Jak na cukroví bez palmového oleje? Poradí nová kuchařka
Kvůli intenzivnímu pěstování palmy olejné jsou odlesňovány tropické deštné pralesy v jihovýchodní Asii, Africe i Jižní Americe. Korporace tak přispívají k ničení životního prostředí místních obyvatel, rostlin i živočichů. I my, průměrní Evropané, můžeme průběh této ekologické katastrofy ovlivnit, a to snížením spotřeby výrobků s palmovým olejem. Nejvíce procent produkce palmového oleje jde stále ještě do potravin, dále pak do krmiv pro zvířata, agropaliv, do drogerie, kosmetiky a svíček.
Ale zpět k adventní době. Letos vzniká první ročník projektu, který nese název Smysluplné Vánoce. Je to inspirace, zvládnutelná pro jednu rodinu nebo jednotlivce – a může přinést přesně to, co má v názvu: pomůže navrátit smysl vánočním svátkům.
Domov by měl v době adventu vonět cukrovím. Je hezké, učit děti tradici, která jim zlepší zručnost. A děti milují, když mohou pomáhat mamince s kořením, těstem, vykrajováním a zdobením. Jenže, kdo to pak všecko sní? Jistě to každý z vás zná, dnes už je k mání dost jiných dobrot a cukroví nemizí moc rychle, často se musí zbytky zamrazit do Velikonoc (Ne, ani jeden čtenář Ekolistu nedá moučné sladké pečivo do krmítka ptáčkům – to je samozřejmé!).
Lucie Barošová nabízí řešení: Co takhle se zeptat předem ve svém okolí těch, kdo si cukroví nemohou dovolit, a pak je obdarovat? Třeba by si je moc rád vzal starý vdovec, co žije tři patra pod vámi. Nebo osamělá matka s dětmi, která nedostává výživné a nemá podporu rodiny. Není nic těžkého, jít se zeptat, zda by tito lidé stáli o dárek! A pokud ano, polovinu napečeného cukroví jim věnovat. Uděláte velkou radost a vaše děti budou ve vás vidět dobrý příklad.
Jelikož pro Lucii Barošovou je cukroví koníčkem a je schopna napéct mnoho druhů, založila spolu s předsedou strany iČesko Janem Šternem tradici Smysluplných Vánoc. Každý rok se dohodnou předem, koho obdarují cukrovím bez palmového oleje. Jan Štern pokryje náklady a Lucie Barošová naplní krabice vlastnoručně zhotovenými dobrotami – stejnými, jaké půjdou na její štědrovečerní stůl.
Letos poputují dvakrát dvě krabice prodejcům časopisu Nový prostor do Prahy a do Brna. Lucie Barošová má s prodejci Nového Prostoru několik dobrých osobních zkušeností z let, kdy s nimi dělala coby externí novinářka rozhovory.
Pouliční prodej je nesnadná práce. Prodejci se snaží postupně dostat ze životní krize a bývají mezi nimi velmi stateční bojovníci. Proto by Jan Štern a Lucie Barošová chtěli těmto lidem cestou Smysluplných Vánoc vzkázat, že jim drží palce. Před Bohem jsme si přece všichni rovni. Nikdo z nás nikdy neví jistě, zda neudělá velkou chybu, nebo kdy nás postihne náhlé neštěstí… Smyslem Vánoc je nalezení míru v sobě a také cesty k bližním.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jan Šimůnek
14.12.2018 10:25U nás se peklo cukroví (do něhož se dává jiný tuk než co je v ořeších a vaječných žloutcích) vždycky z másla. Za komunistů šlo před vánoci do obchodů "dvojka máslo", které bylo levnější než "jednička" k mazání na chleba, a kupovalo se právě na tohle pečení. Šlo např. o máslo, které nějakou dobu leželo ve strategických potravinových rezervách, které bylo potřeba čas od času obnovit. Takže palmový olej jsme neřešili.
Pamatuji na nějaké recepty se "stoprocentním tukem" (pocházejícím asi mj. z palmového oleje), ale nepamatuji, že by se u nás podle nich peklo.
Lucie Barošová
14.12.2018 17:13 Reaguje na Jan ŠimůnekJaroslav Štemberk
14.12.2018 23:14 Reaguje na Lucie BarošováLucie Barošová
15.12.2018 13:12 Reaguje na Jaroslav Štemberkhttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rict-ne-palmovemu-oleji-neni-stastny-napad-tvrdi-iucn