https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-si-z-exoticke-dovolene-privezt-suvenyr-zjistete-si-jestli-je-to-legalni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete si z exotické dovolené přivézt suvenýr? Zjistěte si, jestli je to legální

30.6.2016 15:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jsou krásné, ale jak upozorňují bioložka Hana Svobodová, je s nimi spojeno i hodně kruté chování vůči zvířatům.
Jsou krásné, ale jak upozorňují bioložka Hana Svobodová, je s nimi spojeno i hodně kruté chování vůči zvířatům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Hana Svobodová / Mořské želvy
Pokud si ze své exotické dovolené plánujete přivézt nějaký suvenýr, dejte pozor, aby to nebyl suvenýr vyrobený z rostlin a živočichů, chráněných podle mezinárodní úmluvy CITES. Jak upozorňuje Česká inspekce životního prostředí, takový suvenýr by se mohl dost prodražit a mohl by vám způsobit velké nepříjemnosti. A doporučuje si zjistit, co se z jednotlivých zemí smí a nesmí vyvážet. Pro rychlou orientaci připravila ČIŽP infografiku.
 

Mezi nejčastěji nelegálně dovážené suvenýry patří korály. „Mnozí turisté je nasbírají na pláži, aniž by tušili, že se jedná o chráněný druh, a nikoliv kámen,“ říká Pavla Říhová, vedoucí oddělení CITES z České inspekce životního prostředí.

Z cest po Středomoří si lidé také často nelegálně vozí suchozemské želvy. Z Ruska to jsou kožešiny kočkovitých šelem, vlků a medvědů, případně pravý kaviár z jesetera. Z USA zase dovážejí kožešiny rysů a medvědů, výrobky z kůží krokodýlů nebo peří z divokých ptáků. Častými australskými suvenýry jsou mušle chráněné zévy a typickým upomínkovým předmětem z jihovýchodní Asie je lahev obsahující chráněnou kobru naloženou v alkoholu.

Chráněných je podle úmluvy CITES přitom víc jak 33 tisíc druhů. Nejde jen o živé organizmy, ale i jejich části a výrobky z nich. Může se jednat například o různé masti s obsahem chráněných zvířat či rostlin, výrobky z krokodýlích či hadích kůží, některé mušle, předměty z želvoviny a slonoviny, kožešiny i vycpaniny. „Pokud je turista chycen při vývozu nějakého nedovoleného suvenýru, může pro něj nastat nepříjemná situace například v podobě zmeškaného odletu, nebo může být dokonce i zadržen,“ uvádí Michal Veber, tajemník Asociace cestovních kanceláří České republiky.

Je dobré se také zajímat o to, zda s výrobou suvenýrů není spojené ničení přírody či týrání zvířat. Příkladem mohou být náramky z želvoviny, které můžete sehnat například v Indonésii na každém kroku. Jsou krásné, ale jak upozorňují bioložka Hana Svobodová, je s nimi spojeno i hodně kruté chování vůči zvířatům. Želvovina se totiž získává z karety pravé tak, že se jí ohněm prohřeje horní vrstva krunýře a želvovina se pak seřízne. Zmrzačená želva je pak hozena zpět do moře. Více se dočtete v článku Jaké je to být bioložkou na Borneu? Skvělé. A depresivní.

Krásné, ale za ty potíže na letišti to nestojí. Navíc byl kvůli tomu zabit slon.
Krásné, ale za ty potíže na letišti to nestojí. Navíc byl kvůli tomu zabit slon.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

K dovozu exempláře CITES do České republiky, respektive Evropské unie, je nutné vývozní povolení navštívené země, a zároveň dovozní povolení České republiky. Bez těchto dokladů je dovoz nelegální a turista riskuje značné problémy na hranicích. „V mnoha zemích je porušení CITES přísně postihováno, často hrozí i několik let vězení,“ říká Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP), která společně s celníky dodržování mezinárodní úmluvy CITES kontroluje.

Pokud se dovoz takových suvenýrů odhalí až v České republice, pak budou po příletu zabaveny a bude uložena pokuta, která může být od několika tisíc až do 1,5 milionu korun dle závažnosti činu. V některých případech může být váš dovoz posuzován i jako trestný čin.

„Asociace cestovních kanceláří České republiky poskytuje cestovním kancelářím průběžně veškeré informace, aby mohly své klienty v předstihu upozornit na možná rizika při vývozu a dovozu. Turisté by měli dbát jejich pokynů. Zároveň doporučujeme prostudovat si letáček s rizikovými suvenýry vyvěšený na webových stránkách České inspekce životního prostředí,“ doplňuje Michal Veber.

Důležité je vědět, že CITES se vztahuje na živé organismy, ale také na jakékoli jejich části či výrobky z nich. Mohou to být výrobky z kožešin, kůží a kostí chráněných zvířat, sošky a řezby ze vzácných dřevin či slonoviny, výrobky tradiční asijské medicíny obsahující výtažky z chráněných živočichů či rostlin, gurmánské speciality aj.


Proč je Česko tranzitní zemí lukrativního pašování sloních klů, nosorožčích rohů a tygřích vývarů?


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist