https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-se-da-najit-pri-uklidu-reky-gauc-horske-kolo-nebo-proteza-se-zubem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co se dá najít při úklidu řeky? Gauč, horské kolo nebo protéza se zubem

17.10.2019 01:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kam byste jinam vyhodili gauč, než k řece...
Kam byste jinam vyhodili gauč, než k řece...
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MAS Sokolovsko
Při čištění koryta řeky se dá najít leccos. "Jsou to často opravdu kuriozity, třeba staré gauče. Tak jsme se rozhodli vyhlásit soutěž," říká Marek Hartych, expert na environmentální oblast a místopředseda Národní sítě Místních akčních skupin (MAS).
 

"Letošním vítězem se stal student střední školy, který v řece objevil horské kolo. Loňskému ročníku vévodila protéza se zubem, kterou našla studentka gymnázia,” říká Marek Hartych.

Úklidy řek Ohře spolupořádají MASky už čtvrtým rokem. "Tento rok se čištění břehů a toku řeky účastnilo více jak 1 700 dobrovolníků, kteří na dvaceti lodích uklidili 26 tun odpadu," říká Marek Hartych. Zároveň tento rok organizátoři zbavovali odpadu i vedlejší řeku Teplou.

Horské kolo, vytažené z řeky.
Horské kolo, vytažené z řeky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MAS Sokolovsko

Na jižní Moravě a v jižních Čechách MASky společně s Rakušany realizují velký projekt na podporu klimatické zeleně. Smyslem je výsadba stromů, které pomohou zadržet vodu a příznivě ovliví mikroklima. V projektu Klimatická zeleň/ Klimagrün se za účasti místní komunity osazují obecní cesty, bývalé meze i školní a obecní sady více jak pěti tisíci stromy a keři, které mohou pomoci udržet mírnější mikroklima a vodu ve venkovské krajině.

Místní akční skupina Střední Polabí provozuje vlastní Ekocentrum, v rámci kterého se konají přírodovědné procházky, odborné přednášky a vzdělávací akce pro školy i pro veřejnost. Mezi nejoblíbenější témata procházek patří Jaro v Polabí (obojživelníci a jarní květiny) nebo třeba Do říše hmyzu. MAS také poskytuje bezplatné dotační poradenství v ochraně životního prostředí.

„Nesmím zapomenout na svoji domovskou MAS Český sever. Loni jsme završili projekt Odpady? Konec záhady! Děti z mateřských škol a prvního stupně základních škol jsme ve spolupráci se studenty Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem seznamovali hravou formou s dopadem odpadů na životní prostředí, a především jak vzniku odpadů předcházet,” dodává Hartych.

Jednou pomohou zadržet vodu v krajině.
Jednou pomohou zadržet vodu v krajině.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MAS Strážnicko

Další aktivitou je činnost pracovní skupiny Enviro, která vznikla v rámci Národní sítě Místních akčních skupin. Ta v současné době vytváří manuál pro starosty obcí. Má jim pomoci v tom, jak svoji obec adaptovat na klimatickou změnu a zmírnit její projevy. Manuál vyjde na podzim a bude mimo jiné k dispozici na stránkách NS MAS. Prostřednictvím místních akčních skupin bude manuál distribuován starostům, kterým není dopad klimatické změny na obec či město lhostejný. Ti v brožuře najdou kapitoly týkající se vsakování vody v rámci stavební činnosti, revitalizace povrchových vod v intravilánech, péče o zeleň a šetrného hospodaření s dešťovou a šedou vodou.

Ochrana životního prostředí na místní úrovni je jedním ze stěžejních témat práce místních akčních skupin. To dokládá i druhá role MAS v jeho ochraně. Vyhlašují totiž výzvy (v programovém období 2014-2020 doposud za téměř 1,75 mld. korun, ve kterých jednotliví žadatelé čerpají finance na konkrétní činnost, jako je likvidace invazních druhů, výsadba dřevin ve volné krajině nebo vytváření protierozních opatření na zemědělské půdě. V programovém období 2014-2020 poskytnou MASky obcím, místním spolkům a dalším více jak 1,5 miliardy korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

17.10.2019 10:07
Klobók dolu :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist