Co s drobným hliníkovým odpadem?
Přečtěte si článek z 5. 11. 2015 Kam s víčky od jogurtů, plechovkami a vůbec s hliníkovým odpadem?
Jednou z firem, které se v ČR zabývají sběrem a recyklací drobného tenkostěnného hliníkového odpadu, je firma Alutherm z Mníšku pod Brdy. Není možné zasílat jí hliníkový odpad poštou, pouze ve výjimečně velkém množství (nad 10 kg). K zaslání menšího množství hliníkových fólií můžete využít adresu Jany Lenhartové, která hliník Aluthermu přepošle a vám za drobný hliníkový odpad zašle zpět peníze. Případní zájemci i z řad škol či jiných institucí se mohou o podmínkách zasílaní hliníku informovat na adrese Jana Lenhartová, Žižkova 1547, 263 01 Dobříš, tel.: 604 171 861. Firma Alutherm hliník nepřetavuje, zpracovává jej mechanicky na granulát, který se následně využívá jako redukční činidlo při výrobě oceli.
Firmy, které se zabývají zpracováním odpadního hliníku:
Alutherm CZ
Eko Metalrecycling
Středočeské sběrné suroviny (ústředí)
Severočeské sběrné suroviny (ústředí)
Kovošrot (ústředí) Výčet firem není úplný. Jistě existují i další firmy zpracovávající hliník. |
Ve středočeském kraji působí společnost Středočeské sběrné suroviny, která organizuje pro školy soutěž ve sběru druhotných surovin. Minulý rok se ve 170 školách středočeského kraje a Prahy nasbíralo kromě dvou tun papíru také přes půl metráku hliníku. Tento hliník bylo nutné dotřídit, protože mezi hliníkové plechovky se občas zatoulala i plechovka z jiného kovu. Hliník se pak zalisoval a odvezl k přetavení. „Výtěžnost této suroviny není nijak vysoká, část fólií při tavbě prohoří. Proto je i výkupní cena nízká, kolem 6 Kč za kilogram, přestože výkupní cena obyčejného hliníku je mnohem vyšší,“ říká Pavel Merkl ze Středočeských sběrných surovin. Informace o podmínkách soutěže ve školním sběru hliníku (a papíru) naleznete na www.sber-suroviny.cz/skoly.htm nebo telefonu 315 734 111.
Firem, které jsou schopny zpracovat drobný hliníkový odpad, je tedy více. Nám se podařilo najít ještě Severočeské sběrné suroviny, které mají na severu Čech celou řadu sběren, Kovošrot Praha, který má své sběrny v Sedlčanech, Mladé Boleslavi, Praze 10, Kolíně a Český Budějovicích, nebo firmu Alba z Kostěnic. (Ve sběrnách Kovošrotu drobný hliníkový odpad nevykupují, protože nejsou schopni zvážit malé množství odpadů, odpad jim však můžete nechat ke zpracování.)
Přinést úplný seznam firem, kterým lze předat hliníkový odpad z domácností, není z prostorových důvodů možné. Pokud třídíte hliník a nechcete jej zasílat poštou, zkuste ve vašem okolí najít firmu, která se zabývá sběrem surovin. Informace by vám mohli dát na vašem městském úřadě na odboru odpadů, kde se můžete také zeptat, zda městský sběrný dvůr sbírá hliníkový odpad. Sběrné dvory, ale i některé firmy od vás hliník nevykoupí, ale můžete jej u nich nechat ke zpracování. Přímo kontejner na hliník má pak například pražský Toulcův Dvůr, Vysoká škola ekonomická v Praze, Ministerstvo životního prostředí v Praze nebo Městská knihovna v Havířově.
Recyklace hliníku velmi šetří energii a výrobní suroviny. Nic však není černé nebo bílé, i recyklace hliníkových obalů má své nevýhody. Podle Evy Tylové ze Zeleného kruhu jsou problematické hliníkové obaly s barevným potiskem, jako jsou například víčka od jogurtů nebo plechovky od limonád. Při tavbě takových hliníkových obalů se totiž z barev uvolňují škodlivé dioxiny. Hutě nemají žádné dioxinové filtry, kterými jsou vybaveny například spalovny odpadů. „To ale neznamená, že máme zastavit sběr vytříděného drobného hliníkového odpadu, stále je to hodnotná surovina,“ upozorňuje Tylová. Výroba nového hliníku z bauxitu je podle Iva Kropáčka z Hnutí Duha o 95% energeticky náročnější, než jeho výroba z vytříděného hliníku.
Co tedy s hliníkem? V prvé řadě se snažte dát přednost jiným obalům, než hliníkovým. Zejména u nápojů je výběr jiných možností široký. Hliník, kterému se neubráníte, pak vytřiďte a nechte znovu zpracovat.
Máte nějakou zkušenost s tříděním a recyklací hliníku? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.
reklama