https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/daji-se-panelaky-zateplit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dají se paneláky zateplit?

3.4.2000 11:14 | PRAHA (EkoList)
Panelové domy dnes najdete v každém českém městě. Vypočítávat jejich chyby je nošením dříví do lesa. K nejzávažnějším ale patří špatné tepelná izolace. Tento nedostatek je možné odstranit zateplením. Zateplení panelových domů není záležitostí individuální, musí ho provádět speciální firma.
 

Základem je zateplení obvodového pláště. Dům se obloží izolačním materiálem, na který je pak nahozena omítka, nebo je pokryt plechem. Izolačním materiálem je většinou polystyren. Ten však podle požárních předpisů může být použit pouze do určité výšky, dále se musí používat pěnová vata. Tímto zateplením se ušetří asi 30 % energie. Existují však i dílčí opatření, jež mohou omezit únik tepla. Utěsnění spár a oken, zasklení lodžií, výměna všech oken za plastová a regulace topného systému mohou zvýšit účinnost zateplení až na 40 % úspor. Tato opatření ovšem nejsou příliš levnou záležitostí. Finanční zatížení však mohou zmenšit dotace.

Dotace poskytuje Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím České energetické agentury, která sídlí v Praze ve Vinohradské ulici. Podrobné informace, kritéria pro udělení dotace, formuláře pro přihlášky a seznam poradenských středisek najdete na internetové adrese http://www.ceacr.cz. Dotace mohou činit pro opakovaný projekt až 15 % a pro demonstrační projekt až 30 % nákladů.

Je také možné využít podpor Ministerstva pro místní rozvoj. To však poskytuje prostředky pouze na opravu statických a bezpečnostních vad. "Chystáme program oprav bytového fondu, do kterého by mělo být začleněno i poskytování dotací na zateplování panelových domů," sdělila EkoListu paní Lehnerová z tiskového oddělení ministerstva. Podle ní by měl program začít od příštího roku.

V Brně - Židenicích mají se zateplováním panelových domů výborné zkušenosti. "Od roku 1992 zateplujeme domy na sídlišti, které bylo postaveno na přelomu 50. a 60. let. Rozpadalo se a nevyhovovalo bydlení", řekl EkoListu Stanislav Juránek, zdejší starosta. "Realizujeme regenerační model a podle měření v letošní zimě se podařilo zabránit úniku 63 % tepla,( doplnil dále. V Židenicích využili všech možností dotací a zkombinovali několik projektů dohromady, čímž se jim podařilo výrazně snížit finanční zatížení obyvatel. Například zároveň se zateplením začali budovat nástavbu s novými byty. "Na tento projekt jsme dostali dotaci pro rozvoj obcí, která pokryla asi 25 % nákladů," sdělil EkoListu Miroslav Šimek z Místního úřadu v Židenicích. Jednou z výhod tohoto řešení také je, že se nemusí dvakrát stavět lešení, čímž se ušetří 5 až 6 % nákladů.

"Sehnali jsme dohromady různé druhy financí, využili všechny možnosti: státní dotace na zateplení, dotace na vady panelových konstrukcí, dotace na výstavbu nových bytů, peníze poskytl i fond bytové výstavby města Brna." Na financování se samozřejmě podílí i nájemníci, kteří mohou čerpat prostředky ze stavebního spoření, nebo formou hypotečního úvěru. Rekonstrukce domu se také projevují na zvýšení nájemného o 10 až 15 procent.


reklama

 
Další informace |
Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz
Lucie Domonkošová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist