https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-si-usporne-zatopit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak si úsporně zatopit

29.3.1999 15:42 | PRAHA (EkoList)
V dalším díle seriálu o úsporách energií se budeme věnovat vytápění. Články připravujeme ve spolupráci s energetickým poradcem Karlem Murtingerem.
 

Vytápěcí zařízení můžeme rozdělit na dva základní typy: místní (lokální) a ústřední (s vlastním kotlem, nebo napojené na centrální zásobování teplem). Zaměříme se na druhý typ. Ústřední topení může být vzduchové, nebo teplovodní.

Teplovzdušné topení
Tento způsob u nás není příliš rozšířen, i když má spoustu výhod. Není náročné na místo, rychle reaguje na teplotní změny. Lze dobře kombinovat s klimatizací, se slunečními kolektory. Pokud opatříme systém filtry, v bytě se méně práší. Tento způsob je nízkoteplotní, teplota proudícího vzduchu se pohybuje kolem 40°C. Nevýhodou je, že systém slabě šumí a že se vzduch v celém bytě míchá. Například pachy z kuchyně pak mohou proniknout i do jiných místností. Je proto třeba takové místnosti dobře odvětrávat. K odvětrávacímu systému je výhodné připojit rekuperační výměník. Je to zařízení, které zpětně získává teplo z odvětrávaného vzduchu. Vzduch proudí mezi kovovými pláty, které z něj přejímají tepelnou energii.

Teplovodní topení
Toto topení je u nás velmi rozšířené. Starší typy potřebovaly k vytápění vodu o teplotě přibližně 90°C, novější větší radiátory pracují s vodou o teplotě kolem 65°C. Nízkoteplotní typy vytápění (např. podlahové) potřebují vodu jen asi 30°C teplou.

Dělit vytápění lze i z hlediska použitého zdroje energie.

Elektřina
Vytápění elektřinou zvýhodňuje čistý provoz, snadné ovládání a rozvod energie. Celkově jde však o velmi neefektivní způsob. Výroba elektřiny je energeticky náročná. Celková efektivita takového získávání tepla jen 30%. Topit lze pomocí akumulace, nebo pomocí přímotopů.

Akumulační tarif je výhodnější, využívá levnější noční proud. Topí se 8 hodin, dalších 16 hod. se čerpá teplo z akumulační nádrže. Cena za kWh se pohybuje kolem 0,61 Kč.
Přímotopy pracují denně 20 hod. a vypínají se pouze ve špičce. U nich se cena za kWh pohybuje kolem 0,91 Kč. Ceny elektřiny by se měly v budoucnu zvýšit až o 12%.

Plyn
Spalování plynu má vysokou účinnost: kolem 85%. Cena plynu je cca 0,57 Kč na kWh. Účinnost vytápění plynem lze ještě zvýšit. Tzv. kondenzační kotle využívají toho, že při spalování zemního plynu vzniká množství vodní páry. Její kondenzací získáme velké množství energie navíc (5 - 15%). Voda vzniklá kondenzací by měla mít co nejnižší teplotu, a proto je výhodné ji kombinovat s nízkoteplotními vytápěcími systémy (např. do podlahy, nebo při vytápění pomocí vzduchu). Nevýhodou jsou vysoké ceny kondenzačních kotlů a tudíž pomalá návratnost.

Tam, kde není zaveden zemní plyn, se dá použít jako topivo propan. U takto vytápěného domu se umístí podzemní, nebo i nadzemní nádrž na propan. Kotle na jeho spalování fungují stejně jako kotle na zemní plyn, jen jejich cena je až dvojnásobná, propan je však 3x výhřevnější než zemní plyn.

Uhlí
Výhodou jsou nízké pořizovací náklady kotle a nízká cena uhlí. Nevýhodou je fakt, že v malém množství nelze spalovat ekologicky, do ovzduší unikají oxidy síry, tuhé částice, karcinogenní látky.

Dřevo
Dřevo je obnovitelný zdroj energie (na rozdíl od všech předchozích jmenovaných). Ekologicky šetrné jsou kotle, které využívají tzv. pyrolýzního (dvoustupňového) spalování. V jedné části kotle dochází ke spalování dřeva, v druhé dochází k tzv. suché destilaci pryskyřic, jež se uvolňují při spalování. Tyto kotle mají vysokou účinnost: přibližně 85%. V kotlích je také možné spalovat dřevěné štěpky či pilinové brikety. Nevýhodou těchto kotlů je obtížnější regulovatelnost a vysoká cena .

Alternativní zdroje energie
Tepelné čerpadlo: Tepelné čerpadlo pomocí elektrické energie převádí běžným způsobem nevyužitelné teplo na nízké tepelné úrovni (např. z půdy, podzemní vody, okolního vzduchu...) na teplo vhodné k vytápění, které se přidává k teplu, vyráběnému z elektřiny. Tímto způsobem je možné získat z 1 kWh elektřiny až 3 kWh tepla. V letním období je možné tepelné čerpadlo přepnout na opačný chod - tedy na chlazení.

Kogenerace: Plynový motor nebo turbína pohání generátor, který vyrábí elektrický proud. Odpadní teplo z tohoto procesu je možno využít pro vytápění. K sestrojení kogenerační jednotky lze použít např. motor z Favoritu. Elektřinu, která se tak vyrobí, je možné prodávat ve špičce. Teplo lze akumulovat do nádrže. Není ekonomické odstavovat soustrojí při nedostatku odběru, proto se kogenerace nezavádí v kotelnách bytových domů.

Solární energie: Tato energie se dá požívat pouze jako doplňková, nelze ji uchovávat. Solární kolektor ohřívá vodu, která se dá využít k vytápění, nebo přímo jako teplá užitková voda. Solární energii je dobré kombinovat s vytápěním, které využívá akumulační nádoby. Výjimkou jsou systémy firmy Ekotep, které zavádějí solární teplo přímo do radiátorů. Toto řešení je dobré pro starší domy, u kterých se při stavbě nepočítalo s možností vyhřátí domu pomocí vhodně umístěných okem směrem k jihu. Pro takové domy jsou právě výhodné přímotopy, které za slunečného počasí přecházejí na solární vytápění.


reklama

 
Další informace |
Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen plynu serveru Sfinance.cz
Kateřina Ondřejová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

15.7.2021 19:46
My topíme úsporně a efektivně dřevem v krbových kamnech. Rozvod topení máme napojený i na elektrokotel, ale elektřinou bychom protopili minimálně dva krát tolik než dřevem. Dřevo máme totiž skoro zadarmo, takže jen stačilo, že jsem zaplatil kamna a komín, který jsem objednal z https://www.poctivy-komin.cz/ a už topíme :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist