https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/drevni-pelety-na-ceskem-trhu-jsou-vetsinou-kvalitni-zjistil-dtest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dřevní pelety na českém trhu jsou většinou kvalitní, zjistil dTest

22.9.2015 13:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dřevní pelety jsou palivo vyrobené z obnovitelných zdrojů, jde o malé granule s průměrem 6 mm a délkou do 40 mm.
Dřevní pelety jsou palivo vyrobené z obnovitelných zdrojů, jde o malé granule s průměrem 6 mm a délkou do 40 mm.
Spotřebitelský časopis dTest nakoupil od výrobců, prodejců a v hobbymarketech 14 balení dřevěných peletek určených pro domácí použití. Podle dTestu je možné většinu výrobků doporučit. Našly se však i takové peletky, které nevyhovují normě a pro domácí použití se nehodí.
 

Dřevní pelety jsou palivo vyrobené z obnovitelných zdrojů, jde o malé granule s průměrem 6 mm a délkou do 40 mm. K výrobě se používají piliny, hobliny a další chemicky neupravený dřevní odpad. Používají se ve speciálních kotlích a kamnech.

Důležitým parametrem pelet je jejich výhřevnost. Ta se ani tak neodvíjí od druhu dřeva, že kterého jsou pelety vyrobené, jako od vlhkosti pelet. Čím nižší obsah vody v palivu je, tím lépe.

Některé testované pelety byly na hranici povolené vlhkosti, nesplňovaly ani požadavky na mechanickou odolnost a ani tzv. sypká hmotnost neodpovídala normě. Dvě značky pelet svými parametry nespadaly do kategorie pro domácí použití a měly by se používat jen v průmyslovém použití, kde nároky nejsou tak přísné.

Vítězem testu pelet se stala značka Timbory Pellets (110 Kč/15kg), výhodný nákup jsou Latop dřevní pelety (81 Kč/15 kg). Výsledky testu naleznete na webu dTestu (pokud nemáte předplatné, lze koupit si výsledky koupit za 79 Kč, návod Jak vybrat dřevní pelety je dostupný volně.


reklama

 
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist