https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/bezobalu-otevrelo-v-praze-treti-obchod.bez-zbytecnych-obalu-nakoupite-potraviny-i-drogerii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bezobalu otevřelo v Praze třetí obchod. Bez zbytečných obalů nakoupíte potraviny i drogerii

10.4.2019 12:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od otevření testovací prodejny uběhlo pět let a je tu v pořadí třetí pražská prodejna.
Od otevření testovací prodejny uběhlo pět let a je tu v pořadí třetí pražská prodejna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Bezobalu
Spolek Bezobalu na půli cesty mezi stanicemi metra Flora a Jiřího z Poděbrad otevřelo třetí prodejnu. Nakoupíte v ní potraviny a stáčenou i kusovou drogerii do vlastních obalů. Základní myšlenkou obchodu Bezobalu je nacházet a nabízet širší veřejnosti způsoby, jak se vyhnout vzniku zbytečného odpadu.
 

Své obchody má Bezobalu na Praze 3 a 6 a od včerejška také na Praze 2. Samoobslužná prodejna v Radhošťské ulici je vybavena podobným sortimentem jako prodejna na Hradčanské. Zodpovědnost v oblasti odpadu a obalů s sebou nese přirozeně i snahu být zodpovědný v mnoha dalších úrovních. Naprostá většina surovin v násypnících a regálech Bezobalu je v bio kvalitě a do vlastních nádob si tu zákazníci stáčejí šetrnou ekodrogerii.

“Startovali jsme před sedmi lety s odhodláním rozšířit zero waste smýšlení a umožnit bezobalové nakupování. Byla to doba, kdy tu neexistoval jediný bezobalový obchod a legislativně si to snad ani nikdo neuměl představit," shodují se spoluzakladatel Bezobalu Ondřej Tesař a současná ředitelka Veronika Nováčková. Od otevření testovací prodejny uběhlo pět let. "Péče mnoha nadšenců a často i dobrovolná práce umožnila Bezobalu rozvíjet se dál. Čekalo nás mnoho vyjednávání s dodavateli i práce v legislativní oblasti. Vše nakonec vedlo k tomu, že jsme našli způsob, jak provozovat samoobslužnou bezobalovou prodejnu, kterou jsme otevřeli na Hradčanské,” říkají.

Bezobalu jde cestou šíření konceptu zero waste (tedy nulového odpadu) prostřednictvím přednášek pro veřejnost, školy i pro firmy, praktických workshopů, bezobalových pikniků nebo třeba školení zájemců o otevření bezobalových obchodů po celé České republice.

Jde také cestou nalézání konkrétních řešení, jak prodávat a nakupovat bez obalu. Má za sebou etapu legislativního řešení, praktického pilování samoobslužného prodeje a teď je jeho úkolem šířit se a být příkladem. “V Praze si šíření možnosti nakupovat kvalitně a bez obalů bereme na starost. Vzhledem k poloze našich tří současných prodejen to zatím vypadá, že svoji zero wěstskou misi naplňujeme díky postupnému obsazování jednotlivých stanic metra A. Do budoucna bychom ale určitě rádi uspokojili poptávku i v dalších částech hlavního města,” plánují s nadsázkou členové týmu Bezobalu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist