https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-zjistite-kdyz-rozmixujete-chytry-telefon-treba-kolik-rudy-je-potreba-vytezit-aby-se-uspokojila-poptavka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co se zjistí, když vědci rozmixují chytrý telefon? Třeba kolik rudy je potřeba vytěžit, aby se uspokojila roční poptávka po mobilech Video

21.3.2019 09:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Doma to raději nezkoušejte. Nebo klidně zkoušejte, ale bez baterie.
Doma to raději nezkoušejte. Nebo klidně zkoušejte, ale bez baterie.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | University of Plymouth
Vědci z Plymouthské univerzity si vzali inspiraci v populárního YouTube kanálu Will it blend? V něm Tom Dickson prožene svým mixérem skoro všechno, co vás napadne. Včetně mobilních telefonů.
 

Vědci z Plymouthu (stejně jako Tom Dickson) v mixéru rozmašlovali iPhone. Nešlo ale jen o napínavou podívanou, šlo o vědu. Jejich primárním zájmem totiž bylo zjistit, z čeho přesně se mobilní telefon skládá, přesněji kolik vzácných kovů či tzv. konfliktních kovů obsahuje.

A výsledkem je animace, která vám ukáže, kolik jakých prvků takový jeden telefon obsahuje a kolik se vybraných kovů spotřebuje za rok.

Vědci přitom vycházeli z odhadu, že každý rok se vyrobí okolo 1,4 miliardy mobilních telefonů.

Vědci v mixéru rozmixovali mobilní telefon na prach, který při teplotě okolo 500 °C smíchali s peroxidem sodným. A následně analyzovali chemické složení směsi. A na základě toho kvantifikovali, kolik se jakého prvku v telefonu používá.

Chytrý telefon rozložený na prvočinitele.
Chytrý telefon rozložený na prvočinitele.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | University of Plymouth

Výsledky ukázaly, že v testech použitý telefon obsahoval 33 g železa, 13 g křemíku a 7 g chromu. U dalších prvků už se šlo o řád níž. Telefon obsahuje 900 mg wolframu a 70 mg kobaltu a molybdenu. Kobalt a wolfram se nejčastěji těží v Africe v oblastech, kde kvůli těžbě vzácných kovů zuří ozbrojený konflikt.

Telefon dál obsahuje 160 mg neodymu a 30 mg praseodymu. A kolik stříbra a zlata? 90 mg stříbra a 36 mg zlata. Z pohledu geologů je mobilní telefon mnohem bohatší zdroj stříbra a zlata než vysoce kvalitní rudy.

Výsledky jsou to zajímavé, avšak neúplné. Výzkumníci před mixováním z telefonu z bezpečnostního důvodu vyndali baterii. Ve výsledcích se proto neobjeví ani gram lithia. "Lithiová baterie by při rozmixování mohla začít hořet a elektrolyt je také velmi hořlavý," říká Arjan Dikstra, který se na výzkumu podílel. "Můj odhad je, že v baterii je něco okolo 1-1.5 g lithia a okolo 10 g of kobaltu," říká Dikstra. "Snažím se přijít na způsob, jak složení baterie analyzovat bezpečnou cestou," dodává.

Výsledek to tedy není úplný, ale i tak si lze udělat představu, kolik jakých kovů chytrý telefon obsahuje a kolik jich je potřeba pro uspokojení roční poptávky po telefonech. A aby výsledek výzkumu byl snadno pochopitelný široké veřejnosti, prezentaci výsledků zpracovalo animační studio Real World Visuals.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist