Kam s použitými bateriemi? Koukněte na mapu
Podle údajů Ecobatu lidé baterie třídí rok od roku více. V roce 2015 Češi vytřídili 35 % baterií. K recyklaci se jich tak dostalo 1 243 tun.
„Abychom usnadnili vyhledávání míst, kde je možné odevzdat baterie, připravili jsme na našich stránkách interaktivní mapu. V té lze vyhledávat podle adresy i pomocí filtrů,“ vysvětluje jednatel Ecobatu Petr Kratochvíl.
Mapa obsahuje umístění jak sběrných boxů, kde je možné odevzdat běžné spotřebitelské baterie, tj. tužkové a knoflíkové baterie, monočlánky i akumulátory, tak sběrné dvory, které navíc bezplatně přijmou speciální přenosné baterie a malé olověné akumulátory. Autobaterie je dokonce možné prodat do sběrných surovin.
Třídíte odpad? A třídíte správně? Jen každý desátý Čech ví, kam správně vyhodit ruličku od toaletního papíru
Proč baterie nepatří do komunálního odpadu? Z baterií se na skládkách nebo ve spalovnách uvolňují škodlivé látky, zejména těžké kovy. Ty mohou znečistit ovzduší, půdu, spodní a povrchové vody. Z celkového obsahu těžkých kovů v komunálním odpadu jsou baterie zodpovědné za 88 % obsahu rtuti, 67 % niklu a 85 % kadmia. Tyto kovy mají prokazatelně škodlivý vliv i na lidské zdraví.
Na baterie se podle zákona o odpadech vztahuje povinnost zpětného odběru. Obchodník, který vám prodá nové baterie, vás musí informovat o tom, kam můžete vysloužilé baterie odevzdat až doslouží. Je běžné, že přímo prodejci sami nabízejí možnost baterie odevzdat.
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama