https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jeleni-sliz-podle-dtestu-pere-ale-bile-pradlo-po-nem-zasedne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jelení sliz podle dTestu: pere, ale bílé prádlo po něm zašedne

8.3.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
dTest radí dávat sliz do dávkovače kvůli lepšímu rozpuštění. Zkušené uživatelky slizu doporučují dávkovat přímo do bubnu.
dTest radí dávat sliz do dávkovače kvůli lepšímu rozpuštění. Zkušené uživatelky slizu doporučují dávkovat přímo do bubnu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeňka Sedláčková / Inspiration.cz
Praní prádla v jelením slizu je jednou z nejčastěji zmiňovaných alternativ k praní v klasických pracích prostředcích. Prát můžete i v nastrouhaném jádrovém nebo žlučovém mýdle. Nebo použít tekutý mýdlový prostředek. Spotřebitelský časopis dTest v aktuálním čísle přináší článek o tom, jak tyto alternativy perou. K naší škodě se dočteme jen obecné informace.
 

O tom, co je jelení sliz, jak se připravuje, jaká je ekonomická stránka věci a jak ekologický je, jsme psali v lednovém článku. Takže jen telegraficky: jelení sliz je směs nastrouhaného jádrového mýdla, smíchaná se sodou (uhličitan sodný Na2CO3, neplést s jedlou sodou!) a vodou.

Podle našeho propočtu vyjde jedno praní na 2 Kč. Zřejmě i proto je oblíbený u maminek, které pro své děti používají látkové pleny a perou velmi často. Dlužno dodat, že ve výpočtu nákladů se časopis dTest dopustil nepřesnosti a v tištěné verzi uvádí, že jeden litr jeleního slizu vyjde na 4,60 Kč. Zapomněl však dodat, že litr slizu vydá na čtyři dávky, čili výsledná cena jedné prací dávky je 1,15 Kč. V článku na webu dTest informaci již opravil.

Co se týče prací účinnosti a dalších vlastností, testoval dTest několik variant alternativních prostředků. Jednak tři tekutá mýdla (Denk Mit, Yellow & Blue, Winni´s EcoNatura Lavatrice) a šest pracích mýdel (Denk Mit, Lanza Marsiglia, Milene, Milo, Chante Clair, Organic). Podle informací v článku se ze všech mýdel vyrobil i jelení sliz.

Z nějakého důvodu se čtenář nedozví výsledky jednotlivých pracích prostředků. Výsledky jsou jen za skupinu výrobků. Například u prací účinnosti, která je v tabulce s výsledky zobrazena na škále od 0 do 3, se dozvíme, že prací účinnost samotné vody dosáhne hodnoty 1, tekuté mýdlové prostředky mají prací účinnost o chloupek lepší, mýdlo na praní rozetřené přímo na skvrny dosahuje hodnoty téměř 2,5. Prací účinnost nastrouhaného mýdla dosahuje hodnoty 2, jelení sliz dosáhl na hodnotu 1,7. dTest nabízí srovnání i se zástupcem klasických prostředků Ariel Color, který v testech opakovaně dosáhl dobré prací účinnosti. V tomto testu byla jeho prací účinnost vyčíslena hodnotou 2,7. Jak ale pere konkrétní prostředek či jelení sliz připravený z konkrétního mýdla, se nedozvíme.

Časopis dTest zmiňuje, že při používání jeleního slizu na praní bílého prádla dojde časem k jeho zašednutí. Je to tím, že jelení sliz má minimální bělící účinek. dTest také zmiňuje, že soda může být agresivní k barvám a oblečení vyšisuje.

Podle dTestu nemá smysl dělat si větší zásobu jeleního slizu, protože po jednom až dvou týdnech se začne voda oddělovat od zbytku směsi a podle zkušenosti dTestu se sliz začne kazit. Redakce dTestu na náš dotaz upřesnila, že na povrchu vznikla plíseň. Námi oslovené ženy, které jelení sliz používají, potvrzují, že po delší době se voda skutečně uvolní, ale lze ji do směsi znovu snadno zamíchat. S plísní na jelením slizu se nesetkaly.

Celý článek s dalšími informacemi například o znečištění odpadní vody, pH a dalších vlastnostech si můžete přečíst na webu dTestu. Přístup ke článku stojí 79 Kč.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DB

Dita Bartůšková

14.7.2015 08:59
Moje zkušenost s pracím slizem: Myslím, že řadu plísní nelze poznat pouhým okem. Současně mám zkušenost, když nechám naši (brněnskou) vodu delší dobu stát, tak se v ní začnou tvořit zelené řasy a zapáchá. Totéž se mi stalo i se slizem, byť po delší době. Říkala jsem si, že řešením by bylo nedělat jej tolik do zásoby. Nicméně po spotřebování první dávky jsme praní v něm zcela opustili - prádlo zatuchalo až smrdělo a trvalo několikeré vyprání v běžném pracím prostředku, než se zápach z vláken uvolnil. Jsem velká nadšenkyně pro vše, co nezatěžuje přírodu, ale sliz mě nepotěšil.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist