-vzduchu/cisticka-vzduchu-daikin-mc70l/ ta sice zrovna nemá HEPA filtr, ale nějaký filtr z mikrovláken, který má podobné vlastnosti. Jinak je skvěle výkonná a na noční režim není ani příliš hlučná, dá se u ní klidně spát.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist