https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-mit-dobrou-vodu-ze-studni-delejte-rozbory-vody-a-o-studnu-se-starejte
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak mít dobrou vodu ze studny? Dělejte rozbory vody a o studnu se starejte

25.7.2014 02:00 | PRAHA (Počítáme s vodou)
„Vodu ze studní tady pije každý. Voda je to dobrá a nikdy nikomu nic nebylo,“ říká na zahradě své chaty Jan Novák.
„Vodu ze studní tady pije každý. Voda je to dobrá a nikdy nikomu nic nebylo,“ říká na zahradě své chaty Jan Novák.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
„Vodu ze studní tady pije každý. Voda je to dobrá a nikdy nikomu nic nebylo,“ říká na zahradě své chaty Jan Novák. Ani on kvalitu vody ze své studny nikdy moc neřešil, ostatně kromě balené vody jiná alternativa v místě dostupná není. Rozbor vody si Novákovi nechali udělat až v době, kdy na chatu začali jezdit i se svými malými dětmi. A tehdy také začali přemýšlet, jak se o studnu a vodu v ní starat.
 

Rozbor vody ukázal, že její kvalita nevyhovuje normě pro pitnou vodu kvůli dusičnanům. Překvapivé to není, všude okolo jsou pole, která se běžně hnojí. „Sousedi radili, že stačí studnu prolít savem a vodu odčerpat a studna pak bude zase čistá,“ vzpomíná Jan Novák. Savo je jistě účinný nástroj na čištění studní, ale pomáhá jen proti bakteriologickému znečištění. Na dusičnany ani jiné „neživé“ znečištění nijak nezabírá. Jediné, co vám hrozí, je otrava chlorem.

Takže jak správně postupovat? V prvé řadě je potřeba si nechat provést rozbor vody. Mnoho majitelů studní se domnívá, že nezávadnost vody poznají prostě tak, že si vodu prohlédnou ve sklenici, nebo podle její chuti. Voda může vypadat i chutnat výborně, a přesto být závadná – člověk svými smysly přítomnost mikroorganismů a většiny chemických látek prostě nepozná.

Kvalitu vody pohledem posoudit můžete, ale jen ve velmi omezené míře. Můžete zhodnotit vodu z hlediska barvy, pachu a chuti, ale kromě skutečně na první pohled velmi znečištěné vody takto nepoznáte téměř nic. Jediné, co můžete poznat, je mechanické znečištění (zákal, pevné částice, nečistoty…), popřípadě některé chemické znečištění (olej, ropné látky...).

Existují různé testovací sady, ať už jsou to "papírové" proužky nebo chemické roztoky, které mohou o kvalitě vody leccos napovědět, ale jejich výsledky jsou pouze orientační. Třeba bakteriologické znečištění, které je pro pitnou vodu nejdůležitější, takto s jistotou nepoznáte. Jedině, že by voda byla natolik znečištěná, že by zapáchala a byla skutečně splašková. Skutečně spolehlivým a účinným způsobem, jak určit kvalitu vody, je rozbor, který provede akreditovaná laboratoř. Běžná cena rozboru vyjde na 800 až 1600 Kč s tím, že i laboratoře mívají slevové akce. A až na základě výsledků má smysl vymýšlet, jak vodu ve studni ošetřit.

Starejte se o studnu

Řada majitelů se domnívá, že jednou vybudovaná studna bude sloužit navždy.
Řada majitelů se domnívá, že jednou vybudovaná studna bude sloužit navždy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

To, že voda ve studni u Nováků nevyhovuje normě pro pitnou vodu, není nijak překvapující. Odborníci se totiž shodnou, že „zdravotní stav“ studní u nás není dobrý. Voda ve více než 75 % případů neodpovídá nejméně v jednom ukazateli hygienickým požadavkům. Souvisí to s tím, že řada majitelů raději o kvalitě vody ze své studny vědět nechce a nic neřeší.

O jakém počtu případů se bavíme? Žádná aktuální statistika počtu studen prakticky neexistuje, poslední souhrnný údaj je z roku 1989, kdy bylo na území ČR registrováno přes 750 tisíc domovních studní a skoro 20 tisíc veřejných studní.

Řada majitelů se domnívá, že jednou vybudovaná studna bude sloužit navždy. Největší bolestí studní v České republice je právě to, že je nikdo neudržuje a neopravuje. Přitom průběžná kontrola a opravy vyjdou mnohem levněji, než náprava havarijního stavu způsobeného zanedbanou údržbou. Situace se často zhorší po zimě, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami, anebo naopak při jeho nedostatku, kdy dojde k nadměrnému suchu. Je proto dobré provádět kontrolu studny minimálně dvakrát do roka: po skončení zimy a pak před jejím příchodem.

Základní kontrolu přitom zvládne každý:

    Pohledem se přesvědčte, že studna těsní kolem límce, poklopu a skruží. Netěsnostmi se do studny dostává listí, špinavá voda a jiné nečistoty, případně se mohou do studny dostat živočichové, kteří v ní uhynou.
    Podívejte se, zda je vodní hladina a vnitřek studny čistý, případné nečistoty odstraňte.
    Hlídejte si, abyste v okolí studny neměly zdroje případného znečištění. Neprosakuje vám jímka či septik? Nemáte na pozemku uskladněný hnůj?
    Kontrolujte funkčnost čerpadla a těsnost potrubí.
    Ujistěte se, že je studna dobře uzavřena a nehrozí žádná nehoda.

A na závěr upozornění: kvalita vody se může vlivem mnoha okolností dramaticky měnit. V závislosti na typu geologického podloží (propustné / polopropustné / nepropustné) se případný zdroj znečištění studny může nacházet i několik set metrů od ní.

Potřebujete vědět víc? Stáhněte si brožuru Státního zdravotního ústavu Studna jako zdroj pitné vody.

Článek vznikl v rámci projektu Počítáme s vodou. V případě dotazů kontaktujte poradce na poradna@ekocentrumkoniklec.cz.

reklama

 
Kateřina Vránková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RS

Rostislav Statrovský

26.6.2016 10:30
Vím z vlastní zkušenosti, že je sice studna dobrá, ale k pití ne. :( Což je někdy problém, že se musí voda dovážet. Nedávno se ale na trhu objevil vodní filtr Berkey a ten by mohl tento problém vyřešit. Nenarušuje minerály a navíc se lehce může převážet.
Odpovědět

Tomáš Říha

27.7.2016 11:14 Reaguje na Rostislav Statrovský
Chválím článek, dost stejné informace jsem se dozvěděl v laborce, kde si nechávám dělat kvalitu vody každý rok. Já mám štěstí, že na křivoklátsku, kde mám chatu, je voda znečištěná "jenom" bakteriálně, takže desinfekce a hotovo. Jinak tu laborku můžu doporučit - www.alsglobal.cz, jsou docela levní ale HLAVNĚ - nedělali ze mě blbce jako jinde.
T. Říha
Odpovědět
V5

Včelař 58

19.2.2017 21:19
Filtr Berkey je dost známý i v USA. Řadí se mezi nejkvalitnější filtry vůbec. Já ho pořídil před dvěma měsíci a jsem moc spokojen.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist