https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kam-s-vicky-od-jogurtu-plechovkami-a-vubec-s-hlinikovym-odpadem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam s víčky od jogurtů, plechovkami a vůbec s hliníkovým odpadem?

5.11.2015 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hliníkovým obalům se vyhněte a nekupujte je.
Hliníkovým obalům se vyhněte a nekupujte je.
Možná ji taky máte doma. Stříbrnou kouli z alobalu od čokolád. Nebo tašku plnou hliníkových víček od jogurtů a pytel plechovek od piva. A přemýšlíte, co s nimi. Přinášíme aktualizovaný seznam míst, kde můžete hliníkový odpad odevzdat. Nejlépe ale uděláte, když se aluminiu budete vyhýbat.
 

Potíž s drobným hliníkovým odpadem je letitá a nemá jednoduché řešení. Obecná rada zní: hliníkovým obalům se vyhněte a nekupujte je. V praxi je to jednoduché například u plechovek: piva a limonády, dokonce i energetické drinky lze koupit ve skle či plastu, což jsou z environmentálního hlediska lepší obaly než hliník. Lze se vcelku snadno vyhnout i hliníku u čokolád. Prostě si v obchodě vyberte tu, která je místo do hliníku balená do plastu či papíru. I jogurty lze sehnat s víčkem z plastu. Byť někdy je těžké poznat, co je hliníkové a co plastové víčko (tip: pokud se po zmuchlání víčko narovná, jde o plast. Hliník zůstane zmuchlaný).

Jenže co když zrovna to vaše oblíbené pivo, čokoláda nebo jogurt je jen v hliníku a žádná alternativa vám nechutná? Pak můžete zkusit jednu z níže popsaných cest, jak s hliníkovým odpadem nakládat. Ale vážně: nejlepší je se hliníku vyhnout.

Hliník je neobnovitelný materiál a na rozdíl od Německa zatím nejsme zařízení na jeho plnohodnotnou recyklaci. Výroba hliníku má rizika pro životní prostředí a je energeticky náročná. Milan Havel ze sdružení Arnika uvádí, že „na výrobu jedné hliníkové plechovky o objemu 0,33 l je třeba 1,2 kg surovin“.

Kam s ním?
Kam s ním?

Recyklace tenkostěnného hliníku (alobal, víčka od jogurtů, nápojové plechovky…) u nás není možná. Jedinou alternativou je zpracování na redukční činidlo, které se využívá pří výrobě oceli (možnosti výkupu najdete níže). Máte-li však doma silnostěnný odpad (ešus, pánev, lyžařské hůlky…), do sběru ho určitě odevzdejte, jeho recyklace již možná je. Opětné zpracování hliníku ušetří 90–95 % energie oproti jeho výrobě z rudy. Další zajímavé i varovné informace o kovu jménem aluminium nabízí Ekologický institut Veronica.

Kam s ním, když už ho máte

Pokud kouli z alobalu nebo nápojové plechovky už doma skladujete, nemusíte je hodit do popelnice. Ověřili jsme možnosti uvedené v článku Co s drobným hliníkovým odpadem? z roku 2005 a přinášíme aktualizovaný seznam míst, která hliníkový odpad vykupují nebo odebírají k dalšímu zpracování.

Od ledna 2015 navíc platí novela zákona o odpadech, která obcím ukládá povinnost zajistit odběr kovového odpadu. Možnosti, které obce v tomto směru mají, podrobně popisuje zpravodaj firmy EKO-KOM. Praxe v jednotlivých krajích je však různá.

Hliníková fólie z čokolád. Dá se jí vyhnout. Prostě koupíte čokoládu, která je místo do alobalu zabalená v celofánu.
Hliníková fólie z čokolád. Dá se jí vyhnout. Prostě koupíte čokoládu, která je místo do alobalu zabalená v celofánu.

• Sběrné dvory – na základě zákona o odpadech zde můžete hliník odevzdat. Podle informace, kterou jsme na svůj dotaz obdrželi, se hliník odkládá do kontejneru s ostatními kovy. Třídění pak provádí firma, která kovový odpad dál zpracovává.

• Sběrny kovů existují po celé České republice a vykupují i hliník. Jejich seznam (včetně ceníků) najdete na stránkách e-sběrny.cz.

České sběrné suroviny hliníkový odpad vykupují (tenkostěnný i silnostěnný), cena se pohybuje od 4 Kč (alobal apod.) do 25 Kč za kilogram. Mateřské a základní školy se mohou zúčastnit soutěže ve sběru hliníkových obalů.

• Na nádraží - na 508 nádražích, kde se denně pohybuje více než 300 cestujících, je umístěno 1855 boxů na třídění odpadů. Vedle plastu, papíru tu je i "foch" na kovy. Jak říká tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová, často nerespektují třídění. "V případech, kdy je odpad již v těchto koších smísen, je postup následující: Vše se sesype do jednoho pytle a odpad znovu třídí pracovníci našich dodavatelských společností ve svých provozních prostorech. Následně je odevzdají k recyklaci," říká Pistoriusová.

Na 508 českých nádražích jsou boxy na třídění odpadu. Včetně kovů.
Na 508 českých nádražích jsou boxy na třídění odpadu. Včetně kovů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Praha

Kontejner na hliníkový odpad provozuje ekocentrum Toulcův dvůr. Hliník tam můžete nosit každý všední den od 8 do 18.00. Aktualizováno 18. 3. 2016. Více viz Pražský Toulcův dvůr končí se sběrem hliníku.

• Testovací provoz kontejnerů na sběr nápojových plechovek v Praze skončil v roce 2014. Podle informace pražského magistrátu projekt nepokračuje, s jeho obnovením se výhledově počítá od roku 2016.

Brno

• Nápojové plechovky zde můžete házet do žlutých kontejnerů na plast.

• Sběr hliníku a dalších tříděných odpadů v Brně zajišťuje společnost SAKO, která má po městě několik sběrných středisek.

Turnov

• Pytlový sběr – občané Turnova mohou odpad třídit do různobarevných pytlů. Šedé jsou určené na kovový odpad z domácností, včetně hliníkových obalů.

Mníšek pod Brdy

• Společnost Alutherm v Mníšku pod Brdy tenkostěnný hliník zpracovává na činidlo používané při výrobě oceli. Od fyzických osob ale odpad nevykupuje. „Systém výkupu je záležitost státní správy, soukromá firma nemůže třídění zajišťovat,“ uvedla jednatelka firmy Soňa Rajtarová.

Nelze už využít ani zprostředkování výkupu hliníkového odpadu, které v minulosti zajišťovala paní Lenhartová z Dobříše (o této možnosti jsme psali v roce 2005 v článku Co s drobným hliníkovým odpadem?).

Líbí se Vám článek? Přispějte na vznik dalšího

       

reklama

 
Další informace |
Přemýšlíte, jak naložit s hliníkovými kapslemi od kávovarů? Přečtěte si článek Zcela osobní hate proti kapslovým kávovarům a oslava vaření kávy bez odpadů.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

6.11.2015 07:01
já myslím že mnoho lidí ty věci co nemohou následně sami prodat do sběru, tak je někde spíše pohodí, než aby je na své náklady a ještě zadarmo odevzali do sběrného dvora a v mnohých případech ještě za to zaplatili...třeba viz stará okna po jejich výměně za nová...ve sběrném dvoře chtějí po takovém zeleném občanovi za okno 30.-...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist