https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kam-s-olejem-po-osmazeni-vanocniho-kapra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam s olejem po osmažení vánočního kapra?

19.12.2019 00:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tuky po vychlazení slijte do PET láhví a odevzdejte je do sběrného dvora nebo do kontejnerů k tomu určených.
Tuky po vychlazení slijte do PET láhví a odevzdejte je do sběrného dvora nebo do kontejnerů k tomu určených.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Jedním z největších nepřátel kanalizačních systémů je tuk. Vede totiž k jejímu ucpávání. Samotní provozovatelé kanalizací však nemají možnost, jak jeho množství v kanalizaci snížit. Vy ano.
 

Pokud chcete o svátcích vykonat trochu dobra, nevylévejte proto použitý olej ze smažení kapra do záchodové mísy. Ani do výlevky. I když si řeknete, že ho je jen trocha. Pokud i stovka dalších občanů vylije svou trochu do výlevky, kanalizace je ucpaná raz dva.

Problém, kam s použitým olejem, by však měl od 1. ledna 2020 skončit. Obce budou mít totiž nově povinnost zajistit po celý kalendářní rok místa pro shromažďování jedlých olejů a tuků.

„Největší nápor zaznamenáváme v kanalizaci každý rok na Vánoce. A to i přesto, že občany upozorňujeme na to, aby nejen po vánočním smažení kapra nelili olej do odpadů. Bohužel praxe je taková, že stále velké množství oleje v kanalizaci končí,“ říká Jan Havlíček ze Šumperské provozní vodohospodářské společnosti.

Kanalizační síť nemá problém jen s tuky. Je spousty dalších věcí, které do ní nepatří. Jedná se například o biologický odpad, jako jsou zbytky jídel a odpad z kuchyňských drtičů. Jídlo, které skončí v kanalizaci, je potravou pro hlodavce, kteří v kanalizaci žijí.

„Nejde jen o potrubí ucpané tukem. Díky biologickému odpadu v kanalizaci musíme každý rok na jaře a na podzim provést plošné deratizace, kterými se snažíme držet populaci hlodavců v kanalizaci na únosné hranici. Problémy s nedisciplinovanými občany řeší také naše čistírny odpadních vod. V lepším případě v nich řešíme mechanické znečištění, v tom horším znečištění chemické,“ doplňuje Jan Havlíček.

Správci kanalizační sítě se hlásí i s připomínkou, že do kanalizace nepatří ani žádné hygienické potřeby (například vlhčené ubrousky a jiné netkané textílie), chemikálie a další nebezpečné věci či jiné předměty.

Kam tedy patří jednotlivé druhy odpadů?

U zbytků potravin a hygienických potřeb zamiřte k popelnici. Tuky po vychlazení slijte do PET láhví a odevzdejte je do sběrného dvora nebo do kontejnerů k tomu určených.

Při likvidaci barev, mořidel, ředitel či kyselin je jediným správným způsobem, jak se těchto látek zbavit, zavést je do sběrného dvora. Při likvidaci léků je nejvhodnější navštívit lékárnu, kde můžete léky odevzdat buďto do nádob k tomu určených nebo je vrátíte personálu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

19.12.2019 08:31
Nejen o vánocích,ale po celý rok naprosto běžně slíváme použitý olej a odevzdáváme do spciálního kontejneru.Ti kteří přemýšlí to dělají běžně a hňupy to nenaučíte nikdy.
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.12.2019 09:25 Reaguje na Václav Kain
někteří nejsou zlí a jenom neřeší. těm se dá poradit a nedělat z nich pitomce, ne?
Odpovědět
Jiří Makoň

Jiří Makoň

20.12.2019 06:23
Sběrný dvůr ani kontejnery na oleje či potraviny nemáme. Tak dalece myšlení našich vyvolených nesahá. Nezbývá nic jiného, než slít do PET či skleněných lahví a dát do normální popelnice s TKO. Jenže Bursíkem vychovaný občan se ptá - smí se to? PETky přeci patří do plastů a sklo do skla. A tak to vyleje do záchodu,v lepším případu spálí v kamnech,pokud topí. Takže vina není jen na občanech,ale také na úřadu, který by měl zajistit a propagovat.
Odpovědět
ig

20.12.2019 10:48
Na ten olej se dá jezdit :-) Staré klasické naftové motory žerou všechno co se aspoň vzdáleně podobá hořlavině. Bohužel už nevím jak je to s těmi novějšími, co na to common rail a podobně.
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.12.2019 17:35 Reaguje na
moderní vysokotlaké vstřikování použitý friťák nemá rádo. jestli Vám doma straší korozí nezahubený Peugeot 405 nebo ford sierra 2,3d, tak ten jezdí na friťák jako vzteklý. o padesátiletých zetorech nebo deutzech nemluvě. ale taky třeba mazání řetězu pily, na to je moudře přes jemné plátýnko přefiltrovaný přepálený olej z friťáku mnohem lepší, než ten čerstvý.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.1.2020 12:19 Reaguje na Lukas B.
Do pily je to v pohodě, jen je třeba počítat s tím, že je ten friťák řídký a "chlimpe" z té pily proudem, takže je nutné častěji dolívat
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

15.12.2020 22:32 Reaguje na Lukas B.
Do pily na řetěz tak jedině lesní dělníci. Amatéři co si říznou jednou za čas si mohou zničit olejové čerpadlo.
Tedy pokud nevylijete a nepropláchnete minerálním.
Pokud amatér bioolej, tak značkový zřejmě ryb.
Odpovědět
sv

20.12.2019 18:32
Použitý olej po vánočním kaprovi poslouží každému pyromanovi velmi dobře na silvestra. Má to i ten benefit, že při tom nehrozí uvolňování těžkých kovů do ovzduší.
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

23.12.2019 13:58
Olej přefiltrujte přes kávový filtr a použijte na mazání řetězu motorové pily. Jednak nebudete muset kupovat drahý "ekologický" olej a navíc máte jistotu, že se tento olej v přírodě opravdu rozloží. Jen nedoporučuji ho tam nechávat přes zimu, protože jedlý olej v maze zgelovatí (ostatně jako ten drahý "ekologický"). Na zimu do pily dám starý dobrý M6A ekologie neekologie.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

15.12.2020 22:34 Reaguje na Miloš Vondruška
Správný bioolej na mazání řetězu nezrosolovatí, a neucpe kanálky v pile.
Jen ta cena vymáčkne očka z ďůlků.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist