https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-se-v-praze-tridi-papir-pekne-rucne-stroje-to-tak-dobre-neumi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se v Praze třídí papír? Pěkně ručně, stroje to tak dobře neumí

21.7.2016 01:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vysypat a hned zpátky pro další.
Vysypat a hned zpátky pro další.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Zatímco při třídění plastů lze třídící linky téměř plně automatizovat, u třídění papíru je nejspolehlivější ruční třídění. Pražské služby v současné době mají dvě třídící linky na papír, na každém břehu Vltavy jednu.
 

Starší linka leží na pravém břehu Vltavy v areálu Pod Šancemi, kde je i sběrný dvůr a třídící linka na elektroodpady. Na levém břehu je od roku 2009 vybudovaná linka v Chrášťanech, kam se přestěhovala z jinonické Waltrovky. Na provoz jsem se byl podívat v té první.

Jádro třídící linky. Vedle pásu jsou shozy, kam pracovníci hází vytříděný papír. Linka právě stojí, obsluha má padla na oběd.
Jádro třídící linky. Vedle pásu jsou shozy, kam pracovníci hází vytříděný papír. Linka právě stojí, obsluha má padla na oběd.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Lidé se dělí na ty, kteří odpady třídí, ty, kteří netřídí, a ty, kteří do kontejnerů na tříděný odpad hází směsný odpad a jiný nepořádek. Jak říká vedoucí provozovny Michal Šimlinger, v hromad papíru dovezených na třídící linku už vyndali pneumatiky a kus motoru z osobního auta, matrace také nejsou žádným překvapením. A svoz papíru se už stal osudným několika bezdomovcům. Usnuli v kontejneru zahrabáni do papíru. Svozový vůz je pak ve svých útrobách rozmačkal. Kvůli bezpečnosti práce nesmějí popeláři kontejner prohrabávat, v zimě proto v některých oblastech na kontejnery buší, aby případné spáče probudili a provádějí vizuální kontrolu.

Na tři směny

Jak to na třídící lince probíhá? Svozový vůz vysype papír na velkou hromadu v hale. Vysokozdvižný vozík pak z hromady postupně ukusuje a nakládá papír na nekonečný pás třídící linky. Její obsluha pak třídí papír na tři základní druhy – lepenku, směs novin a časopisů (tzv. deiking) a smíšený papír.

Tohle také bylo v kontejnerech na papír...
Tohle také bylo v kontejnerech na papír...
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Co se nevytřídí – zejména co není papír – jde do tzv. výmětu. Toho je asi deset procent a putuje do nedalekého Zařízení pro energetické využití odpadu Malešice, lidově do spalovny. Některé části výmětu jsou vcelku pochopitelné – igelitové tašky, v kterých někdo vyhodil hromadu papíru. Některé méně. Taška, z které vytékají nějaké zbytky jídla. Hliníková plechovka. Dřevěná přepravka. Krabice s tonery do tiskárny.

Nejvíce nežádoucího odpadu v kontejneru na papír pochází ze sídlišť. „Typicky z míst, kde mají lidé kontejnery cestou na zastávku. Místo do popelnice to prostě hodí do papíru,“ říká Šimlinger. Nejméně práce je s odpadem od živnostníků a firem. "Papír z obchodních center jsou v podstatě už vytříděné kartony, které se rovnou balíkují," říká Šimlinger. Na třídící linku jde hlavně papír z kontejnerů z pražských ulic.

Vytříděný karton. Slisováno, svázáno drátem, připraveno k prodeji papírnám.
Vytříděný karton. Slisováno, svázáno drátem, připraveno k prodeji papírnám.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Denně se tu odbaví na 60 tun papíru. Třídící linka jede na tři směny. Příval papíru se totiž nedá vypnout, Praha své odpady chrlí bez přestání.

Vytříděný papír se slisuje do balíků, které podle materiálu váží 400 – 600 kg. Balíky se svazují drátem, protože to usnadňuje zpracovatelům papíru oddělení papíru od úvazu. Drát vytáhnou pomocí magnetického separátoru, plastové úvazy by mohly nadělat paseku při zpracování papíru.

„Papír se může znovu použít tak šestkrát, sedmkrát. Při každém zpracování se znehodnocují papírová vlákna. Finálním použitím jsou pak ruličky na toaletní papír či proklady do vajec. Ty už recyklovat nejde,“ říká Šimlinger. Ruličky a proklady tak nemá smysl dávat do kontejneru na papír. Ale není ani žádná tragédie, když se tam dostanou, prostě projdou třídící linkou do výmětu a skončí v Malešicích. Malé množství ruliček prostě nevadí. Jestli vyhazujete do kontejneru na papír knihy s pevnou vazbou, pak ji odtrhněte. Ušetříte tím práci třídičům na lince.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martin Mach Ondřej
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist