https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hasici-odstranuji-roje-vcel-jen-z-verejnych-prostranstvich-ci-v-pripade-ohrozeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení

5.5.2024 18:58 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
 

"Hasiči odstraňují nebezpečný hmyz pouze poblíž obydlí, kde se nachází osoba, která je alergická na bodnutí hmyzu, dále na veřejných prostranstvích, u škol, školek i nemocnic a podobně," sdělila mluvčí hasičů.

Na jaře lidé volají hlavně kvůli včelám, v létě to jsou sršně a vosy. "Pouze v případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům. Činnost související s likvidací hmyzu není totiž úkolem hasičů a provádějí ji soukromé firmy," upozornila Horáková. Lidé by proto měli před zavoláním na tísňovou linku zvážit, zda jde o akutní případ vyžadující zásah hasičů nebo lze situaci řešit jinak.

Kdo objeví roj včel na své zahradě, neměl by k místu několik hodin chodit - včely odletí a opylí stromy a květy. Nejsou agresivní, jeden z nepracovitějších tvorů na světě podle včelařů nemá na napadání čas - jen v případě hrubého ohrožení brání včelí matku.

"Včelí roj nelétá zpravidla daleko od domovského úlu, proto pokud se u Vás na zahradě objeví, zachovejte klid, k místu nechoďte a zkuste nejprve kontaktovat včelaře v sousedství. On Vám poradí nebo si pro včely přijede a odchytí, protože budou pravděpodobně jeho," uvedl včelař a současně profesionální hasič ze Žamberku na Orlickoústecku Roman Harapát. "Dříve, než zavoláte hasiče, zavolejte včelaře, a tím včelky pomůžete zachránit," dodal.

Přečtěte si také |
Foto: Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz Kvete to, hučí to

Význam včel pro přírodu i člověka je obrovský. Nejenže produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky, jako je med, pyl, propolis či vosk, ale hlavně z velké části zajišťují opylení zemědělských plodin i volně rostoucí vegetace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist