https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kompost-roku-je-vyrobeny-z-rucne-zapletanych-prutu-liskovych-prutu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kompostér roku je vyrobený z ručně zaplétaných lískových prutů

14.11.2017 10:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Inspiraci našel Jindřich Hrbáč na Pinterestu.
Inspiraci našel Jindřich Hrbáč na Pinterestu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jindřich Hrbáč / Miss Kompost 2017
Titul Miss Kompost 2017 získal Jindřich Hrbáč za kompostér z ručně zaplétaných lískových prutů. Inspiroval se na Pinterestu. "Výroba kompostéru byla celkem dlouhá, ale vyzkoušel jsem si, že technika proplétaných lískových prutů je fakt estetický skvost zahrady," říká Hrbáč. Soutěž Miss Kompost pořádá organizace Ekodomov.
 

Jindřich Hrbáč popisuje, že nejdříve si pruty nastříhal na patřičnou délku a do vyrobených rámků ze střešních latí je začal vyplétat. "Pruty jsem měl nastříhány možná až moc tlusté a tak jsem se při proplétání celkem zapotil. Dokonce jsem si namohl prsní sval, když jsem musel rám neustále stahovat, když se mi rozjížděl. Nakonec jsem do rámků našrouboval vruty s oky a skoby, které slouží ke spojení čtyř stěn kompostéru. Kompostér je tak plně rozebíratelný a kompost půjde dobře vybrat," říká Jindřich Hrbáč.

Smyslem soutěže je ukázat, že třídění organických zbytků a jejich kompostování je stejně důležité jako třídění papíru a plastu. Soutěže Miss kompost má vzbudit zájem o kompostování u široké veřejnosti a vytvořit prostor pro sdílení zkušeností a nápadů při výrobě vlastních kompostérů.

Kompostéry přitom mohou být různé konstrukce, určené na venkov i do města.Letos se vybíralo z několika desítek kompostů. V odborné porotě letos usedlo Petr Plíva z Výzkumného ústavu zemědělské techniky, Jana Půlpánová z Envirostylu, Soňa Valčíková z Kokozy, Petr Potocký z kompostárny EKO Broumovsko a Aleš Hanč z ČZU.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist