https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dela-vam-starosti-souseduv-strom-ktery-roste-u-vaseho-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dělá vám starosti sousedův strom, který roste u vašeho domu?

2.2.2011 16:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Boří sousedův strom vaši zeď a prorůstá k vašemu bazénu? Nezbývá, než kořeny stromu vykopat.
Boří sousedův strom vaši zeď a prorůstá k vašemu bazénu? Nezbývá, než kořeny stromu vykopat.
Je nějaký zákon, který ošetřuje, jak blízko smí od našeho domu nebo plotu růst sousedův strom?, ptají se náš často čtenáři. Odpověď je jednoduchá - žádný takový zákon není. To však neznamená, že si sousedův strom musíte nechat prorůst až do domu!
 

Tazatelé zpravidla řeší problém s tím, že jim sousedův strom narušuje zdi domu nebo boří plot. Obvykle se také bojí, že strom stojící blízko jejich domu může při větru či bouřce spadnout a způsobit na domě škodu. Pojďme se podívat, jak lze takovou situaci řešit.

Už tedy víme, že zákon vzdálenost stromu od domu nepředepisuje. To ale neznamená, že se musíme smířit s tím, že nám sousedův strom zboří dům. Každý vlastník má zákonem dané povinnosti, a platí to i pro vlastníka stromu (respektive vlastníka pozemku, na kterém strom roste). Lidově řečeno, soused svým vlastnictvím stromu nesmí obtěžovat nebo omezovat ostatní lidi.

Podle § 127 občanského zákoníku se vlastník věci musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Kromě jiného nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy stíněním nebo nesmí v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek. Soudní cestou se lze domoci toho, aby se soused obtěžujícího chování zdržel. Je to ale časově i jinak náročné a nejjednodušší je se se sousedem dohodnout. Podrobnosti o možnosti soudního řešení formou tzv. sousedské žaloby viz text Nech toho, sousede.

Pokud se domníváte, že kořeny sousedova stromu narušují vaši stavbu (dům, přístavek) nebo jen zasahují na váš pozemek, můžete je podle občanského zákoníku vysekat. Měli byste tak učinit mimo vegetační období. Ale rozhodně bude pro dobré sousedské vztahy lepší, když se svým záměrem předem seznámíte i majitele stromu.

Při rozsáhlejším odstraňování kořenů doporučujeme konzultaci s dendrologem. Mohlo by dojít k tomu, že strom kvůli ztrátě kořenů přijde o svou stabilitu a spadne. Pokud by strom na následky odstranění kořenů zašel, mohl by jeho majitel na vás vymáhat náhradu škody (poškodil jste mu jeho majetek – strom). Kromě toho by vysekání kořenů mohlo být posouzeno jako přestupek podle zákona 114/1992 o ochraně přírody a krajiny. Pokuta za přestupek může být až 20 tisíc korun.

Užitečnost stromů

Některé přínosné vlastnosti stromů nemusí být na první pohled zcela zjevné. Pokácením stromu však zaniknou a doba, než vyroste strom nový, je dlouhá. Jaké jsou? Stromy zlepšují kvalitu ovzduší tím, že zvlhčují vzduch a působí jako přirozený filtr škodlivých látek a prachu. Pohlcují hluk a vyrovnávají teplotní extrémy. Jsou domovem pro řadu dalších organismů. A ne v neposlední řadě jsou stromy také hezké a určují vzhled daného místa.
Na druhé straně, pokud kořeny stromu poškodily vaši stavbu, pak naopak vy jako vlastník domu můžete chtít náhradu škody po majiteli stromu, který se o svůj majetek špatně staral a způsobil vám škodu.

Můžete své sousedy požádat, aby strom odstranili. Vyhovět vám však nemusí. Domníváme se, že nejlepším krokem by bylo prostě se se sousedem zkusit dohodnout na řešení situace - ukázat mu, že strom způsobuje praskliny, popsat obavy z větru a pod. Třeba se podaří najít řešení přijatelné pro obě strany.

Pokud by soused byl ochoten strom pokácet, nesmí zapomenout, že kácet strom (mimo les) je možné pouze na základě povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejsou splněny podmínky pro to kácet bez povolení.

Pokud by akutně hrozilo nebezpečí pádu stromu (je nahnutý po bouři, hrozí, že spadne a proboří střechu, kde hrozí poranit obyvatele, popř. hrozí pádem na chodník, kde též ohrožuje lidi), pak z obecné povinnosti předcházet škodám platí povinnost každého zasáhnout, tedy i pokácet strom. Takové kácení nevyžaduje povolení orgánu ochrany přírody, ale vyžaduje následné oznámení.

Pokud by strom či jeho část způsobila škodu (ať již výše uvedené narušení stavby kořeny nebo pád stromu na majetek někoho jiného), byl by za ni odpovědný majitel stromu. Podle občanského zákoníku každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti; přitom za porušení právní povinnosti je třeba považovat i porušení obecné povinnosti předcházet škodě, to znamená konat preventivní opatření, jakou je například údržba stromů.

V takovém případě byste mohli na sousedovi vymáhat náhradu škody. Buď byste se se sousedem na výši náhrady dohodli, nebo byste ji museli vymoci soudně. Pohled z druhé strany: soused by se své odpovědnosti za škodu zbavil, pokud by prokázal, že škodu nezavinil.


reklama

 
Tereza Snopková, Martin Mach Ondřej
Autorka se věnuje právu životního prostředí, autor je redaktor Ekolistu.cz
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AV

Alena Válková

9.6.2016 07:00
Dobrý den, jsem neslyšící, mám dotaz: koupili jsme domek se zahradou před 4 lety, kde je mohutný ořešák, nevím jak je starý. Sousedé postavili těsně u plotu, asi 2 - 2,5 m od kmene ořešáku, podle mne asi stavili přes 5 let, asi chtějí to pronajmout bydlení turistům, ale tam nikdo nespal.
Ten ořešák(trochu zmohutněl)teď dotyká konce větve té střechy a ta sosedka nás požádala včera, aby jsme s tím něco udělali.
Nevíme jak máme postupovat, Myslíme, že oni neměli stavět blízko stromu, nebo možná ať sami pořezali větve, ale bojíme, kvůli stalibitě, že pak strom spadne na naši stranu, totiž má rozvojený kmen,jeden přes plot a druhý k nám. Doufám, že jste tomu rozuměli. Děkuji a s pozdravem. Alena Válková
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist