https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/horko-a-sucho-ptakum-nesvedci-pomoci-jim-muze-obycejna-miska-s-vodou-radi-ochranci-zvirat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Horko a sucho ptákům nesvědčí. Pomoci jim může obyčejná miska s vodou, radí ochránci zvířat

21.6.2018 01:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pítko. Dát si na balkon misku s vodou může každý.
Pítko. Dát si na balkon misku s vodou může každý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Už dva měsíce se naše země potýká s teplotními rekordy a hlavně suchem. Horko v kombinaci s dlouhotrvajícím suchem je vražedná kombinace i pro zvířata. Pomoci ptákům a drobným savcům lze obyčejnou miskou s vodou. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
 

Zatímco domácí a hospodářská zvířata mají svého majitele, který by se o ně v době sucha a vedra měl postarat, zvířata ve volné přírodě se o sebe musí postarat sama.

Voda je základ života. A tak nyní ve volné přírodě přibývají vyčerpaní či umírající ptáci a drobní savci. A že přírodní koloběh opravdu funguje lze dokázat na příkladu dravců a sov. Kvůli suchu a nedostatku potravy drobní hlodavci odchovávají minimální počet mláďat a v důsledku toho dravci a sovy nemají čím krmit své mladé. Do záchranných stanic se tak dostávají dehydrovaná a zcela vyčerpaná mláďata ptáků. Jen málokterá se podaří zachránit.

Vyčerpaný rorýs. Zemřel krátce po pořízení snímku.
Vyčerpaný rorýs. Zemřel krátce po pořízení snímku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Český svaz ochránců přírody

Pomoc však může každý z nás. Na zahradu, římsu, nebo i jen okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou. Ihned zjistíte, že vaše okolí je plné života – vrabci, kosi, drozdi, ježci, kuny… Pijí a pijí, mnozí se osvěží také koupelí. Nezapomeňte vodu pravidelně doplňovat a čistit.

Trpí ovšem také ptáčata v hnízdech či mláďata netopýrů odchovávaná ve spárách domů a pod rozpálenými střechami, do kterých vodu nedostanete. Mláďata rorýsů, jiřiček, vlaštovek a dalších ptáků ve vedrech předčasně vyskakují z hnízd. Velmi často se jedná o mláďata, která by bez lidské pomoci nepřežila. V takových případech je vždy nutné zavolat odbornou pomoc.

Najdete-li vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, využijte aplikaci pro chytré telefony Zvíře v nouzi (iOS/Android), kontaktujte záchrannou stanici (kontakty také na www.zachranazvirat.cz), případně centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist