https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-spravne-zalevat-stromy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně zalévat stromy?

16.7.2019 01:14 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dvě, tři konve jsou zoufale málo. Vzrostlý strom denně odpaří i několik set litrů vody.
Dvě, tři konve jsou zoufale málo. Vzrostlý strom denně odpaří i několik set litrů vody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Máte na zahradě vzrostlé stromy a nechcete o ně v současném suchu přijít? Tak je prosím zalijte. Snadná rada, ale málokdo to vlastně umí tak, aby stromu opravdu pomohl.
 

Není potřeba cmrndat vodu denně po troškách. Stromu stačí občasná zálivka, 1-2x za měsíc v období sucha, ale musí být vydatná.

Dvě, tři konve jsou zoufale málo. Vzrostlý strom denně odpaří i několik set litrů vody, takže se nebojte mu klidně dát 200 l. Nebo i víc.

Lít u dospělého stromu vodu ke kmeni nemá valný význam.
Lít u dospělého stromu vodu ke kmeni nemá valný význam.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nejlépe pustit vodu z hadice tenkým čůrkem a nechat ji téct pár hodin a přitom hadici postupně posunovat po obvodu koruny stromu.

Je zbytečné zalévat kmen. Kořeny, které pijí vodu, jsou až dál od kmenu, zhruba pod okrajem koruny a dál od stromu.

Menším stromům samozřejmě stačí méně vody a mladá výsadba potřebuje zálivku častěji. Okolí stromu je dobré namulčovat třeba vrstvou slámy, aby se minimalizoval odpar.

Zavlažovací vaky?

Zavlažovací vaky jsou dobrý pomocník hlavně ve městech, kde se kvůli zvýšené teplotě a rychlému odtoku srážek musí zalévat častěji i v letech, kdy není takové sucho.

Vaky významně zefektivňují zálivku dvojím způsobem - jednak odkapávají pomalu, takže se voda stihne vsáknout a neodteče pryč jako při prudké zálivce hadicí z kubitaineru.

Zavlažovací vaky jsou skvělé hlavně pro mladé stromky.
Zavlažovací vaky jsou skvělé hlavně pro mladé stromky.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Druhé zefektivnění je to, že jeden člověk, který vaky obsluhuje (váže na stanoviště, doplňuje vodu a kontroluje), za stejný čas dokáže zalít víc stromů. Nemusí stát s hadicí půl hodiny u jednoho stromu a čekat, až se pomalu zaleje a pak se teprve přesunout ke druhému. Za půlhodinu nainstaluje zálivku třeba k pěti, deseti stromům. Sice se víc naběhá a rozhodně se nenudí, ale zvládne toho zalít víc.

Zase platí, že u mladé výsadby se instalují ke kmeni, u velkých starých stromů pod okraj koruny. U vzrostlých stromů nemá smysl dávat zavlažovací vaky ke kmeni.

Pokud chce zahrádkář ušetřit, může si na zahrádce vypomoci přenosnými menšími barely s kohoutkem u dna, které se dají koupit za pár korun. Odkapávají stejně dobře.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Přibylová
Autorka provozuje Vesecké trvalky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist