https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kniha-svobodna-hra-vam-pomuze-vratit-deti-k-tomu-co-opravdu-potrebuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kniha Svobodná hra vám pomůže vrátit děti k tomu, co opravdu potřebují

19.11.2020 06:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ukázka z knihy.
Ukázka z knihy.
V rozvoji dětí má svobodná hra zásadní význam. Učí děti tvořit, plánovat, rozhodovat se, dávat a brát, naslouchat druhým, vyjednávat, kontrolovat své impulzy, překonávat překážky. Dává jim smích a radost ze života. Dovoluje dětem, aby objevily své silné stránky a staly se samy sebou. Dnes vychází kniha Svobodná hra manželů Danišových, která propojuje nejnovější odborné poznatky o hře s praktickou inspirací a zkušeností rodiny se čtyřmi vlastními dětmi. Kniha je určena rodičům, učitelům a průvodcům dětí.
 
Proč si knihu přečíst?
Podíváte se na „obyčejnou“ dětskou hru z mnoha úhlů a objevíte, jak geniálním vynálezem pro lidský rozvoj hraní je.
Zjistíte, jak dnešní dětství hubne a co vše děti ztrácejí, když nemají dost příležitostí řídit svou vlastní svobodnou hru.
Objevíte, že čím jednodušší jsou hračky, tím různorodější hru nabízejí, a naopak čím uklizenější je hřiště, tím monotónnější je hraní.
Dozvíte se, kde dětem v hraní nepřekážet, a naučíte se, jaký je rozdíl v roli hlídače, ředitele a herního průvodce.
Než vyzkoušíte všech 500 startérů svobodného hraní, začnete hravě vymýšlet své vlastní.

Ukázka z knihy.
Ukázka z knihy.

Pokud nevíte, co to svobodná hra je, kniha vám pojem vysvětlí a ukáže. A poradí, jak své okolí na svobodnou hru připravit. Jak a kdy řešit konflikty, které při hře přirozeně vznikají.

Autoři se podělí o zkušenosti, které hračky svobodné hře spíše překážejí a které ji naopak podporují. Poradí, jak skloubit nálady a potřeby dětí s náladami a potřebami dospělých.

A hlavně, kniha obsahuje tzv. startéry her, jakési impulzy, které dětem pomohou rozjet hru. Autoři čtenářům také poradí, jak do hry zapojit přírodu. Vítr, hlínu, vodu, kaluže, klacky, stromy. Ale i přírodu, před kterou děti zpravidla hlídáme, jako je například oheň.

Justina a Petr Danišovi o knize říkají, že je výsledkem jejich mnohaletého hledání přirozeného dětství. Justina Danišová v minulosti vytvořila celou řadu metodik environmentální výchovy a je autorkou webů svobodnahra.cz a ucimesevenku.cz.

Petr Daniš napsal publikace Děti venku v přírodě: ohrožený druh? a Tajemství školy za školou. Působí jako ředitel vzdělávacího centra TEREZA a předseda Sítě středisek ekologické výchovy Pavučina.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KN

Kristýna Novotná

11.5.2023 20:13
Nejen děti, ale i někteří dospělí. Třeba manžel místo toho, aby šel ven si hrát se synem, tak radši sedí u počítače a hraje v online casinu https://gamescenter.cz/ automaty. Neřeknu večer, když už děti spí, to ať si dělá co chce, ale že to hraje i odpoledne, tak to mi fakt vadí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist