https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dnes-v-praze-zacina-vystava-starych-odrud-tresni-potrva-jen-do-soboty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes v Praze začíná výstava starých odrůd třešní, potrvá jen do soboty

17.6.2021 09:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Třešeň staré odrůdy s pracovním názvem Radnická plavka. Ilustrační snímek.
Třešeň staré odrůdy s pracovním názvem Radnická plavka. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Ve čtvrtek 17. června začíná v pražském Domě ochránců přírody první letošní výstava raných třešní starých odrůd. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Ačkoliv bylo chladné jaro a vegetace nabrala dvoutýdenní zpoždění, můžete se těšit z prvních sladkých třešňových plodů. Součástí pátečního doprovodného programu jsou tradiční metody zpracování ovoce, tentokrát zaměřené na kvasné procesy. Výstava potrvá jen do soboty 19. června 2021. Informuje o tom pořádající Český svaz ochránců přírody.
 

Pokud jste se ještě neseznámili s Moreau, máte možnost tuto francouzskou dámu mezi třešněmi osobně potkat v pražské Michli. „Tato velmi raná odrůda vás mile překvapí plnou, sladce navinulou, jemně aromatickou chutí. Mezi ranými odrůdami se řadí navíc k těm větším. Patří bezesporu k našim třešňovým favoritkám a je překvapivé, že je u nás stále málo rozšířena,“ říkají shodně Kateřina Štrossová a Martin Lípa, garant programu Oživení starých odrůd.

Obdivovatelé starých odrůd na výstavě najdou nejranější odrůdy - Rychlici německou, Kassinovu ranou, Koburskou ranou i Annonayskou, které v pražských sadech stihly uzrát do tmavě rudého vybarvení a šťavnatých chutí.

Z původních českých odrůd vystavujeme dnes už méně známou Chlumeckou ranou, která vyniká výbornou sladkou chutí a šťavnatostí a stojí určitě za ochutnání. Tato tmavá srdcovka má svůj původ v oblasti Chlumce nad Cidlinou. Jde o nenáročnou, bujně rostoucí odrůdu, která neprávem upadla v zapomnění.

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách, na kterých je ochránci přírody zachraňují, najdete na www.stareodrudy.cz.

Program výstavy. Termíny dalších výstav.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

17.6.2021 12:12
Nechapu proč je ta výstava v Praze.Tuctový pražak nepozná třešen od višné
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.6.2021 08:42 Reaguje na karel krasensky
To naštve co, že to není u vás v Prdelové lhotě. :-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.6.2021 19:10 Reaguje na Petr Eliáš
Moudro o potrefené huse našlo adresáta.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.6.2021 12:32 Reaguje na Břetislav Machaček
Ale kuš, stejcu. :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist