https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dtest-radi-jak-se-pri-vyberu-peletovych-kamen-nespalit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

dTest radí, jak se při výběru peletových kamen nespálit

18.2.2019 01:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jaká vybrat peletová kamna?
Jaká vybrat peletová kamna?
Licence | Volné dílo (public domain)
V aktuální čísle spotřebitelného časopisu dTest si posvítili na peletová kamna. Podle dTestu představují peletová kamna stále populárnější způsob vytápění domácností. Mají menší emise než klasická kamna na dřevo, zapalují se automaticky a lze na ně získat prostředky v rámci takzvaných kotlíkových dotací.
 

dTest otestoval celkem šest peletových kamen. Jednak ověřil, jestli kamna v reálném provozu mají skutečně takový výkon, který výrobce slibuje. Pak změřil emise kamen a porovnal je se údaji od výrobce a do třetice se dTest podíval na bezpečnost provozu kamen.

Nejlepší hodnocení si odnesla kamna značky La Nordica Extraflame Viviana Evo, které lze koupit za bezmála šedesát tisíc Kč. Kamna mají výkon, který výrobce slibuje, mají nízké emise a z pohledu bezpečnosti provozu jsou bezproblémové.

Nejhůře skončila kamna Greta Kalor 8, které stojí bezmála třicet tisíc Kč. Kamna obstála v hodnocení výkonu a emisí, ale nesplnila požadavky normy kvůli vysoké teplotě násypky v provozu. Jejich bezpečnost podle dTestu nejde zaručit ani v případě, že dojde k výpadku elektrické energie.

Detailní výsledky testu najdete na webu dTestu. Na webu dTestu si můžete přečíst i článek Vyplatí se topit peletami?.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist