https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jen-kazdy-desaty-cech-vi-kam-spravne-vyhodit-rulicku-od-toaletniho-papiru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jen každý desátý Čech ví, kam správně vyhodit ruličku od toaletního papíru

21.4.2016 14:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rulička od toaletního papíru už do modrého kontejneru na papír nepatří. Ale můžete ji dát do bioodpadu, na kompost. Nebo z ní můžete spolu s dětmi něco vytvořit.
Rulička od toaletního papíru už do modrého kontejneru na papír nepatří. Ale můžete ji dát do bioodpadu, na kompost. Nebo z ní můžete spolu s dětmi něco vytvořit.
Celkem 52 % lidí zkouší třídit veškerý odpad a jen 8 % domácností netřídí a hází všechno do jedné popelnice. Podrobný výzkum veřejného mínění ukázal, že málokdo ví, kam vyhodit například obal od vajíček nebo ruličku od toaletního papíru.
 

Energetická společnost E.ON si u agentury Ipsos zadala výzkum veřejnému mínění na téma vztah českých domácností k třídění odpadu. Na vzorku 2001 respondentů se ukázalo, že Češi většinou třídí plast (95 %), papír (88 %), sklo (87 %) a elektroodpad (65 %).

A většina lidí správně ví, že do elektroodpadu patří úsporná žárovka (79 %) a vybitá baterie (97 %). „Máme potvrzeno, že až 70 procent respondentů třídí elektroodpad a nejdůslednější skupinou jsou živnostníci. Více než dvě třetiny malých podnikatelů třídí veškerý elektroodpad,“ doplňuje Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Plata od vajec se mohou zahradníkům hodit na předpěstování. V půdě se časem rozloží.
Plata od vajec se mohou zahradníkům hodit na předpěstování. V půdě se časem rozloží.
Foto | Kim Love / Flickr

Češi se u běžného odpadu nepletou. Vědí, že slupky od brambor jsou bioodpad, obal od sprchového gelu se třídí do plastu, vysloužilé žárovky a vybité baterie do elektroodpadu. Některé materiály, typicky papír, nelze recyklovat donekonečna. „Například ruličky od toaletního papíru nebo papírová plata od vajíček třídí více než 75 procent Čechů chybně,“ říká Vladimír Vácha.

Proč rulička nebo obal od vajíčka do papíru nepatří, má podle odborníků jednoduchý důvod. „U těchto věcí se jedná o výrobky z papíru, který byl již několikrát zrecyklován a rulička či plato na vajíčka je již posledním uplatněním hmoty. Namísto do kontejneru na papír patří do směsného odpadu,“ říká Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství. „Nebo můžete ruličky od toaletního papíru a obaly od vajíček dát do nádoby na bioodpady či na kompost. Jsou kompostovatelné, anebo využitelné v bioplynové stanici,“ říká Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky. Máte-li děti, můžete ruličky od toaletního papíru či kuchyňských papírových utěrek využít na tvoření a vyrábění. Ke stejnému účelu můžete využít i plata od vajec.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Bohuslav Roztočil

Bohuslav Roztočil

22.4.2016 10:29
Ruličky v papírovém odpadu něčemu opravdu škodí nebo jen ničemu nepomáhají? Ona totiž jednoduchá byť nepřesná pravidla jsou lepší, než ta pünklich, ale komplikovaná - lidé si je zapamatují. Třeba já.
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

22.4.2016 10:50 Reaguje na Bohuslav Roztočil
To je dobrá poznámka. Ničemu nepomáhají, ale vyloženě neškodí. Na třídící lince, kde se vytříděný papír dotřiďuje, plato od vajíček nebo ruličky od papíru od dále využitelného papíru oddělí.
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

25.4.2016 11:44
Žárovky se netřídí a patří do směsného KO. Třídí se "úsporky" správně úsporné zářivky (někdy nepřesně úsporné žárovky) dále se třídí trubicové zářivky. Trochu moc chyb a nepřesností na vysvětlující článek.
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

26.4.2016 17:15 Reaguje na Vladimír Hošek
Máte pravdu, z úsporných důvodů nám vypadlo slovíčko "úsporná". Děkujeme za upozornění.
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist