https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-si-maji-zavrene-restaurace-a-jidelny-pocit-s-potravinami-pomoci-jim-muze-aplikace-kam-s-nim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co si mají zavřené restaurace a jídelny počít s potravinami? Pomoci jim může aplikace Kam s ním

14.10.2020 14:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kam s potravinami, když se v restauracích nevaří? Ilustrační snímek.
Kam s potravinami, když se v restauracích nevaří? Ilustrační snímek.
Foto | jbloom / Flickr
Uzavřením restauračních zařízení ze dne na den vyvstal pro provozovatele problém, co s přebytečnými zásobami potravin. K jejich smysluplnému využití jim pomůže nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz. V mapě projektu mimo jiné naleznou místa, kde lze potraviny předat k charitativním účelům. Informuje o tom spolek Ukliďme Česko.
 

"Od úterý 13. října potravinové banky ve všech regionech přijímají nevyužité zásoby potravin od všech stravovacích zařízení. Minimální množství k odvozu je 20 kg," říká ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Darování je nutné předem telefonicky dohodnout s ohledem na momentální lidské kapacity. "Přijmout lze ovoce, zeleninu nebo chlazené, mražené nebo trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny," říká Veronika Láchová.

Darované potraviny budou rozděleny humanitárním organizacím pro pomoc nejpotřebnějším lidem. "Neplýtvejme jídlem a pomozme, kde je potřeba," vyzýváVeronika Láchová.

Jak to funguje?

V mapě naleznou uživatelé aktuálně celkem 25 míst, na kterých potravinové banky potraviny přijímají, včetně kontaktů a možnosti navigace na tato místa. Tím však možnosti zdaleka nekončí. "V mapě na postupně přibývají reuse centra, kontejnery na textil, charitativní sběrny/obchůdky a další místa, která pomáhají najít využití, či alespoň recyklační koncovku pro věci, které by se jinak zbytečně staly odpadem a navíc mohou pomoci potřebným," říká autor projektu Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

"Aplikace dále poradí, kde můžete legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak vytříděný odpad z domácnosti, tak například prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elekto, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné," říká Kubásek. Aplikace obsahuje i provozní doby sběrných středisek či míst zpětného odběru, včetně možnosti navigace na tato místa, kterých je v současné době v odpadové mapě přes 55 000.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

14.10.2020 16:28
Úřad vlády České republiky
nábřeží Edvarda Beneše 4
Praha 1 - Malá Strana

Na ten plac před vchodem se vejde hodně kazících se potravin.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.10.2020 20:58
restaurace moc ovoce a zeleniny nebo trvanlivých potravin mít nebudou. A místo dávání potravin na charitu je spíš bude zajímat rozvoz hotových jídel, aby měl i aspoň trochu peněz.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.10.2020 16:02 Reaguje na Radim Polášek
Rozvoz hotových jídel moc restaurací nezachrání, mimo jiné i proto, že rozvozové firmy si za cestu účtují třeba i 40% z konečné ceny.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

16.10.2020 21:56
Pokud k tomu budete přistupovat rozumně a bez ..... ! Tak je i možné nabídnout potraviny potravinové bance ! Ano, názory mohou být i podle stupně IQ jedince.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

16.10.2020 21:57
Pokud k tomu budete přistupovat rozumně a bez ..... ! Tak je i možné nabídnout potraviny potravinové bance ! Ano, názory mohou být i podle stupně IQ jedince.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist