https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-doma-docilit-zdrave-vanocni-vune
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak doma docílit zdravé vánoční vůně?

11.12.2018 01:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Čistý přírodní olej se získává ze siličnatých rostlin destilací, nebo mechanicky, tzv. lisováním za studena.
Čistý přírodní olej se získává ze siličnatých rostlin destilací, nebo mechanicky, tzv. lisováním za studena.
Možná vás napadlo, že si svůj domov pěkně provoníte, když zapálíte vonnou svíci. Ale jak se dočtete v článku Máte rádi vonné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí, vonné svíce nemusí být to pravé ořechové. Co se pak nabízí dál? Někomu může pěkně vonět třeba jedlová či borová větvička. Pokud vám vůně jehličí nestačí, můžete zkusit objevovat voňavý a pestrý svět esenciálních olejů.
 

Základní rada je prostá. Dbejte na to, aby šlo o skutečně 100% čisté esenciální (tzv. éterické) oleje, nikoli syntetické vůně a směsi. Syntetické vůně mohou u mnoha osob vyvolat potíže s dýcháním, bolesti hlavy a další zdravotní problémy. Rizikovou skupinou jsou zejména astmatici.

Jak je rozeznáte?

Čistý přírodní olej se získává ze siličnatých rostlin destilací, nebo mechanicky, tzv. lisováním za studena. Dejte si pozor na označení „přírodně identická vůně“, i ta totiž vznikla synteticky, není to ryze přírodní esence. Co má tedy zákazník hledat na etiketě? Produkt by měl mít na štítku označení 100% čistý éterický olej, dále český i latinský název rostliny, zemi původu, číslo šarže, datum spotřeby, název výrobce či distributora a v případě, že se jedná o bio produkt, pak také logo certifikační společnosti.

Orientovat se v kvalitě esenciálních olejů je pro laika nesmírně těžké, málokdo z nás bude rozumět biochemickým parametrům v analýzách jednotlivých olejů. Pro zájemce o esenciální oleje tedy doporučujeme nahlédnout například na web České aromaterapeutické společnosti, kde lze dohledat doporučené kvalitní oleje a výrobce a také zde nalezneme zásady bezpečného užívání esenciálních olejů.

Mohu-li uvést konkrétní tip kvalitního výrobku, pak na skupině Svět non toxic máme letité výborné zkušenosti se značkou francouzské destilerie Florihana, která garantuje prvotřídní kvalitu výchozí suroviny a její zpracování, ale dbá také na správné skladování (což je pro bezpečnost esenciálních olejů velmi důležité).

Vonné difuzéry na svíčku nejsou to nejlepší cestou.
Vonné difuzéry na svíčku nejsou to nejlepší cestou.
Foto | Aaron Yoo / Flickr

Jak z esenciální oleje získat vůni bezpečně?

Esenciální oleje lze rozptylovat do prostoru nejlépe pomocí tzv. difuzéru. Některé fungují na principu ultrazvuku, jejich kvalita ale může být různá, proto doporučuji poradit se při výběru s odborníkem. Výborná a bezpečná varianta je difuzér výše zmíněné značky Florihana, který rozptyluje oleje pomocí elektricky poháněné fixírky, takže nedochází k zahřívání a znehodnocování olejů. Takto rozptýlené mikročástice olejů vydrží ve vzduchu i několik hodin.

Zahřívání esenciálních olejů v aromalampě přední aromaterapeuté příliš nedoporučují, protože zahřátí může negativně ovlivnit chemické vlastnosti olejů a při hoření svíčky mohou vznikat nebezpečné látky. Více se o tématu dočtete v článku Máte rádi vonné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí.

Esenciální oleje jsou tedy bezpečnou variantou, ale i zde platí, že nekvalitní oleje mohou našemu tělu více uškodit, než pomoci.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Pavla Pavlištová
Autorka předsedkyně spolku Svět non toxic, který pořádá přednášky a besedy o netoxické domácnosti a péči.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

11.12.2018 17:34
Abychom to uvedli na pravou míru:
1. "Přírodně identické aroma" je prostě chemicky totéž. Jen to není složitě dolováno (s příslušnou ekologickou stopou) z vytěžených přírodních zdrojů, ale vyrobeno synteticky. Rozdíl je výhradně v ceně, to syntetické aroma je výrazně levnější.
2. Pravděpodobnost alergie na přírodní směsku je výrazně vyšší než alergie na materiál syntetický. Naprostá většina alergiků je alergická na něco "z ryzí přírody", lidí alergických na zcela syntetické a v přírodě se nevyskytující materiály je podstatně méně.

3. difuzér je asi skutečně o něco lepší než aromalampa, Nicméně bych asi to aroma dal na ústřední topení a efekt by byl stejný a za podstatně menší peníz.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.12.2018 12:58 Reaguje na Jan Šimůnek
a zase demagog Šimůnek...
Odpovědět
TS

Teodora Smetanová

13.12.2018 09:17 Reaguje na Jan Šimůnek
Takže myslíte, že alergikovi můžou ty oleje někdy udělat hůř než samotná "věc" na kterou je alergický?
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.12.2018 18:24
@Lukáš Kašpárek
Jste schopen něco z toho věcnými argumenty vyvrátit? Mimochodem, látku související s body 1 a 2 učím na univerzitě.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.12.2018 08:17 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy učíte na univerzitě a přitom v komentářích říkáte, že věda a vědci jsou neschopní idioti, kteří jen mrhají penězi a vymýšlejí si nesmyslné jak Vy říkáte "ideologie"? A to ještě Vaše komentáře celkově působí jako vyjádření třídního boje proti inteligenci. Jestli říkáte pravdu, tak jste podle mě dost rozpolcený člověk...

A tvrdit, že přírodní aroma je totéž co aroma získané syntetickou cestou je absurdní a ukazuje na to, že spíš lžete, že učíte na univerzitě, protože to by jste byl dost špatný učitel tedy...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.12.2018 08:22 Reaguje na Lukáš Kašpárek
No a bod dva je už vyloženě přes čáru.... alergie jsou totiž způsobené právě nahrazením přírodních látek těmi syntetickými, stresem, umělými hormonálními destabilizacemi a celkovým zamořením planety syntetickými látkami a produkty z nich.... myslím si, že je to navíc hluboce logické, protože lidské bytosti stejně jako všechny ostatní jsou důsledek vývoje celé této planety po mnoho miliónů a miliard let a až posledních cca 100-200 let (nechce se mi dohledávat) člověk zásadně doplácí na svoje působení (viz příčiny výše zmíněné a možná mnoho dalších)....
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.12.2018 08:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
pane, blábolíte.
jestli konkrétní látku vydestiluji z papouščích jater, odeberu naříznutím kůry škumpy nebo sesyntetizuji v hydroponické kosmotovárně je úplně jedno - tedy pokud se bavíme o té čisté chemické substanci. dle způsobu výroby se bude lišit pouze míra a kolísavost kontaminace něčím dalším.

i fluktuantský otrok z korporátu s maturitou na strojárně si může něco po večerech poštudovat (gůgl je mocná zbraň).
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.12.2018 08:51
@Lukáš Kašpárek
Přírodní aroma a přírodně identické aroma se od sebe liší jen a jen tím, že to první se velice složitě izoluje z nějaké přírodní suroviny (včetně eko zátěže spojené s jejím pěstováním), zatímco to druhé je vyrobeno čistě chemicky. Rozdíl mezi molekulou jednoho a molekulou toho druhého poznat nejde. To samé platí i pro přírodně identické a přírodní vitamíny.
Pochopitelně se to na vysokých školách technického nebo biomedicínského zaměření běžně učí a není na tom nic absurdního. Absurdní by byl opak.

Naprostá většina alergií je na látky přírodního původu. CCA 80 procent alergiků jsou polinotici, s alergií na pyl, který je zcela jednoznačně z přírody a v naprosté většině i ze zde původních rostlinných druhů. A i z toho zbytku (třeba potravinové alergie) je většina postižených alergická na ryze přírodní látky (ryby, mořské plody, ořechy atd.).
Pokud jdeme do hloubky, tak i část alergií, např. na antibiotika, se týká přírodních látek, které se běžně nacházejí např. v padaném ovoci nebo jiných substrátech napadených plísněmi (a s nimi se svezou i podobné syntetické látky, používané jako lék).

Samotný nárůst alergií během posledních desítek let není zcela jasný. Podílí se na něm více faktorů, namátkou:
- lepší diagnostika (ještě v první polovině minulého století bylo daleko více nediagnostikovaných alergiků než dnes)
- lepší léčba (jednak, že alergici dlouhodobě přežívají, jednak, že jim léčba umožňuje zakládat rodiny. a jejich děti mají prokazatelně vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění - jsou-li oba rodiči alergici, je pravděpodobnost alergie u dítěte cca 80 %)
- na zvýšení počtu alergií se podepsal ǐ boj proti kojení v minulém století (u nás i na Západě)
- ví se o vlivu kouření v přítomnosti dětí
- a jsou zde i další vlivy, jejichž dopad co do kvantity neznáme / nemáme ohodnocený (např. plesnivé byty v panelácích)
Faktem také je, že u naprosté většiny alergiků spočívá sekundární prevence (tedy zamezení dalších epizod záchvatů a celkového zhoršování stavu) v omezení jejich kontaktu s "nedotčenou přírodou" a prokazatelně to funguje.

Vlivy nějakého "zhoršování životního prostředí" prokázány nebyly. Naopak, některé nekvalifikované snahy o "zlepšování prostředí" jsou prokazatelně kontraproduktivní (např. výsadba stromů a keřů, produkujících alergogenní pyl). Problematické je i sekání trávníků strunovými sekačkami.
Odpovědět
TS

Teodora Smetanová

13.12.2018 09:16
Dobrý den, už delší dobu přemýšlím o nějakém využití aroma olejíčků, ale nějak jsem se k tomu stále nedostala. Jde mi hlavně o to provonět dům, takže co jsem pochopila nejlepší způsob bude aroma difuzér. Ale jsem v tom opravdový laik a pořádně nevím, který koupit. Co jsem se tak koukala po internetu tak tam byly hezké designové ale taky obyčejné bíle tvary, které by se do bytu asi moc nehodily.. Myslíte, že tento bude dobrý https://www.alchymystique.cz/eshop/aroma-difuzer-misticka-svetla ? vypadá pěkně a hodil by se do bytu, ale nevím jak to bude s kvalitou/výkonem. Děkuji za odpovědi.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.12.2018 10:34
@Teodora Smetanová 13.12.2018 09:17
Pokud je dotyčný alergický na konkrétní látku, tak mu v čisté podobě může opravdu udělat více zle než když bude párprocentní součástí nějakého komplexu. A je šumafu, bude-li vyextrahována z přírodního materiálu nebo syntetizována.

A chcete-li provonět domácnost, sežeňte si nějaké větvičky jehličnanů (třeba odpad u prodeje vánočních stromečků) a nechte je trochu nahřát u topení. Můžete si taky koupit jalovčinky (prodávají se jako koření) a opatrně je popražit nebo hodit do vroucí vody a nechat zavonět (naši předkové pálívali na otevřeném ohništi nebo v krbech jalovcové větve, to asi v paneláku moc nepůjde).
Odpovědět
TS

Teodora Smetanová

13.12.2018 13:09 Reaguje na Jan Šimůnek
Děkuju za rady, vyzkouším :)
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

14.3.2023 05:53
Já si teda nedokážu představit Vánoce bez zapalování svíček. Jedna je mám na adventním věnci a pak i jen tak na stole v obýváku. Nepálím je celý den, jen večer, když si sedneme s manželem k televizi, takže to snad nemůže ničemu vadit. Objednala jsem si vonné svíčky z https://www.esensino.cz/vonne-svicky/ a nádherně voní :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist