https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jsou-vic-eko-papirove-rucniky-nebo-elektricke-osousece
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jsou víc „eko“ papírové ručníky, nebo elektrické osoušeče?

29.2.2016 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Neberte si jich hromadu, stačí jeden nebo dva.
Neberte si jich hromadu, stačí jeden nebo dva.
Je větší plýtvání přírodními zdroji zapnutí osoušeče rukou, nebo použití jednorázových papírových ručníků? Oba způsoby sušení mokrých rukou mají své klady i zápory. Ani prováděné studie se nedokáží shodnout, jaký způsob sušení rukou má menší ekologickou stopu. Záleží totiž na tom, jestli na vaše ruce osoušeč fouká teplý, nebo studený vzduch. Nebo kolik papírových utěrek si ze zásobníku vytáhnete.
 

Dilema sušení rukou po umytí na veřejných či společných toaletách nemá jednoduché řešení. V úvahu se musí vzít celý životní cyklus elektrického spotřebiče či papírové osušky: původ materiálu, výroba, přeprava, doba i nároky na používání a nakonec jejich likvidace, vyjmenovává Simon Lockrey z australské RMIT University.

„Takže v některých ohledech je o něco lepší volbou papírový ručník a v jiných případech konvenční elektrický osoušeč rukou. Závisí to především na tom, jak je získávána elektřina a jak jsou vyráběny a likvidovány papírové ručníky,“ uvádí.

Klasický elektrický osoušeč vs. papírová utěrka

Elektrický osoušeč rukou je náročnější na výrobu, zároveň ale poslouží roky a vysuší mnoho párů rukou. Záleží na spotřebě elektřiny konkrétního typu vysoušeče, zdroji elektrického proudu v daném regionu i době, kterou potřebuje k dostatečnému osušení rukou.


A co další dilema: Látkový, nebo papírový kapesník? Už je jasno

Dopad na životní prostředí u papírových utěrek zase ovlivňuje to, jakou mají gramáž či zda jsou vyrobeny z recyklovaného papíru. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v USA odhaduje, že k výrobě recyklovaných papírových utěrek je potřeba o 40 % méně energie než na utěrky z nově produkovaného papíru. Použité papírové utěrky se už dále nerecyklují.

Samozřejmě záleží také na tom, kolik takových ubrousků k utření rukou vlastně potřebujeme. Uvádí se, že člověk ze zásobníku na jedno utření vytáhne v průměru ubrousky dva.

Jak ale dokazuje vtipné video Joea Smithe, k utření dokonale postačí jediný kus ubrousku. Stačí rukama před utřením dvanáctkrát zatřepat ve vzduchu a papírový ubrousek před použitím složit:

Řídi-li bychom se jeho radami, ekostopa papírových ručníků by byla hned poloviční.

Podle Nancy Vandenberg z Markets for Recycled Products má na spotřebu papírových utěrek vliv také to, jestli jsou v zásobníku v roli, nebo poskládané. „Lidé použijí více kusů skládaných utěrek než těch z role, protože vytáhnou ze stojanu hned hrst složených utěrek, málokdy je před použitím rozloží nebo si je častěji odnáší s sebou,“ tvrdí.

Studie společnosti Environmental Research management srovnávající průměrnou spotřebu dvou papírových utěrek s 30vteřinovým osoušení rukou teplým vzduchem se nicméně přiklání spíše na stranu elektrických osoušečů. Během pěti let používání za sebou zanechají papírové utěrky třikrát větší uhlíkovou stopu než elektrický osoušeč, shrnuje závěry studie web Treehugger.

Nové vysokorychlostní osoušeče si na rozdíl od tradičních osoušečů vystačí s proudem nepředehřátého vzduchu
Nové vysokorychlostní osoušeče si na rozdíl od tradičních osoušečů vystačí s proudem nepředehřátého vzduchu

Studený vzduch, který suší

Do veřejně přístupných toalet (a nejnovějších srovnání) vstupují i další nová zařízení: moderní tryskové osoušeče. Ty si na rozdíl od tradičních osoušečů, které využívají k sušení rukou kombinaci tepla a proudění, vystačí s pouhým silným proudem neohřátého vzduchu.

A podle studie Massachusetts Institute of Technology (MIT) jsou jasnými vítězi. Jejich ekologická stopa je ve srovnání s papírovými ubrousky i konvenčními elektrickými teplovzdušnými osoušeči zhruba třetinová. Vedou si lépe i než rolovací textilní ručníky.

Všechny tři testované přístroje značek XLERATOR a Dyson Airblade mají oproti svým předchůdcům výhodu v menší spotřebě elektřiny i kratší době potřebné k osušení rukou. Zatímco tradiční přístroje potřebují 20-40 sekund, jim stačí 12-20 sekund.

Simon Lockrey ale dodává, že ani žebříček této nejnovější studie, která porovnává hned sedm způsobů sušení rukou, nemusí být definitivní. V budoucnu mohou být papírové utěrky v zásobnících na toaletách lehčí a menší, lidé je mohou používat efektivněji nebo utěrky nebudou končit na smetištích a ve spalovnách, ale v kompostárnách a bioplynkách. Nové technologie mohou překonat i dnes pokrokové tryskové osoušeče, uzavírá Lockrey.

Pokroku navzdory tu navíc bude vždycky ještě jedna zatím opomenutá možnost usušení rukou: prosté utření dlaní do vlastních kalhot nebo sukně. To je a zůstane beztak k životnímu prostředí vůbec nejšetrnější. Byť má samozřejmě také své nevýhody.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

2.3.2016 11:34
Výpočet ekologické stopy je v principu blbost. Kdyby se dotacemi nepokřivily ceny, tak sečtené náklady by prozradily míru ekologičnosti.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

3.3.2016 18:29
"Pokroku navzdory tu navíc bude vždycky ještě jedna zatím opomenutá možnost usušení rukou: prosté utření dlaní do vlastních kalhot nebo sukně." Tak jistě, na záchodě se můžeme začít utírat rukou jako Indové, smrkat do rukávu a vůbec, praní prádla má také ekologickou stopu... Budeme pak určitě více ekologičtí, jenom možná o něco méně lidé.
Odpovědět
an

aneta

29.4.2016 09:06
Osobně si myslím, že nejekologičtější budou asi ty nejnovější tryskové osoušeče,ale jsou poměrně drahé. Ve firmě se vždycky používaly klasické ručníky, ale byly hned mokré a polovina lidí si ruce utírala stejně do toaletního papíru. Takže jsme řešili co s tím a nakonec se rozhodlo, že se pořídí klasické vysoušeče na ruce. Na všechny záchody se pořídily tyhle menší http://www.eko-domov.cz/vysousec-rukou-jet-dryer-simple-bily, protože tam nemáme moc místa a jsou spokojení všichni. já nemusím prát ručníky dvakrát do týdne a pořád někoho poslouchat, že je to zase mokré
Odpovědět
PP

Petr Patron

22.12.2017 14:53
Na firmu jsme na začátku roku objednávali osoušeče https://www.ecostep.cz/produkt/osousece-rukou/ a teď když bilancujeme tak to jde poznat. Ušetřeno hlavně za papírové ubrousky ale i vodu, což může souviset.
Odpovědět
HJ

Honza Jánský

27.1.2019 22:04
Ten Ted Talk je perfektní! :D já to nenávidím ty koše plné sotva použitých utěrek. Většinou ty suché vytahuju a používám znovu místo abych si bral čisté. Ale je fakt že nejsem úplně svatý. Domů si kupuju <a href="http://www.obalyat.cz/hygiena/2972-papirove-rucniky-skladane-zz-zelene-pap-recykl.html">tohle</a> a sice mi to vydrží dlouho ale kdybych používal látkové, tak by to asi bylo ekologičtější.
Odpovědět
PP

Petr Patron

13.3.2020 11:31
Tak při situaci jaká nastala jsem ještě o to raději, že ty osoušeče máme
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

29.4.2020 18:55
Elektrický osušovač je hlavně nehygienický. Bakterie z rukou ideálně rozptýlené po celém prostoru. Ještě jsem neviděl třeba na veřejném wc možnost mytí rukou antibakteriálním mýdlem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist