https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-vsechno-je-nutne-zvazit-nez-se-rozhodnete-odejit-od-vytapeni-plynem-k-vytapeni-tepelnych-cerpadlem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co všechno je nutné zvážit, než se rozhodnete odejít od vytápění plynem k vytápění tepelným čerpadlem

10.11.2022 06:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Určitě je nutné splnit dvě základní podmínky. Za prvé musí být výkon tepelného čerpadla dobře zvolen s ohledem na velikost tepelné ztráty domu.
 
Poddimenzované tepelné čerpadlo dům nevytopí nebo jen za cenu velkého zatížení. Dnes, s ohledem na poměr ceny energií a vstupní investice do pořízení čerpadla, se vyplatí výkon tepelného čerpadla spíše předimenzovat, což se projeví zlepšením účinnosti provozu, nižším provozním zatížením, delší životností a nižším podílem energie z bivalentního zdroje.

Málokdo si uvědomuje, že deklarovaná energetická třída uvedená na energetickém štítku, se vztahuje výhradně na vytápění objektu se štítkovou tepelnou ztrátou, u objektů energeticky náročnějších štítkové údaje neplatí a účinnost vytápění výrazně klesá.

Druhým důležitým aspektem je teplotní spád (teplota topné vody) v otopné soustavě. Starší objekty měly otopná tělesa často navržena na vysokou teplotu, často i nad 70 °C. U tepelného čerpadla by otopná soustava neměla vyžadovat teplotu vody vyšší než 55 °C, přičemž čím nižší teplotní spád, tím více úsporný provoz (snížením teploty topné vody o 10 °C bude tepelné čerpadlo pracovat asi o 15 % levněji).

Snížení teploty vytápění se dá dosáhnout zvětšením plochy otopných těles (radiátorů) nebo také zateplením objektu. Ideální je použití nízkoteplotní otopné soustavy, např. podlahového vytápění.

Bude-li se instalace týkat tepelného čerpadla vzduch-voda, je nezbytné zohlednit velikost jističe a také případnou hlukovou zátěž okolí. Platí, že hlukové parametry deklarují výrobci v režimu částečného zatížení, v režimu plné zátěže, v mrazivém počasí, je akustické zatížení podstatně vyšší.


reklama

 
foto - Svoboda Jiří
Jiří Svoboda
Autor je jednatel společnosti Master Therm.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

10.11.2022 08:01
Tepelným čerpadlem, nikoliv tepelných. Jinak dobrý článek.
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

10.11.2022 09:03 Reaguje na pavel peregrin
Ach! Opraveno, díky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.11.2022 11:21 Reaguje na pavel peregrin
No dobrý... Informací tam je minimum. Skoro ztráta času to číst.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.11.2022 12:06 Reaguje na Radim Polášek
Myslím, že to podstatné je tam skoro vše. Hlavně autor uvádí i zvýšenou hlučnost v zimě při max. výkonu, což se často cudně zamlčuje.
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.11.2022 08:23 Reaguje na pavel peregrin
tepelné čerpadlo s vrtulí je na malém pozemku spolehlivý recept jak rozprasit vztahy se sousedy. je otázka, jestli náhodou dobré vztahy s nejbližšími sousedy nejsou cennější než úspora pár korun. čili mysli globálně - jednej lokálně v krystalické čistotě.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.11.2022 10:18
No, nejdříve snad, zda na to budu mít peníze a mám léta na splácení úvěru.
Odpovědět
HH

Honza Honza

11.11.2022 06:56
Někdo by měl komplexně zpracovat, za jakých podmínek které tepelné čerpadlo dobře funguje. Jestli je lepší dát je na jižní stranu (chod ovlivňuje slunce) nebo na severní stranu (je méně teplého vzduchu). Volný prostor kolem čerpadla (min. 3m?). Některá čerpadla fungují dobře, jiná fungují jen jako klimatizace - neúsporně, další dokonce shoří. Kde je dobrý servis. Mountfield má servis svých přístrojů i po 20 letech provozu, i když drahý. Měl by se udělat přehled kvalitních a výrobců nebo dodavatelů. U aut nebo benzínek to je, tady ne, přitom přechod na tepelná čerpadla je pro společnost důležitá věc. Stát by mohl místo dotací vytvořit garanci na některé společnosti dodávající TČ, aby čerpadla byla kvalitní, dobře fungovala, měla dlouhodobý servis a zajištěné náhradní díly!! Pak by člověk do toho rád šel!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.11.2022 10:34 Reaguje na Honza Honza
Myslím, že požadujete neuskutečnitelné, protože žádný opravdu nezaávislý test neexistuje, i když si na to některé hrají. V podstatě každý výrobek má svoji slabinu, kterou výrobce zamlčí a i když test ji může odhalit, tak výrobce snese deset protiargumentů. Je to tak u všeho, i u těch aut.
Podmínky, za kterých tepelné čerpadlo pracuje optimálně, najdete, to není nic utajeného, ale jak se s nimi to které popasuje, je pak věc druhá a tam platí to, co jsem napsal. Pokud budete v jedné třídě porovnávat auta, u každého najdete přednosti a nedostatky a stejně se musíte nakonec rozhodnout sám, třeba podle ročního nájezdu, jak daleko jezdíte, pro kolik lidí bude auto sloužit, jak si díky němu chci honit vlastní ego etc. Pro příklad- jako jedny z nejkvalitnějších čerpadel se uvádějí čerpadla Stiebel, ale zároveň najdete "nezávislé" testy, které to zpochybňují. Takže jako laik si stejně obrázek neuděláte.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.11.2022 15:34 Reaguje na pavel peregrin
U aut existuje porovnání spolehlivosti a cena servisu, zde ne. Není nezávislý servis a dodavatelé s poruchami chlubit nebudou. Často se člověk nedozví, že záruka je jen se servisem na X let a ten stojí tolik a tolik. Pak ty kalkulace vyjdou trochu jinak.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

11.11.2022 11:37
Tepelným čerpadlem úspěšně topím 6 let.
Kdybych teprve nyní řešil otázku, zda si ho pořídit, jaké vybrat atd., ten článek by mi pomohl opravdu jen velmi málo... Ty obecné zásady jsou myslím i neodborné veřejnosti celkem dobře známé a v tom ohledu je článek nošením dříví do lesa.
Cenná jsou tam jen ta upozornění na "čertova kopýtka", o kterých výrobci v dokumentaci (natožpak v reklamě) cudně mlčí. Že deklarované hodnoty neplatí stále, nýbrž jen za určitých podmínek a režimů.

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.11.2022 14:23 Reaguje na Karel Ploranský
Ten článek je velmi strohý, to souhlas. Ale já jej chápu spíše jako upozornění, resp. protiváhu toho, co se v poslední době v médiích objevuje, kdy je vytápění TČ v řadě případů popisováno jako něco mezi svatým Grálem a perpetuem mobile.

Což je fajn.
Odpovědět
RH

Radim Hečko

11.11.2022 21:55
Je to jednoduché, průměrné COP tepelného čerpadla v našich podmínách je 3. To znamená, že pokud je cena elektřiny více než 3x vyšší než cena plynu tak se tepelné čerpadlo nevyplatí. Může se vyplatit někomu kdo má vysokou spotřebu elektřiny a díky pořízení TČ se mu sníží poplatky za distribuci i na běžnou spotřebu. Výhodné je mít TČ i plynový kotel a provozovat TČ do teploty cca -5°C a nsáledně sepnout plynový kotel, některé TČ tuto funkci umí. Pak se provozuje TČ výhodněji než plynový kotel a pokud jsou teploty nízko tak se pálí levnější plyn. Kdo nemá dobře zaizolovaný dům, tak bych raději investoval 250 000 do tepelné izolace a použil dotace Zelená úsporám.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.11.2022 13:02 Reaguje na Radim Hečko
Za 250 tis zateplíte tak strop domku. A pokud máte plyn. kotel, tak dotaci na TČ nedostanete. Takže vše za "své"
Odpovědět
JM

Josef Markvart

14.11.2022 09:53 Reaguje na Radim Hečko
My máme TČ 5tý rok, vzduch - voda, 100 let starý dům, dodatečné izolace, nová okna, ... Průměrné roční COP 4, roční spotřeba na topení 4,5MWh. A to máme relativně nevhodný topný systém - menší radiátory, úsporné rozvody - takže málo vody v systému, což TČ nemá rádo. COP 3 bych považoval za neúspěšnou instalaci TČ. Nejméně výhodné podmínky pro provoz TČ mi připadají když je kolem 0C a venkovní jednotka dost namrzá. Teploty pod -3C jsou v pohodě, pokud ovšem nepotřebujete topit na 50C. My topíme max na 40C. Jako druhý rezervní zdroj k TČ mi přijde vhodný spíše kotel na dřevo nebo krbová kamna, hlavně aby to jelo bez elektriky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.11.2022 14:36
Dnes je špatná doba na posuzování tepelných čerpadel. Kvůli zdražení energií i kvůli tlaku zelených dnes lidi kupují TČ o stošest a výrobci a montážníci jim to všemožnými rekalmními texty cpou ještě víc. Dobře udělá ten, kdo nějaký rok počká, aby se projevily nekvalitní výrobky s mizerným topným faktorem a poruchami a nekvalitní montážníci, kteří to neumí nebo to dělají s chybami. A bylo je možné eliminovat a vybrat jenom ty kvalitní.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist