https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/i-z-male-stavebni-upravy-muze-byt-hromada-odpadu-jenze-kam-s-nim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

I z malé stavební úpravy může být hromada odpadu. Jenže kam s tou sutí?

12.4.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Začalo to malou výměnou dlaždičky a zvrtlo se to v rekonstrukci koupelny. A hromady stavebního odpadu.
Začalo to malou výměnou dlaždičky a zvrtlo se to v rekonstrukci koupelny. A hromady stavebního odpadu.
Člověk se rozhodne vyměnit jen pár dlaždiček na záchodě a rázem je z toho hromada stavební suti. Nabízí se nasypat to do záchoda a spláchnout, ale to se výměna dlaždiček může rázem rozšířit o nečekaně rozsáhlé čištění ucpané mísy. Takže do klasické popelnice? Ani tam. Pěkně to naložte do pytle a odvezte do sběrného dvora. Nebo na chatu a tam založte skalku.
 

Stavebním odpadem se rozumí materiál vzniklý demolicí nebo přestavbou domů nebo jiných objektů. Klasická stavební suť jsou tedy zbytky cihel, omítek a barev, trámy, krovy nebo staré dveřní zárubně a okna. Mezi stavební odpad patří také zbytky rozvodů jednotlivých sítí, tj. různé dráty, či vodovodní a odpadní potrubí. Všechny tyto stavební odpady mají jednu společnou vlastnost: jsou převážně nebo plně recyklovatelné a vhodné pro opakované použití.

Pro běžného občana platí, že stavební odpad v žádném případě nesmí být odstraňován prostřednictvím běžných kontejnerů určených pro směsný komunální odpad. Likvidaci stavebního odpadu provádějí výhradně sběrné dvory nebo specializované firmy.

Co se s takovým odpadem pak dál děje? Stavební odpad je tříděn a recyklován, ať již přímým opakovaným použitím nebo po zpracování jako druhotná surovina při stavební výrobě. Ministerstvo životního prostředí v metodickém listu doporučuje, aby se jednotlivé konstrukční celky staveb opětovně využívaly k původnímu účelu. Pokud toto není možné, doporučuje odpad mechanicky (fyzikálně) upravit na recyklát a ten dále využít buď jako stavební výrobek. Nebo jako materiál využitelný například k uzavírání a rekultivacím skládek, k zavážení vytěžených povrchových dolů, lomů a pískoven nebo k terénním úpravám, rekultivacím a jiným úpravám povrchů postižených lidskou činností.

K čemu je dobré mít tolik starostí se stavebním odpadem? Stavební a demoliční odpady představují významný zdroj druhotných surovin. V roce 2010 bylo v Česku vyprodukováno 15,6 milionů tun stavebních a demoličních odpadů. Míra jejich materiálového využití činila 84 %.

Stavební odpad můžete ale zrecyklovat a znovu použít sami. Třeba jako základ skalky u vás na zahradě. Ze starých cihel lze třeba vybudovat základ dětského pískoviště a staré trámy mohou dobře posloužit na konstrukci dětské houpačky nebo bunkru. Představivosti se meze nekladou.

Velký pozor je třeba dát ale na nebezpečné látky, které se mohou ve stavebním odpadu vyskytnout. Například eternitové tašky mohou obsahovat azbest, nebezpečné mohou být i staré barvy nebo asfaltový papír. Tyto odpady mohou vážně ohrozit nejen životní prostředí, ale především lidské zdraví a je proto potřeba je odevzdat do sběrných dvorů.

Potřebujete objednat kontejner?


reklama

 
Alžběta Škodová
Autorka pracuje v Ekoporadně Praha, kde se specializuje na odpady.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist