https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vahate-jestli-pouzivat-latkove-ci-papirove-pleny-tohle-vam-pomuze
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Váháte, jestli používat látkové či papírové pleny? Tohle vám pomůže

22.4.2015 14:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Papírové pleny vám usnadní práci, ale jsou na jedno použití.
Papírové pleny vám usnadní práci, ale jsou na jedno použití.
Tento článek píšu z pozice otce, který během čtyř let získal poměrně slušnou praxi v přebalování svých dětí. Z pozice otce, který dává přednost látkovým plenám, protože se mu příčí používat věci na jedno použití. A také z pozice otce, který si nepotřebuje dokazovat, že to jde, i když to už nejde.
 

Tohle je deset základních bodů, které vyplynuly z mé přebalovací zkušenosti. Třeba vám to pomůže s rozhodováním.

1. Používat papírové pleny je jednodušší.

2. V běžném životě není rozdíl v jednoduchosti používání papírových a látkových plen nijak propastný.

3. látkové pleny je potřeba prát. Není nutné je vyvářet, ani žehlit.

4. Jestli se rozhodnete pro látkovky, pak to neznamená, že nemůžete používat papírovky. Můžete, kdykoliv budete potřebovat.

5. Při používání látkovek mimo domov musíte mít s sebou tašku na použité pleny.

6. Nesmíte zapomínat použitou látkovou plenu z tašky vyndat a dát vyprat.

7. Na dovolené, kam jedete s hromadou zavazadel a kde není pračka, jsou látkové pleny nepohodlné opravdu moc.

8. Použité papírové pleny celkem rychle zavání. Je potřeba častěji vynášet koš.

9. Papírové pleny vyjdou dráž.

10. Když látkové pleny koupíte z druhé ruky a pak je znovu prodáte, může být rozdíl v nákladech mezi papírovými a látkovými propastný.




reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MH

Martin Hájek

30.4.2015 01:09
Tak by mě zajímalo, co by na tvrzení, že látkové pleny není potřeba vyvářet, řekl nějaký pediatr. Představa, že látkové pleny koupíte z druhé ruky a pak je znovu prodáte, není úplně realistická. Předně použitou plínku si opravdu koupí jen zelený magor a navíc málokterá plena vydrží celé jedno dítě. 3 děti, aby fungoval Váš mechanismus nevydrží žádná. A s tvrzením, že papírové pleny vyjdou dráž bych také polemizoval. Asi jste si pořádně nespočítal, kolik Vás to praní stojí. A nebo nám chcete namluvit, že ty pleny perete na 30°C?
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

30.4.2015 10:20 Reaguje na Martin Hájek
Vyváření: Naše pediatrička na to neříká nic.

Koupě použité plínky: Možná Vám to nedošlo, ale ty pleny jsou vyprané.

Koloběh plen: toto moje zkušenost s plenami Bambino Mio: Koupil jsem použitou (1 dítě) sadu plen (tj. pro malé i větší dítě, skoro plná IKEA taška). I po několika letech intezivního využívání je velká část plen v dobré kondici a nějaké v pořadí čtvrté dítě ještě obslouží.

Cena: energie, voda a prací prostředek na jedno praní na 60 °C s extramácháním vyjde pod deset korun. Pereme co tři dny po dobu tak dvou let. Za dva roky přijde praní na cca 2500 Kč + pořízení plen (u nás celkem 4000 Kč, ale odbavili jsme na tom dvě děti, počítejme tedy polovinu). Řekněme tedy 5000 Kč náklady na dvouleté plínkování (nezohleďnuju možnost, že část výbavy můžeme ještě poslat dál).

Papírová plena: řekněme, že nakoupíte extravýhodně v akci za 3 Kč/ks. Za den dáte 5 plen. Dva roky. 11 tisíc Kč.

Odpovědět
MH

Martin Hájek

2.5.2015 23:52 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Ekonom z Vás asi nebude. Zapomněl jste na amortizaci pračky, těch 250+ pracích cyklů navíc se asi někde projeví. No a pak si asi vůbec nevážíte práce vlastní. Ohodnotíte-li ji alespoň hodinovou mzdou filipínské pradleny tak rychle zjistíte, že Váš ekonomický zázrak skončil :-).
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

5.5.2015 11:26 Reaguje na Martin Hájek
Zapomněl jsem také na čas strávený nakupováním papírových plen, náklady na komunální odpad.

A některé věci se prostě špatně počítají. Například když mi děti pomáhají věšet pleny a pro všechny je to vlastně hra. Mám to započítat jako práci, nebo zábavu?

Ale máte pravdu, nejde o žádnou exaktní ekonomickou studii. Jednoduché počty.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

5.5.2015 18:41 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Nakoupit pleny na internetu netrvá déle než minutu, dovezou je až domů a samozřejmě si koupíte velké balení, takže tuto operaci neopakujete častěji než 1x za půl roku. Náklady na komunální odpad se např. v Praze nijak neliší podle množství jeho produkce, platí se za hlavu. Ale uznávám, že jinde to může být jinak. Co se týče trávení času - jistě, každý má svoje preference, někdo radši učí svoje děti věšet pleny, někdo jezdit na kole nebo hrát fotbal, a je to v pořádku.
Odpovědět

30.4.2015 10:55
Tak si najděte pediatričku která tomu rozumí.... a nevyvařit cizí použité pleny bych pokládal za zcela nezodpovědné
Odpovědět
ŠK

Šárka Kopelentová

17.6.2015 00:02
Látkové pleny používáme 11 měsíců a má to mnoho výhod. Pleny nevyvářím, protože se perou na 40°C, nejsou pleny jako pleny. Pleny co používala moje maminka jsou čtvercové a vyvářet se musely. Dnešní doba umožňuje praktičtější pleny, jsou to vložky s bambusovým vláknem co se dávají do svrchních kalhotek, tudíž se nevyváří, nežehlí a neskládají, je to přímo zakázané od výrobce. Plenky se jmenují "vše v jednom" a my máme značku Sweet monkey. Odpadají tři činnosti, které moje maminka musela dělat. Vyrábím si domácí prací gel, takže zase ušetřím. Plínky jsou stále jako nové, budu je mít pro dalšího potomka a zdědí je moje sestra pro své děti, další ušetření peněz. Největší plus je ten, že dceři nemusím mazat zadek žádnými krémy proti opruzeninám, protože plínky se nezapařují jako ty jednorázové. Pokud se jí někdy nějaké udělají, tak jí to potřu černým čajem, doporučení od naší pediatričky. Poslední dobou je dcera moc nechce, vadí jí to mokro, ale to je dobře, protože mi krásně chodí na nočník a brzy už je začneme odbourávat, takže je asi ani ty 2 roky nevyužijeme. Počáteční investice do látkových plen byla asi 8000kč, na druhé dítě už bude 0kč. Mají jedno mínus - bambusové vlákno delší dobu schne.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

18.9.2015 18:43 Reaguje na Šárka Kopelentová
Je určitě velká výhoda, že Vaše dítě neumí mluvit, aby Vám řeklo, co si o Vaší péči myslí.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

7.12.2022 19:31
Musím uznat, že fakt super článek. My na látkové pleny přešli celkem nedávno, ale musím říct, že zatím si to nemůžeme vynachválit. Ono i z finančního hlediska se to vyplatí prostě mnohem víc, než ty jednorázové. A to ani nemluvím o ekologické zátěži. Jinak my je většinou objednáváme tady odtud https://www.bamboolik.cz/ Koukal jsem ale, že těch obchodů s látkovými plenami už je spousta.
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

15.3.2023 10:54
Taky jsem hodně řešila, jaké pleny používat a hodně mi pomohl tento článek https://www.tamaiti.cz/blog/vyber-detskych-plen/ . Když si navíc člověk zjistí, jak dlouho se rozkládá jednorázová plena, tak je to šílená zátěž pro planetu. Já ty jednorázové používám jenom když někam jedeme. Doma látkuji a taky se snažím praktikovat bezplenkovou metodu :-) .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist