Druhý život v Brně: Staré věci mohou sloužit dál
Lidé nejčastěji přinášejí nádobí a různé dekorativní předměty, ani sportovní výbava nebo hudební nástroje ale nejsou výjimkou. Sportovci tak na tzv. re-use pointech mohou pořídit například zachovalý snowboard za symbolických 50 korun a zároveň tím podpořit dobrou věc. Mladé rodiny si zase mohou vybrat použitý kočárek a ušetřit tak svému rozpočtu. Kromě toho často projekt využívají kreativní umělci, kteří v odložených věcech vidí jejich potenciál a často jim dávají nový význam.
„Lidé nám projekt chválí a jsou rádi, že některé jejich staré věci ještě nemusejí vyhazovat. Většinou iniciativně přicházejí sami s tím, že si informace našli na internetu nebo v novinách. Když vidím, že chtějí vyhodit věc, která by ještě našla využití, včas je o projektu informuju,“ uvedla pracovnice sběrného střediska odpadu.
"Projekt má kromě ekologického přínosu i význam společenský. Zpřístupňuje vybavení domácností i lidem s nižšími příjmy a stírá tak sociální rozdíly,“ říká ředitel společnosti SAKO Jiří Kratochvil.
„Druhý život“ v Brně rozšiřuje myšlenku re-use managementu. Navazuje na projekt RE-NAB, který byl spuštěn v dubnu a umožňuje lidem přinášet na vybraná sběrná střediska odpadu starý, ale stále funkční nábytek. Ten je potom poskytnut k užívání potřebným spoluobčanům. Do budoucna by se měl podobným způsobem prodlužovat životní cyklus například i vynošenému oblečení, staré obuvi či jiným produktům, které dnes bezmyšlenkovitě končí v popelnicích.
Sběrná místa na 4 sběrných střediscích: Hapalova, Veveří, Okružní a Jana Svobody. Projekt Druhý život: lze přinášet např. hrnce, talíře, hrníčky nebo knihy, časopisy, CD, hračky či sportovní potřeby, výjimkou jsou elektrospotřebiče. Věci si může kdokoliv za symbolickou cenu odkoupit. Utržené peníze pomohou rozvoji zeleně v Brně. Projekt RE-NAB: Veškerý použitelný nábytek, včetně zahradního, výjimkou je čalouněný nábytek (z hygienických důvodů). Odbor sociální péče ho nabízí sociálně potřebným rodinám.
reklama