https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/cesi-maji-doma-deset-milionu-nepouzivanych-mobilu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi mají doma deset milionů nepoužívaných mobilů

25.1.2019 10:39 | PRAHA (ČTK)
Zájem lidí o vracení nepoužívaných telefonů k recyklaci v poslední době navíc klesá. Ilustrační snímek.
Zájem lidí o vracení nepoužívaných telefonů k recyklaci v poslední době navíc klesá. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Češi mají doma zhruba deset milionů starých nepoužívaných mobilních telefonů. Ty dohromady obsahují 240 kilogramů zlata, 2500 kilogramů stříbra nebo 90 tun mědi. Odhaduje to společnost REMA, která se sběrem a recyklací elektro odpadu zabývá.
 

Zájem lidí o vracení nepoužívaných telefonů k recyklaci v poslední době navíc klesá. Například do prodejen Vodafonu lidé loni přinesli 4500 přístrojů, což je polovina proti předchozímu roku.

"Uživatelé velmi často mobilní telefony odkládají do šuplíků, protože jejich zařízení mělo poměrně velkou pořizovací hodnotu," řekl dnes ČTK generální ředitel REMA David Vandrovec. Dalšími důvodem je citová vazba nebo ponechání funkčního přístroje jako zálohy.

Dnešní technologie umožňují recyklovat až 95 procent materiálů obsažených v mobilních telefonech. Jejich hlavní složkou jsou plasty, které tvoří zhruba polovinu hmotnosti telefonu. Zastoupeny jsou ale i vzácné kovy.

"Je překvapivé, že zatímco se čím dál více recyklují plasty a sklo nebo se snižuje spotřeba jednorázových plastů, na takový poklad se zlatem a stříbrem, jako jsou mobily, zákazníci Vodafonu zapomínají," podotkla ředitelka korporátní komunikace a udržitelného podnikání Vodafonu v České republice Adriana Dergam.

Nad zodpovědnou výrobou a spotřebou se zamýšlejí i někteří telekomunikační operátoři a výrobci telefonů. Příkladem je společnost Vodafone Nizozemsko, která prodala desítky tisíc telefonů Fairphone. V současnosti je na trhu již druhá série. Jejich modulární design umožňuje snadnou opravu tak, aby lidé mohli jeden telefon používat co nejdéle. Navíc se Fairphone chlubí tím, že kontroluje celý svůj dodavatelský řetězec a vyrábí se z materiálů, které nepocházejí z nelegálních dolů nebo neférově odměňované práce.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

26.1.2019 09:54
Asi je dost důležitý faktor skutečnost, že odkládáme "jakžtakž funkční" telefon, který se dá použít v případě krachu toho novějšího.

Dalším faktorem je, že se vyplatí mít "blbý" telefon na bankovnictví, protože v něm nejsou podmínky pro fungování viru.
Odpovědět
ig

26.1.2019 23:25
Já mám pořád v krabici všechny telefony které jsem kdy měl. Jsou nefunkční, ale chleba to nežere, místo mám a zlato se nekazí :-) Třeba až mi jednou u dveří zazvoní potulný sběrač elektrošrotu, tak mu je věnuju.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist