https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tutorial-pro-chlapy-jak-prebalit-spunta-do-latkove-pleny-v-nouzi-staci-triko
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tutorial pro chlapy: Jak přebalit špunta do látkové pleny? V nouzi stačí triko

20.4.2012 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Látkové pleny mají různé vzory. Maminkám se to líbí. Dětem je to asi jedno.
Látkové pleny mají různé vzory. Maminkám se to líbí. Dětem je to asi jedno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Eva Charvátová
Pánové, je čas se připravit. Patrně to přijde při sledování tutové šance veledůležitého zápasu. Tehdy vám vaše paní v požehnaném stavu oznámí, že chce pro vaše dítě jen to nejlepší a že na diskusním fóru Nejmaminecka-smimineckem.cz ostatní maminečky s miminečky psaly, že to nejlepší jsou látkové pleny. Zapněte si nahrávání zápasu a vezměte ženě vítr z plachet: „A jaký chceš látkovky? Bavlnu, konopí nebo bambus? Jako svrchňáky chceš klasiku, nebo vlňáčky? Ale klidně můžeme mít jen all-in-one...“
 

Samozřejmě, můžete zkusit blufovat, ale základem úspěchu – a to ví každý sportovní trenér – je dobrá teoretická příprava. A ovládnutí hantýrky. Se vším pomůžeme. V boxíku po článkem je základní pojmosloví, pokud nějakému názvu v textu neporozumíte, koukněte do boxíku. Text doprovázejí fotografie. Pokud něčemu z boxíku neporozumíte, koukněte na fotky. Pokud něčemu z fotek neporozumíte, koukněte do textu článku.

Pokud vám při pomyšlení na látkové pleny vyschlo v puse a jaly vás pochybnosti a třas prstů, pak klid. S látkovkami lze začít klidně pomaličku, v době, kdy na to máte čas a jste připraveni. Pamatujte, že vždycky můžete sáhnout po papírové pleně. Ale klidně se do látkovek můžete pustit pěkně na plno a od začátku. Jde to.

Dnešní látkové pleny jsou zcela jiné pleny než ty, do kterých balili vás. Látkovky mají mnoho podob. Jejich používání je oproti papírovým plenám o trochu časově náročnější, některé věci při přebalování je potřeba dělat jinak a některé úkony je nezbytné udělat navíc. Ale zkušenosti látkujících mužů ukazují, že to není nijak omezující a bonusem je dobrý pocit z toho, že děláte pro své dítě možné i nemožné.

All-in-one. Na používání nejjednodušší látkovka. Před vypráním vyndejte dítě
All-in-one. Na používání nejjednodušší látkovka. Před vypráním vyndejte dítě
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Plena all-in-one

Úplně nejjednodušší na obsluhu jsou látkovky all-in-one. Jak název napovídá, je to vše v jednom a vlastně jsou to látkové kopie papírových plen. Jen místo absorbentu je látková plena a místo papírových kalhotek jsou látkové s nepromokavým zátěrem. Po použití se nevyhazují, ale vyperou, usuší a znovu použijí. Mnohokrát.

Rozdíl v obsluze papírové pleny a all-in-one je v okamžiku, když si potomek do plíny nadělá. U papírovky se plena opatrně zabalí a lupne do koše. U látkovek je to trochu jinak, ale u všech stejně. Do pleny je dobré předem vložit separačku, která se při následném přebalování vezme a i s hovínkem hodí do záchodu. Pokud v plíně žádný pevný poklad není, hodí se separačka spolu s plenou na vyprání. Svět látkovek má řadu pravidel a samozřejmě i výjimek. Jsou i separačky z fleecu. Jejich báječná vlastnost je, že odvádějí vlhko od tělíčka dítěte. Je však škoda je vyhazovat, konec konců by taky mohly ucpat záchod. Takže z nich se hovínko do záchoda vyklepne a separačka se přepere (což pokud to konzistence dovolí, lze dělat i obyčejnou separačkou). Je také možné separačky vůbec nepoužívat.

Tip pro vás: pokud si chcete usnadnit život, pak separačku dejte do pleny vždycky. Děti jsou naschválníčci a vypírat hovínko z pleny není žádná radost, i když je to bobek vašeho miláčka. Tak raději ještě jednou: separačku dejte do pleny vždycky. Nespoléhejte na to, že se potomek právě vykadil a že teď už chvíli nebude. Když nedáte separačku, bude.

Regál plný vlňáků. Snímek je z obchodu Brána k dětem.
Regál plný vlňáků. Snímek je z obchodu Brána k dětem.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Pokud máte doma vlastní domovní čistírnu, nebo kanalizace ve vašem městě není gravitační, ale čerpaná, je potřeba vyhazování separaček pořešit jinak. Separačka je sice tenounká, ale zároveň poměrně pevná látka a mohla by se zamotat do čerpadla nebo dělat jinou neplechu. Jestli si nejste jisti, přeptejte se výrobce domovní čistírny či provozovatele kanalizace. Vcelku jednoduše lze dávat pokakané separačky třeba do prázdných pytlíků od pečiva, kterých je stejně plná kredenc. A pak vyhodit do koše.

Plenky all-in-one mají různé velikosti, ale jsou k mání i takové, které se pomocí druků dají nastavit tak, že s dítětem rostou. Plenky all-in-one jsou praktické při samotném balení, oproti dalším typům plen ale schnou dlouho. Je to jako se vším, vždycky je něco za něco.

Látkové pleny, svrchňáky a vlňáky

Teď se nám to trochu zamotá, protože dalších druhů látkovek je víc a jeden by se v tom mohl na poprvé ztratit. Obecně je ale princip stále stejný – separačka, vlastní savá plena a vrchní nepropustná vrstva. Mění se jen detaily či materiály. A barvy. Některé maminky kromě toho, že rády oblékají do hezkého sebe, v případě látkovek mohou začít oblékat do hezkého i dítko. V takovém případě může snadno přestat platit, že látkovky jsou v konečném součtu výrazně levnější záležitost než papírové pleny. Případnému rozmarnému nakupování nových a nových barevných svrchňáků a plen je v zájmu rodinného klidu potřeba včas ustoupit.

Samotných savých plen je vícero druhů, střihů, velikostí, materiálů. Používají se tak, že se prostě složí na obdélník, který se co do délky kryje s velikostí svrchňáků a co do šířky se pohodlně vejde mezi nožičky potomečka. Popis je kostrbatý, v samotné praxi je složení pleny úkon na pár sekund. Jsou i pleny, které mají rovnou střih kalhotek.

Nepropustné svrchňáky, na nich látková plena, separačka. Čeká se na potomka, aby mohl být přebalen
Nepropustné svrchňáky, na nich látková plena, separačka. Čeká se na potomka, aby mohl být přebalen
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Svrchňáky se používají furt dál, dokud nedojde k nějaké znečišťující nehodě jakéhokoliv druhu (třeba když si děťátko hačne do přesnídávky), kdy je potřeba je přemáchnout. Suché jsou prakticky hned, ale je dobré mít dvoje nebo troje od jedné velikosti, protože nehody se stávají rychle a nečekaně často. Svrchňáky se zapínají pomocí druků nebo suchého zipu. Jsou různé střihy, různé značky, různé vzory a barvy.

Místo svrchňáků se zátěrem se dá používat jiný typ svrchňáků, tzv. vlňáčky. To jsou kaťátka uštrykovaná z vlny a napuštěná v lanolinové impregnaci: věc nepropouští vlhkost, ale dýchá. Vlňáky se používají furt pryč, dokud se nestane nehoda. Pak je potřeba je ručně přeprat. Pračka není dobré řešení.

Tip pro vás: pokud potřebujete nějak zaměstnat babičky, zaúkolujte je uštrykováním svrchňáků. Všichni budou spokojeni.

Vlňáky také vyžadují čas od času údržbu, totiž naimpregnování lanolinem. Je to vcelku triviální procedura popsaná na návodu u lanolinové impregnace, zdržovat se tím nebudeme. Jen poznámka: čerstvě napuštěné vlňáky schnou dlouho. Dlouho znamená třeba tři čtyři dny. Je dobré mít buď rezervní, nebo použít svrchňáky.

Co na noc?

Na noc (nebo přes den u extrémně čůrajících dětí) je možné do pleny vložit vkládačky, které prostě zvýší absorpční kapacitu pleny. Vložit jich lze víc, ale nepřežeňte to, jinak nedostanete dítě do svrchňáků či vlňáků. Pozor na záludnost: vkládačky mají podobný tvar jako fleecové separačky. Důležitý je materiál. Pokud je to fleece, pak je to separačka, která vlhko odvádí, ale neabsorbuje. Na to jsou vhodné jiné materiály, bavlna, konopí či bambus. Pokud si to nechcete plést, kupte si separačky tenké a fleecové separačky nepořizujte.

Potomek dorazil, plenu rozházel a vítězoslavně odkvačil. Přebalování je každodenní radost.
Potomek dorazil, plenu rozházel a vítězoslavně odkvačil. Přebalování je každodenní radost.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Co na cesty a dovolenou?

Pokud jedete na dovolenou někam v rámci civilizace, pak se dá v pohodě zvládnout s látkovkami (vyzkoušeno). Je dobré si ale ohlídat pár věcí. Jedete-li na víc dní, pak si ověřte, že je možné cestou někde vyprat a usušit pleny. Vezměte si s sebou tašky z pevného plastu, do které budete dávat použité pleny. Nestyďte si s sebou vzít papírovou plenu jako železnou zásobu. Jeden nikdy neví.

Tipy a rady ostřílených látkařů

Při přebalování je dobré dát dítěti něco do ruky na hraní, aby se věnovalo něčemu jinému než záškodničení. Nedávejte však dítěti na hraní snapku. Má zpětné háčky a děti cpou do pusy cokoliv.

Mějte stále připravený expediční balíček s několika plenami, separačkami a taškou na použité pleny. Můžete pak okamžitě reagovat, když se u vás staví kamarádi, že jdou na jedno. Vezmete dítě, expediční balíček a jdete.

Pořiďte si domu kýbl s víkem, do kterého se hází použité a zlehka přemáchnuté pleny. Kýbl se zhruba podle potřeby přesypete do pračky (praktické je horní plnění pračky) a pleny vyperete. Dobrý trik je mít v kýblu na pleny i vak ze síťoviny. Když je potřeba prát, vak se vezme se všemi plenami a dá do pračky. Ocení to zejména ti, co mají přední plnění. Není potřeba je vyvařovat, stačí vyprat na „šede“. Bez aviváže, ta snižuje savost. Látkové pleny se nežehlí! Musí se usušit, ale nežehlí se.

Jako plenu či vkládačku lze použít i froté ručníky. Buď se koupí vhodná velikost ručníčku, nebo se přistřihne a oentluje nějaký větší.

Při nákupu různých body a kalhot myslete na to, že látková plena má větší objem než papírová. Pokud máte doma hadříky, které přes látkovou plenu nezapnete, můžete si koupit tzv. extender, což je kus hadérku s druky, který dožene chybějící centimetry. Zručný otec vyrobí svépomocí.

Může se stát, že se muž a jeho dítě ocitnou bez suché pleny. Muž si ví rady. Přebalit lze do čehokoliv, co saje. Třeba do trička, jak ukazuje následující video.

Argumentace do hospody

Dříve nebo později budete muset chlapům vysvětlovat, proč používáte látkovky. Argumentů je několik: látkovky šetří zdroje naší planety, protože se používají opakovaně a je vcelku běžné, že jedny látkovky odnosí několikero dětí. Na rozdíl od papírových plen nevzniká při každém přebalení odpad, který zabírá místo na skládce, navíc nemusíte chodit tak často s košem. Ekonomicky se látkovky vyplatí. Na začátku je sice nutná vcelku velká investice, ale za celé přebalovací období vyjdou papírové pleny dráž o několik tisíc (a to i při započítání energie na praní apod.). Čím víc dětí ve svých látkových plenách odchováte, tím větší bude úspora. Na konec můžete svou látkující výbavu prodat. Některé maminky tvrdí, že v látkových plenách děti méně trpí na opruzeniny a že se děti dříve naučí chodit na nočník. A pak jsou látkovky pěkně barevné. A vždycky můžete říct, že látkovky chtěla hlavně manželka.

Látkové pleny - slovníček pojmů

látkovky – látkové pleny. Základní rozdělení je na all-in-one a klasické látkové pleny, tj. kus savé látky obdélníkového či čtvercového střihu (tzv. čtvercovka), které se podle potřeby skládají. Látkové pleny ale mohou být i kalhotkového střihu. Nijak se neskládají, prostě se na dítě zapnou pomocí druků, suchého zipu nebo snapky.

na draka – jednoduchý sklad čtvercovky, postup složení

novorozenecký sklad - slovy těžko popsatelný úkon, který je ale vcelku jednoduchý, pokud jej vidíte.

svrchňáky – svrchní kalhotky, které drží samotnou plenu na dítěti a zabraňují pronikání vlhkosti mimo plenu. Jsou dva základní typy: látkové se zátěrem a vlňáky

vlňáky – typ svrchních kaťátek, vyrobené z ovčí vlny, napuštěné lanolinem, nepropouští vlhkost, ale dýchají. Jsou různé střihy, velikosti a barvy.

snapka, snapička – gumová spona, která pomocí zpětných háčků přidrží plenu zabalenou. Nedávat na hraní dítěti.

separačka – separační vložka – tenký hadřík, který se vkládá na plenu. Slouží primárně k tomu, aby se dětská stolice nazamazala do pleny, ale zůstala na separačce. Pokakaná separačka se vyhazuje do záchodu, nepokakaná se vypere a použije opakovaně. Separačka může být i z fleecu, pak se ale neschlachuje, ale přepírá.

vkládačka – je menší obdélníková plena, zvyšuje savou kapacitu pleny. Přidávají se do plen zejména na noc, nebo když běžná plena nestačí schopnostem dítěte. Mohou být i skládané z větších kusů látek. Mohou být omylem zaměněny za fleecové separačky.


reklama

Látkové pleny

předchozí    další
Sušení plen
Sušení plen
Sušení plen
Je nutné myslet i na to, že pleny je potřeba někde skladovat. Na použité pleny se hodí kýbl s víkem, na suché je vhodná skříňka poblíž přebalovacího pultu. Na snímku jsou ultralevné látkové pleny: IKEA ručníky.
Svrchňáky s nastavitelnou velikostí. Plena "roste" s dítětem".
Pleny all-in-one, jedny na suchý zip, druhé na patentky.
Figurátko zabalené v all-in-one s nastavitelnou velikostí. Plena "roste" s dítětem".
Použití snapky
Vlňáky nasazené na figurantčeti.
Regál plný plen all-in-one. Stačí si vybrat barvu.
Svrchňáků je na výběr pestrá paleta střihů a velikostí.
Vlňáků je hromada.
Svrchňáky
Svrchňáky. S jablkem a hruškou.
Fleecové kalhotky. To je taky alternativa, ale hlavně na léto, kdy děti běhají bez kalhot.
Svrchňáky a vlňáky
Vlňáky na suchý zip, fleecová separačka, látková plena, čtvercovka, separačka, snapka.
Na materiálu záleží. Je-li použitý materiál fleece, pak jde o separačku. Fleece totiž nesaje, ale odvádí vlhkost. Na snímku je fleece zastoupen maskováním. Je-li materiál savý, bavlna například, pak jde o vkládačku. Na snímku zastoupeny bílou barvou.
Čtvercovka složená na draka, látková plena, fleecová separačka.
Nepropustné svrchňáky, na nich plena z ručníku, separačka. Čeká se, až dorazí potomek.
Potomek dorazil, plenu rozházel a odkvačil. Přebalování je každodenní radost
 
Další informace |
Některé fotografie byly pořízeny díky vstřícnosti obchodu Brána k dětem.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KN

Kristýna Novotná

28.3.2023 06:05
Manžel dceru nepřebaloval snad ani jednou :-D . Když jí hlídá, tak se ptá, jestli je najedená a přebalená, jinak by si ji snad ani nevzal :-D . Přitom jsem koupila takové ty kalhotky na látkové pleny, takže je přebalování jednoduché. by mě zajímalo, co by dělal, kdyby se látkovalo stejně jako kdysi :-D .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist