Kniha Svobodná hra vám pomůže vrátit děti k tomu, co opravdu potřebují
Podíváte se na „obyčejnou“ dětskou hru z mnoha úhlů a objevíte, jak geniálním vynálezem pro lidský rozvoj hraní je.
Zjistíte, jak dnešní dětství hubne a co vše děti ztrácejí, když nemají dost příležitostí řídit svou vlastní svobodnou hru.
Objevíte, že čím jednodušší jsou hračky, tím různorodější hru nabízejí, a naopak čím uklizenější je hřiště, tím monotónnější je hraní.
Dozvíte se, kde dětem v hraní nepřekážet, a naučíte se, jaký je rozdíl v roli hlídače, ředitele a herního průvodce.
Než vyzkoušíte všech 500 startérů svobodného hraní, začnete hravě vymýšlet své vlastní.
Pokud nevíte, co to svobodná hra je, kniha vám pojem vysvětlí a ukáže. A poradí, jak své okolí na svobodnou hru připravit. Jak a kdy řešit konflikty, které při hře přirozeně vznikají.
Autoři se podělí o zkušenosti, které hračky svobodné hře spíše překážejí a které ji naopak podporují. Poradí, jak skloubit nálady a potřeby dětí s náladami a potřebami dospělých.
A hlavně, kniha obsahuje tzv. startéry her, jakési impulzy, které dětem pomohou rozjet hru. Autoři čtenářům také poradí, jak do hry zapojit přírodu. Vítr, hlínu, vodu, kaluže, klacky, stromy. Ale i přírodu, před kterou děti zpravidla hlídáme, jako je například oheň.
Justina a Petr Danišovi o knize říkají, že je výsledkem jejich mnohaletého hledání přirozeného dětství. Justina Danišová v minulosti vytvořila celou řadu metodik environmentální výchovy a je autorkou webů svobodnahra.cz a ucimesevenku.cz.
Petr Daniš napsal publikace Děti venku v přírodě: ohrožený druh? a Tajemství školy za školou. Působí jako ředitel vzdělávacího centra TEREZA a předseda Sítě středisek ekologické výchovy Pavučina.
Přečtěte si také |
Hodina výtvarky v parku? Jasně, učení venku by mělo být normální, říká Petr Danišreklama