https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/leto-je-idealni-cas-na-servis-kotle-radi-firma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Léto je ideální čas na servis kotle, radí firma

4.8.2017 01:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
V letních měsících není nutné řešit záložní zdroj vytápění během výměny kotle nebo během poruchy neservisovaného zařízení. Ilustrační snímek.
V letních měsících není nutné řešit záložní zdroj vytápění během výměny kotle nebo během poruchy neservisovaného zařízení. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | paolobros / Pixabay
Přes léto většina lidí na svůj topný systém zapomíná a odkládá řešení případných problémů, které se vyskytly během topné sezóny. Přitom právě letní měsíce jsou ideální pro opravy nebo revizi topení. Servisní firmy mají kratší dodací lhůty a krátkodobá odstávka ohřevu vody není tak nepříjemná jako v zimě.
 

V letošní dlouhé topné sezóně byl kotel v plném provozu déle než obvykle. Spalovací komora kotle, výměník a trysky se tak zanesly spalinami, které brání přenosu tepla a snižují tím účinnost kotle. “Po letošní zimě by si měli topný systém nechat zrevidovat všichni, včetně zarytých odpůrců pravidelného servisu, kterých je v tuzemsku bohužel stále hodně,” uvedl Milan Kubíček, obchodní ředitel firmy Thermona, českého výrobce plynových kotlů. “Investice do servisní prohlídky se vrátí v úsporách na palivu a také v nižší poruchovosti. Zanedbání pravidelných prohlídek je také nejčastější příčinou úniku oxidu uhelnatého, ke kterým dochází zejména v letních měsících.”

Kdo se rozhodne pro pravidelný servis nebo výměnu kotle v létě, ušetří hned dvakrát. Vyčištěný a seřízený kotel bude v následující topné sezóně fungovat efektivněji a tím pádem i úsporněji. Ušetřit lze i na faktuře za servis. Mnohé servisní firmy nyní nabízí své služby za zvýhodněné mimosezónní ceny, některé kotle lze pořídit v akčních nabídkách. Navíc v letních měsících není nutné řešit záložní zdroj vytápění během výměny kotle nebo během poruchy neservisovaného zařízení. V topné sezoně může výpadek kvůli vytížení servisů trvat i několik dní.

V diskuzních fórech na internetu lze nalézt řadu “návodů”, jak vyčistit plynový kotel svépomocí. Před takovým jednáním ale odborníci varují. “Kondenzační kotel je moderní zařízení, které by měl servisovat pouze proškolený technik. Těch několik stokorun za servisní prohlídku není zase tolik, aby uživatel riskoval, že neodborným zásahem kotel poškodí. Navíc tak zaniká nárok na záruku kotle,” upozorňuje Kubíček z Thermony.

Pokud uvažujete o instalaci nového kotle, připravte se na krátkodobé omezení komfortu, zejména odstavení dodávky teplé vody. Komplikace mohou nastat, pokud jsou připojovací rozměry nového kotle jiné než stávajícího, musí se vložkovat komínové cesty nebo provádět další úpravy topného systému. I zde tak platí, že je pohodlnější měnit kotel v létě, kdy není v provozu vytápění.

“Obecně je riskantní nechat kotel takzvaně dosloužit, protože hrozí, že přestane fungovat uprostřed topné sezóny. Lidé si potom nechají narychlo instalovat první kotel, který se jim podaří v zimě sehnat," říká Kubíček. Koupě nového kotle představuje investici, pro kterou se rozhodneme jen několikrát za život, je tak dobré se v nabídce zorientovat a nechat si v klidu zpracovat více nabídek. "O výměně plynového kotle by měl uvažovat každý, kdo má ještě starý atmosferický kotel. Kondenzační typ se v takovém případě zaplatí za čtyři až pět let,” uzavírá Kubíček.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

31.10.2022 14:20
Kotel je určitě jedna z věcí, kterou je prostě potřeba pravidelně servisovat. Já se třeba snažím servis každoročně dopřát všemu, co tak nějak pravidelně využívám. Dobrý příklad je třeba i můj kompresor. Ten na servis šroubových kompresorů sem https://www.kompresory-filtry-servis.cz/sluzby/servis/servis-kompresoru posílám každý rok začátkem jara. Asi i díky tomu pořád šlape jako hodinky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist