https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-pripravit-sveho-psa-na-navrat-do-kancelare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak připravit svého psa na návrat do kanceláře

28.6.2021 11:38 | LONDÝN (ČTK)
Jaké projevy tedy má u psů úzkost z odloučení? Mezi nejběžnější patří destruktivní chování, jako je kousání, hrabání nebo škrábání. Pokusy utéct z výběhu nebo místnosti, vyměšování uvnitř bytu a nadměrné štěkání, vytí nebo kňučení. Mezi méně zřejmé projevy pak patří přecházení z místa na místo, prudké oddechování, čekání u dveří nebo u okna a odmítání jídla, když jste pryč.
Jaké projevy tedy má u psů úzkost z odloučení? Mezi nejběžnější patří destruktivní chování, jako je kousání, hrabání nebo škrábání. Pokusy utéct z výběhu nebo místnosti, vyměšování uvnitř bytu a nadměrné štěkání, vytí nebo kňučení. Mezi méně zřejmé projevy pak patří přecházení z místa na místo, prudké oddechování, čekání u dveří nebo u okna a odmítání jídla, když jste pryč.
Zdroj | Pixabay
Během nynější pandemie nemoci covid-19, kdy mnoho lidí trávilo většinu času, a někdy i všechen čas doma, prudce stouply adopce a prodej psů. Nyní s klesajícím počtem nových případů nákazy a rostoucím počtem očkovaných se lidé začínají znovu pomalu vracet do kanceláří. Na návrat do práce si budou muset znovu zvykat nejen lidé, ale i jejich zvířecí mazlíčci, napsal zpravodajský server Huffington Post.
 

Zvířata, která bývala zvyklá být sama doma v dobách před koronavirem, by se na tuto situaci měla adaptovat snáz než ta, která se narodila nebo byla adoptována během posledního roku.

"Mnoho psů si nejspíš zvykne relativně rychle a dobře. Některým může dokonce vyhovovat, že budou mít trochu klidu poté, co kolem nich byla neustále celá rodina," řekla Candace Croneyová, profesorka specializující se na chování a blaho zvířat na veterinární fakultě Purdueovy univerzity.

"Pro jiné psy to může být těžší, zvlášť pokud předtím, než jejich majitelé museli začít pracovat z domova, trpěli separační úzkostí," dodala. "Psi adoptovaní z útulků, kteří nemají žádnou jinou zkušenost z domácnosti než to, co zažili během pandemie, možná budou potřebovat větší podporu."

Rachel Malamedová, veterinární behavioristka v Los Angeles, už ve své ordinaci zaznamenala zvýšený počet případů separační úzkosti od doby, co se lidé začali vracet do práce.

Jaké projevy tedy má u psů úzkost z odloučení? Mezi nejběžnější patří destruktivní chování, jako je kousání, hrabání nebo škrábání. Pokusy utéct z výběhu nebo místnosti, vyměšování uvnitř bytu, i když je pes jinak zvyklý se vyprazdňovat při venčení, a nadměrné štěkání, vytí nebo kňučení, když zůstane sám.

Mezi méně zřejmé projevy pak patří přecházení z místa na místo, prudké oddechování, čekání u dveří nebo u okna a odmítání jídla, když jste pryč. Pokud si nejste jistí, jak se pes s vaší nepřítomností vyrovnává, nainstalujte doma kameru, abyste mohli sledovat jeho chování. Důležité je také nečekat s aklimatizací na nový režim až do návratu do práce. Už nyní na to můžete začít svého psa připravovat.

"Zvířatům se daří, když mají stálou, předvídatelnou rutinu," uvedla Croneyová. "Takže jestli se s návratem páníčků do práce změní doba krmení, hraní, odpočinku a cvičení, měli by lidé tyto změny zavést v dostatečném předstihu před termínem návratu do práce. Postupný přesun na nový rozvrh během několika týdnů by měl tuto změnu usnadnit," dodala.

Než začnete chodit do práce, můžete začít psa uvykat na odloučení v době, kdy jste stále ještě doma. Nechte psa odpočívat samotného v pokoji, kde má dostatek hraček a laskomin, které na danou dobu udrží jeho pozornost. Když využijete lahůdky, které ho zabaví a dlouho mu vydrží - například kreativní dávkovače krmiva nebo mražené laskominy, pomůže mu to spojit si tyto chvíle nezávislosti s něčím zábavným.

Jakmile si pes uvykne být po určitou dobu sám, začněte trénovat odchod z bytu - pro začátek jen na deset minut. Dojděte si vyzvednout poštu nebo si dejte rychlou procházku kolem bloku.

Když si váš pes začne spojovat váš odchod s dobrými věcmi a bude se cítit bezpečně, protože se vždy vrátíte, než projeví jakékoli známky stresu, můžete začít dobu nepřítomnosti prodlužovat. "Cílem je, aby měl váš pes pozitivní zkušenost a během těchto cvičení se nestresoval," dodala Croneyová.

Zvykejte psa na věci, které by si mohl spojovat s vaším odchodem, jako je cinkání klíčků od auta nebo obouvání bot. Dělejte tyto věci, i když se nechystáte odejít, aby se staly součástí rutiny a ne něčím, co souvisí jen s vaším odchodem.

A z loučení a vítání nedělejte velkou emotivní scénu; pes by mohl vaši energii převzít, a to pak může zvýšit jeho úzkost. Než se vydáte do práce, udělejte si čas na ranní procházku a hraní se svým mazlíčkem. Díky tomu se unaví a až budete pryč, bude spát.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

28.6.2021 20:47
Tak podle titulku výpadá,že se psi vrátí do kancelaří.Vždycky jsem věděl ,že chytří a inteligentní.Ale ,že až tak
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.6.2021 21:52
V článku není zmíněna možnost braní psa do kanceláře. Vím o pár případech a funguje to bezchybně. Pes má změnu v životě a páníček jej má pod dohledem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.7.2021 13:30
pokaždé jsem si myslel, že existence psa v domácím prostředí zejména paneláků je spíš psychologická obezlička a úlidba lidské sociálnosti tedy spíš A sociálnosti. v Našem městě kde je 45 tisíc obyvatel bydlí i 4800 psů....to je pořádná psychologická srážka. No, ale asi se u sebe nedivím, mám za to, že pes jako živá bytost, která je zavřená v paneláku a vše dělá podle toho, jak se chce majiteli a to zrovna není návštěva cvičáku ale spíš pořádně zatučnělého těla, se ze psů dělá chlupaté "prase". Je obtížné pak mít soucit s takovými majiteli, kteří nemají soucit ani s tím zvířetem.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

16.7.2021 09:18
Mě osobně v kanceláři nevadí ani pes, ani vlk. Zažil jsem i tygra a lva.
Dá se s nimi dohodnout mnohem líp, než s některými hloupými managery.
A vůbec nekradou, zejména ne propisky.
<rýpal lesní>
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.7.2021 17:11
Jé, krásný víkendový článek pro koministickou společnost. Nejlepší je posledni odstavec, návod pro dospělého člověka. K posledni větě dodám, že tam chybí, že unavený paníček se taky může vyspat - v kanceláři. Sedím v kanceláři s kolegyní, co tam má 2 gaučove psy, a nejvíc mě inspiruje, když ti psi spí a jemně chrápou. A bezpečnostní technik mi vykládal o kanceláři, kde zaměstnanci různých orientací měli větších psů několik a ti rozkousali umělé hmoty, elektrická vedení a prováděli to, co popisuje článek. :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist