Ekoporadna Občanské oko lidem poradí, jak na moudrá i zelená města
Nejrychlejší cesta k pomoci od expertního týmu Občanského Oka vede přes kontaktní formulář na webových stránkách poradny nebo mailovou adresu poradna@nesehnuti.cz.
Ekologická poradna NESEHNUTÍ funguje v různých podobách už od roku 2005. Doposud tým zběhlý v tématech ochrany zeleně a v organizaci iniciativ zájemcům radil, jak plánovat a vést kampaně, nebo jak se zapojit do správních procesů při ochraně přírody. Nově desítka expertů a expertek lidem z celé České republiky pomůže také se zapojením širší veřejnosti, podporou cyklodopravy nebo v rozvoji takzvaných udrŽITELNÝCH měst, které při územním plánování berou v potaz ochranu přírody i změny klimatu. Občanské oko také organizacím představí možnosti nehierarchické spolupráce v kolektivu.
V případě užší a dlouhodobé spolupráce na větších kampaních nabízí odborníci a odbornice také organizaci workshopů nebo výjezdní poradenství. „Usilujeme o to, aby v České republice vznikala udržitelná a hlavně moudrá města. Toho lze nejlépe dosáhnout právě aktivní spoluprací mezi odbornou veřejností a sítí občanů a občanek,” míní členka poradny Barbora Kosinová z NESEHNUTÍ.
Jen v minulém roce pomohla poradna, na které se kromě NESEHNUTÍ podílí například členové a členky organizací Děti Země a Ústecké Šrouby, více než sto padesáti jednotlivcům a iniciativám. „Jsme vděční za každého, kdo se snaží své okolí změnit k lepšímu, a nebojí se požádat o pomoc. Velké díky si zaslouží také lidé, kteří s námi na provozu poradny spolupracují,“ říká koordinátor poradny Adam Schejbal z NESEHNUTÍ.
V minulosti Občanské oko pomohlo například občanům slezského města Bílovec. Ustoupit stavbě nové prodejny řetězce s potravinami tu měl hodnotný historický dům se zahradou plnou vzrostlých stromů. Díky neutuchající snaze jednoho z místních, která se opírala o rady a konzultace odbornic a odborníků z NESEHNUTÍ, se ale dům i se zahradou podařilo zachránit.
„Předáváme dál metody, které se nám při práci na občanských kampaních osvědčily. Pomoc nabízíme nejen s legislativní stránkou problému, ale i zapojením veřejnosti a podporou kampaně. Do řešení environmentálních problémů měst a obcí je potřeba zapojit co nejvíce obyvatelů a obyvatelek. Jen tak zohledníme potřeby všech,” vysvětluje koordinátor poradny Adam Schejbal z NESEHNUTÍ.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
smějící se bestie
11.9.2021 12:30Jak to dělávaly kdysi okrašlovací spolky.