Dělá vám starosti sousedův strom, který roste u vašeho domu?
Tazatelé zpravidla řeší problém s tím, že jim sousedův strom narušuje zdi domu nebo boří plot. Obvykle se také bojí, že strom stojící blízko jejich domu může při větru či bouřce spadnout a způsobit na domě škodu. Pojďme se podívat, jak lze takovou situaci řešit.
Už tedy víme, že zákon vzdálenost stromu od domu nepředepisuje. To ale neznamená, že se musíme smířit s tím, že nám sousedův strom zboří dům. Každý vlastník má zákonem dané povinnosti, a platí to i pro vlastníka stromu (respektive vlastníka pozemku, na kterém strom roste). Lidově řečeno, soused svým vlastnictvím stromu nesmí obtěžovat nebo omezovat ostatní lidi.
Podle § 127 občanského zákoníku se vlastník věci musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Kromě jiného nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy stíněním nebo nesmí v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek. Soudní cestou se lze domoci toho, aby se soused obtěžujícího chování zdržel. Je to ale časově i jinak náročné a nejjednodušší je se se sousedem dohodnout. Podrobnosti o možnosti soudního řešení formou tzv. sousedské žaloby viz text Nech toho, sousede.
Pokud se domníváte, že kořeny sousedova stromu narušují vaši stavbu (dům, přístavek) nebo jen zasahují na váš pozemek, můžete je podle občanského zákoníku vysekat. Měli byste tak učinit mimo vegetační období. Ale rozhodně bude pro dobré sousedské vztahy lepší, když se svým záměrem předem seznámíte i majitele stromu.
Při rozsáhlejším odstraňování kořenů doporučujeme konzultaci s dendrologem. Mohlo by dojít k tomu, že strom kvůli ztrátě kořenů přijde o svou stabilitu a spadne. Pokud by strom na následky odstranění kořenů zašel, mohl by jeho majitel na vás vymáhat náhradu škody (poškodil jste mu jeho majetek – strom). Kromě toho by vysekání kořenů mohlo být posouzeno jako přestupek podle zákona 114/1992 o ochraně přírody a krajiny. Pokuta za přestupek může být až 20 tisíc korun.
Užitečnost stromů
Některé přínosné vlastnosti stromů nemusí být na první pohled zcela zjevné. Pokácením stromu však zaniknou a doba, než vyroste strom nový, je dlouhá. Jaké jsou? Stromy zlepšují kvalitu ovzduší tím, že zvlhčují vzduch a působí jako přirozený filtr škodlivých látek a prachu. Pohlcují hluk a vyrovnávají teplotní extrémy. Jsou domovem pro řadu dalších organismů. A ne v neposlední řadě jsou stromy také hezké a určují vzhled daného místa.Můžete své sousedy požádat, aby strom odstranili. Vyhovět vám však nemusí. Domníváme se, že nejlepším krokem by bylo prostě se se sousedem zkusit dohodnout na řešení situace - ukázat mu, že strom způsobuje praskliny, popsat obavy z větru a pod. Třeba se podaří najít řešení přijatelné pro obě strany.
Pokud by soused byl ochoten strom pokácet, nesmí zapomenout, že kácet strom (mimo les) je možné pouze na základě povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejsou splněny podmínky pro to kácet bez povolení.
Pokud by akutně hrozilo nebezpečí pádu stromu (je nahnutý po bouři, hrozí, že spadne a proboří střechu, kde hrozí poranit obyvatele, popř. hrozí pádem na chodník, kde též ohrožuje lidi), pak z obecné povinnosti předcházet škodám platí povinnost každého zasáhnout, tedy i pokácet strom. Takové kácení nevyžaduje povolení orgánu ochrany přírody, ale vyžaduje následné oznámení.
Pokud by strom či jeho část způsobila škodu (ať již výše uvedené narušení stavby kořeny nebo pád stromu na majetek někoho jiného), byl by za ni odpovědný majitel stromu. Podle občanského zákoníku každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti; přitom za porušení právní povinnosti je třeba považovat i porušení obecné povinnosti předcházet škodě, to znamená konat preventivní opatření, jakou je například údržba stromů.
V takovém případě byste mohli na sousedovi vymáhat náhradu škody. Buď byste se se sousedem na výši náhrady dohodli, nebo byste ji museli vymoci soudně. Pohled z druhé strany: soused by se své odpovědnosti za škodu zbavil, pokud by prokázal, že škodu nezavinil.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Alena Válková
9.6.2016 07:00Ten ořešák(trochu zmohutněl)teď dotyká konce větve té střechy a ta sosedka nás požádala včera, aby jsme s tím něco udělali.
Nevíme jak máme postupovat, Myslíme, že oni neměli stavět blízko stromu, nebo možná ať sami pořezali větve, ale bojíme, kvůli stalibitě, že pak strom spadne na naši stranu, totiž má rozvojený kmen,jeden přes plot a druhý k nám. Doufám, že jste tomu rozuměli. Děkuji a s pozdravem. Alena Válková