https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-s-drobnym-hlinikovym-odpadem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co s drobným hliníkovým odpadem?

8.7.2005 11:32 | PRAHA (EkoList)
Do Zelené domácnosti nám přišel další dotaz, zda je u nás nějaká společnost, která se zabývá recyklací drobného hliníkového odpadu (víčka od jogurtů, obaly od čokolád…). Pokud ano, je možné zaslat jej poštou? Kam případně dávat tento hliníkový odpad?
 

Přečtěte si článek z 5. 11. 2015 Kam s víčky od jogurtů, plechovkami a vůbec s hliníkovým odpadem?

Jednou z firem, které se v ČR zabývají sběrem a recyklací drobného tenkostěnného hliníkového odpadu, je firma Alutherm z Mníšku pod Brdy. Není možné zasílat jí hliníkový odpad poštou, pouze ve výjimečně velkém množství (nad 10 kg). K zaslání menšího množství hliníkových fólií můžete využít adresu Jany Lenhartové, která hliník Aluthermu přepošle a vám za drobný hliníkový odpad zašle zpět peníze. Případní zájemci i z řad škol či jiných institucí se mohou o podmínkách zasílaní hliníku informovat na adrese Jana Lenhartová, Žižkova 1547, 263 01 Dobříš, tel.: 604 171 861. Firma Alutherm hliník nepřetavuje, zpracovává jej mechanicky na granulát, který se následně využívá jako redukční činidlo při výrobě oceli.

Firmy, které se zabývají zpracováním odpadního hliníku:

Alutherm CZ
Pražská 900, 252 10 Mníšek pod Brdy
Tel.: 318 503 267
nebo
Jana Lenhartová, Žižkova 1547, 263 01 Dobříš
Tel.: 604 171 861

Eko Metalrecycling
Rudé armády 37, 795 01 Rýmařov
Tel.: 554 721 211
Sběrny: Praha 10 – Vršovice, Kolín, Hodonín, Otrokovice, Zlín, Olomouc-Lazce, Hlinsko, Uherské Hradiště

Středočeské sběrné suroviny (ústředí)
U Dýhárny 916, 278 01 Kralupy nad Vltavou
Tel: 315 734 111
Sběrny: Středočeský kraj

Severočeské sběrné suroviny (ústředí)
Švermova 117, 460 10 Liberec
Tel.: 485 151 420
Sběrny: Ústecký a Liberecký kraj

Kovošrot (ústředí)
Ke Kablu 289, 100 37 Praha 10 - Dolní Měcholupy
Tel.: 272 702 767
Sběrny: Sedlčany, Mladá Boleslav, Praha 10, Kolín, České Budějovice
Nejsou schopni zvážit malé množství hliníku. Nicméně hliník jim tam lze nechat ke zpracování.

Výčet firem není úplný. Jistě existují i další firmy zpracovávající hliník.

Drobný hliníkový odpad můžete zanést i například do sběrny kovů firmy Eko Metalrecycling Rýmařov, která má své sběrny i v Hlinsku, Uherském Hradišti, Olomouci, Praze, Kolíně, Hodoníně, Otrokovicích nebo ve Zlíně. Eko Metalrecycling vykupuje hliníkové fólie za 6 Kč/kg. Hliník se dá posílat i poštou, peníze vám přijdou v obálce na zpáteční adresu.

Ve středočeském kraji působí společnost Středočeské sběrné suroviny, která organizuje pro školy soutěž ve sběru druhotných surovin. Minulý rok se ve 170 školách středočeského kraje a Prahy nasbíralo kromě dvou tun papíru také přes půl metráku hliníku. Tento hliník bylo nutné dotřídit, protože mezi hliníkové plechovky se občas zatoulala i plechovka z jiného kovu. Hliník se pak zalisoval a odvezl k přetavení. „Výtěžnost této suroviny není nijak vysoká, část fólií při tavbě prohoří. Proto je i výkupní cena nízká, kolem 6 Kč za kilogram, přestože výkupní cena obyčejného hliníku je mnohem vyšší,“ říká Pavel Merkl ze Středočeských sběrných surovin. Informace o podmínkách soutěže ve školním sběru hliníku (a papíru) naleznete na www.sber-suroviny.cz/skoly.htm nebo telefonu 315 734 111.

Firem, které jsou schopny zpracovat drobný hliníkový odpad, je tedy více. Nám se podařilo najít ještě Severočeské sběrné suroviny, které mají na severu Čech celou řadu sběren, Kovošrot Praha, který má své sběrny v Sedlčanech, Mladé Boleslavi, Praze 10, Kolíně a Český Budějovicích, nebo firmu Alba z Kostěnic. (Ve sběrnách Kovošrotu drobný hliníkový odpad nevykupují, protože nejsou schopni zvážit malé množství odpadů, odpad jim však můžete nechat ke zpracování.)

Přinést úplný seznam firem, kterým lze předat hliníkový odpad z domácností, není z prostorových důvodů možné. Pokud třídíte hliník a nechcete jej zasílat poštou, zkuste ve vašem okolí najít firmu, která se zabývá sběrem surovin. Informace by vám mohli dát na vašem městském úřadě na odboru odpadů, kde se můžete také zeptat, zda městský sběrný dvůr sbírá hliníkový odpad. Sběrné dvory, ale i některé firmy od vás hliník nevykoupí, ale můžete jej u nich nechat ke zpracování. Přímo kontejner na hliník má pak například pražský Toulcův Dvůr, Vysoká škola ekonomická v Praze, Ministerstvo životního prostředí v Praze nebo Městská knihovna v Havířově.

Recyklace hliníku velmi šetří energii a výrobní suroviny. Nic však není černé nebo bílé, i recyklace hliníkových obalů má své nevýhody. Podle Evy Tylové ze Zeleného kruhu jsou problematické hliníkové obaly s barevným potiskem, jako jsou například víčka od jogurtů nebo plechovky od limonád. Při tavbě takových hliníkových obalů se totiž z barev uvolňují škodlivé dioxiny. Hutě nemají žádné dioxinové filtry, kterými jsou vybaveny například spalovny odpadů. „To ale neznamená, že máme zastavit sběr vytříděného drobného hliníkového odpadu, stále je to hodnotná surovina,“ upozorňuje Tylová. Výroba nového hliníku z bauxitu je podle Iva Kropáčka z Hnutí Duha o 95% energeticky náročnější, než jeho výroba z vytříděného hliníku.

Co tedy s hliníkem? V prvé řadě se snažte dát přednost jiným obalům, než hliníkovým. Zejména u nápojů je výběr jiných možností široký. Hliník, kterému se neubráníte, pak vytřiďte a nechte znovu zpracovat.

Máte nějakou zkušenost s tříděním a recyklací hliníku? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.


reklama

 
Monika Horáková, Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist