Co se dá najít při úklidu řeky? Gauč, horské kolo nebo protéza se zubem
"Letošním vítězem se stal student střední školy, který v řece objevil horské kolo. Loňskému ročníku vévodila protéza se zubem, kterou našla studentka gymnázia,” říká Marek Hartych.
Úklidy řek Ohře spolupořádají MASky už čtvrtým rokem. "Tento rok se čištění břehů a toku řeky účastnilo více jak 1 700 dobrovolníků, kteří na dvaceti lodích uklidili 26 tun odpadu," říká Marek Hartych. Zároveň tento rok organizátoři zbavovali odpadu i vedlejší řeku Teplou.
Na jižní Moravě a v jižních Čechách MASky společně s Rakušany realizují velký projekt na podporu klimatické zeleně. Smyslem je výsadba stromů, které pomohou zadržet vodu a příznivě ovliví mikroklima. V projektu Klimatická zeleň/ Klimagrün se za účasti místní komunity osazují obecní cesty, bývalé meze i školní a obecní sady více jak pěti tisíci stromy a keři, které mohou pomoci udržet mírnější mikroklima a vodu ve venkovské krajině.
Místní akční skupina Střední Polabí provozuje vlastní Ekocentrum, v rámci kterého se konají přírodovědné procházky, odborné přednášky a vzdělávací akce pro školy i pro veřejnost. Mezi nejoblíbenější témata procházek patří Jaro v Polabí (obojživelníci a jarní květiny) nebo třeba Do říše hmyzu. MAS také poskytuje bezplatné dotační poradenství v ochraně životního prostředí.
„Nesmím zapomenout na svoji domovskou MAS Český sever. Loni jsme završili projekt Odpady? Konec záhady! Děti z mateřských škol a prvního stupně základních škol jsme ve spolupráci se studenty Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem seznamovali hravou formou s dopadem odpadů na životní prostředí, a především jak vzniku odpadů předcházet,” dodává Hartych.
Další aktivitou je činnost pracovní skupiny Enviro, která vznikla v rámci Národní sítě Místních akčních skupin. Ta v současné době vytváří manuál pro starosty obcí. Má jim pomoci v tom, jak svoji obec adaptovat na klimatickou změnu a zmírnit její projevy. Manuál vyjde na podzim a bude mimo jiné k dispozici na stránkách NS MAS. Prostřednictvím místních akčních skupin bude manuál distribuován starostům, kterým není dopad klimatické změny na obec či město lhostejný. Ti v brožuře najdou kapitoly týkající se vsakování vody v rámci stavební činnosti, revitalizace povrchových vod v intravilánech, péče o zeleň a šetrného hospodaření s dešťovou a šedou vodou.
Ochrana životního prostředí na místní úrovni je jedním ze stěžejních témat práce místních akčních skupin. To dokládá i druhá role MAS v jeho ochraně. Vyhlašují totiž výzvy (v programovém období 2014-2020 doposud za téměř 1,75 mld. korun, ve kterých jednotliví žadatelé čerpají finance na konkrétní činnost, jako je likvidace invazních druhů, výsadba dřevin ve volné krajině nebo vytváření protierozních opatření na zemědělské půdě. V programovém období 2014-2020 poskytnou MASky obcím, místním spolkům a dalším více jak 1,5 miliardy korun.
reklama